Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Понапливли, або як порт вплинув на становлення одеської мультинаціональності

Одеса – пряме підтвердження того, що на одній території можуть дружно співіснувати десятки національностей, вона не схожа ні на одне місто у світі, і цим унікальна. Крокуючи одеськими вуличками, непомітно насичуєшся яскравим колоритом, специфічним говором, неповторною красою архітектури. Все це – відбиток змішання різних культур і національностей. В цьому місті лаконічно поєдналось все: шедеври італійських та французьких архітекторів з простими, без химерності та пафосу, затишними двориками Молдаванки і сучасні спальні райони. Але чому така барвиста мультинаціональність обрала саме Одесу?

Якщо занурюватись у давню історію, можна знайти багато передумов та причин появи такої кількості націй на одній землі, а от відповіді на питання, як саме вдалося мирно всім співіснувати, на жаль,- ні. Але мирне існування великої кількості націй під одним одеським небом було не завжди. У радянські часи національні меншини зазнавали утисків не тільки від влади того часу, а і від корінних одеситів також, але ці часи минули. Одесити часто шуткують, що ти можеш вважати себе корінним одеситом, якщо знаєш, як мінімум 20 рим на питання: «як пройти до моря», але якщо серйозно, склад та пропорції націй в Одесі завжди змінювались с кожним роком. За останні 100 років склад населення багаторазово змінювався, тому саме «понаїхавші» та «понапливші» колись – сьогодні і є «одесити».

«Ах, Одесо, перлина біля моря»,- співається у відомій кожному одеситу пісні, а от кому та чому Одеса повинна дякувати своїм «дорогоцінним статусом» мало хто замислювався. Крім досвідчених градоначальників та талановитих архітекторів є де що, завдяки чому наше місто відоме далеко за межами країни та виступає одним з факторів нашої мультинаціональності – одеській морський порт. Саме він довгий час слугував морськими воротами з України в Європу та на інші материки.

27 травня 1794 року імператрицею Катериною || був виданий рескрипт про заснування міста і порту у Хаджибеї. Робота кипіла і вдень і вночі: тисячі землекопів будували набережні та пристані. Начальник гавані Йосип Дерибас, за розробками Франца де Валана, планував збудувати весь порт, як то кажуть: «під ключ» за п’ять років, він повинен був стати одним з найкращих портів Європи ще до кінця 18 ст., але смерть імператриці та царювання Павла|, в плани якого взагалі не входило будування порту, призупинило будівництво. Але всім відомий хабар у вигляді трьох тисяч грецьких апельсинів задобрили царя та той дозволив продовжувати будівництво. Так, фактично апельсини врятували наше місто і порт. Але не сталося, як гадалося:
замість намічених п’яти років, порт будували майже сто, хоча навіть під час будівництва він успішно працював та посідав друге місце у Російській імперії
після петербурзького.

«Порт – це і є місто. Цей зв’язок, напевно, найбільше досягнення, адже завдяки порту є Одеса – колоритна, мульцинаціональна. Місто показує приклад, як багато культур можуть уживатися і не конфліктувати між собою. Це дійсно велике досягнення», – каже глава Адміністрації Одеського морського порту Ігор Ткачук.

Жива, весела, гостинна, привітна – такою Одеса була, є і завжди буде. Невичерпний оптимізм та витончене почуття гумору завжди буде супроводжувати одеситів та причаровувати гостей.

Мадіна Магомедова

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Логотипи студентських редакцій:

Соціальні мережі
Інші публікації

Знайомство з факультетом журналістики, реклами та видавничої справи в онлайн-форматі

Є така весняна традиція на факультеті журналістики, реклами та видавничої справи – запрошувати на зустріч абітурієнтів. От і цього разу 27 березня 2021 року відбувся День відкритих дверей, щоправда, в онлайн-форматі на платформі Zoom. У зустрічі взяли участь декан факультету Олена Андріївна Іванова, заступник декана з навчальної роботи Інна Валеріївна Лакомська, старші викладачі Сергій Володимирович Азєєв та Аліна Олегівна Червінчук.

Факультет журналістики, реклами та видавничої справи Одеського національного університету імені І. І. Мечникова оголошує про проведення конкурсу студентських журналістських робіт на тему «Права людини в медіа: від розуміння до змін»

До участі у конкурсі запрошуються студенти І, ІІ, ІІІ та ІV курсів факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені І.І. Мечникова, які створюють власний

Студентські газети – результат колективної роботи майбутніх журналістів

На факультеті журналістики, реклами та видавничої справи викладають дисципліну, що направлена на відточення студентами практичних навичок володіння словом, – журналістську майстерність. На цих заняттях студенти

Осінь по-карпатськи

Карпати – багата культурна історія, збирання ягід та грибів, катання на лижах і сноуборді, риболовля, купання в гірських річках і просто естетична насолода краєвидами. Ми