Премія Йена Белла 2019. Оголошені переможці

На честь видатного журналіста Йена Белла був проведений конкурс «New Writing» серед неопублікованих раніше творів, статей або наукових робіт авторів до 30 років. Нагорода була заснована родиною журналіста та Единбурзьким відділом Національної спілки журналістів, членом якої був сам Йен.

Переможці були оголошені суддями, серед яких Ніл Ашерсон,  Сюзан Флокхарт, Лайла-Роксан Хілл і син журналіста Шон. Перша нагорода дісталась студенту 3-го курсу факультету журналістики Стерлінзького університету Пітеру Стюарту за його роботу «Шотландський юніорський футбол – прекрасна гра». В своїй роботі Пітер в художньому стилі описує футбольний матч однієї з підліткових шотландських команд. Він в деталях розповідає про саму гру, зірок матчу, наводячи коментарі глядачів та часом навіть нецензурні викрики. Ця робота зацікавила суддів тим, що її можна читати наче якийсь художній твір. Стюарт закінчує свій витвір такими словами: «Юніорський футбол. Чорт забирай!». Після виходу на сцену, Пітер Стюарт одразу ж прокоментував свою перемогу: «Для мене велика честь отримати першу премію в номінації, яка пов’язана з такою великою людиною і письменником… Моя стаття народилася з репортажу про дитячий футбол для місцевої газети. Я подумав, що міг би по-іншому розповісти цю історію, не як для звичайної газети. Саме тому мною було прийнято рішення зосередитись на речах та людях, які я побачив під час репортажу. Я завжди був розчарований тим, як Шотландія ганебно показує себе в спорті, але це наша кров… Величезне дякую Тому Коллінзу і всім співробітникам факультету журналістики в Стерлінгу, без яких я б ніколи не подумав подати заявку на премію!»

Наступна премія дісталась спільним фіналістам. Одна з нагород дісталась Катріоні О’Салліван з Единбургу, яка отримає наразі кваліфікацію в журналістиці при Національній раді підготовки журналістів. Вона була нагороджена за свою працю «Дуже добре твітити хештеги про психічне здоров’я, проте щось має відбутися ЗАРАЗ». У своїй роботі дівчина описує свої переживання щодо долі самогубців. «По прибутті до лікарні мені сказали заповнити деякі форми, потім дуже холодно попросили пояснити, яка допомога мені потрібна… Вона прямо запитала, чи маю я схильність до самогубства, на що я відповіла «так». Після прийому, Катріону направили на терапію, проте з умовою, що чекати потрібно рік. Проте за допомогою родини вона змогла перебороти себе і жити далі. За словами дівчини, її власна історія і самогубство близької подруги змотивували її на написання своєї роботи. Після оголошення переможців премії, Катріона виразила свої емоціі: «Я дуже задоволена! Рада, що була відібрана разом з такими талановитими людьми. Я ледве встигла подати заявку і подала її за кілька хвилин до дедлайну. Так що для будь-якого письменника, який сумнівається в собі – особливо жінки – просто зробіть це! Якісна журналістика і правдиве ставлення до влади важливе, як ніколи. Нагорода, яка заохочує журналістів,  це – фантастична ідея! Йен Белл не ухилявся від складних питань , і я щиро задоволена, що отримала це на його честь.»

Іншим фіналістом премії став Грег Рітчі з Дамфермліну, який вивчає історію і політику в коледжі Водгем, Оксфорд, за його роботу,  присвячену питанню автентичності шотландських традицій. Пан Рітчі в своїй праці порушив не лише питання упередженого ставлення до шотландців з боку деяких англійців, а й проблему не знання шотландців власних традицій. Поштовхом для написання цієї праці став конфлікт в коледжі Брейсноуз, Оксфорд. «Шотландські студенти по-різному описували новачків (їхню групу), наприклад як «не справжніх», «проблематичних». Потрібно вказати, що ця група була саме англійською і намагалася відтворити «ceilidh», шотландський бальний танець. Про цей конфлікт розповіла студентська газета і в статті були надруковані офіційні вибачення від так званих «молодших». Після цього, журналісти із «Санді Таймс» і «Дейлі Мейл» підхопили цю історію. І вона стала відомою не тільки в стінах університету», – пише Грег Рітчі. Завершив свою роботу він такими словами: «Оскільки ідентичність нашої нації продовжує знаходити нови – відроджується почуття англійського націоналізму, воно позиціонує себе як таке, що суперечить своїм сусідам – можливо, ми могли б почати з розумінням ставитися до того, хто намагається повторювати кроки нашого Gay Gordons» (один із видів «ceilidh»). Грег прокоментував свій вихід на сцену: «Йен Белл був справжнім журналістом для мене. Хто знає, що Шотландія може зробити з журналістами його калібру, щоб допомогти нам зрозуміти проблеми, з якими ми стикаємось сьогодні. Я хотів би подякувати Единбурзькому  відділенню Національної спілки журналістів і родині Белла за нагороду».

Нагадуємо, що премії буде вручено на події під назвою «Журналістика – це справа життя та смерті», яка стане частиною книжного фестивалю в Бібліотеці Мітчелла. Фестиваль пройде 23 березня.

Денис Бонк

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram