Прийняття рішень: чому це так складно?

Є багато речей у нашому житті, на які ми втрачаємо свої ресурси та повинні за них нести відповідальність. Одна з них — це прийняття рішень. І чим більше рішень ми приймаємо, тим сильніше від цього втомлюємося. Тому що воно відрізняється від фізичного навантаження, тут йде упор на вашу психічну енергію і силу волі. Розберемось, чому приймати рішення так складно?

        Психолог Рой Баумейстер говорить про те, що сила волі виснажується, якщо нею нехтувати. Провести аналогію можна з тим, як ми займаємося в спортзалі: наступний підхід фізичної вправи дається нам складніше, але ми їх виконуємо, а вранці ми відчуваємо кріпатуру і втому. Так і відбувається з нашою психікою.

Але здатність приймати рішення, як і м’язи — можна тренувати та накачати. У кожного це свій спосіб. Головне його знайти.

Що говорить наука?

Дослідники Колумбійського університету довели, що кожен день людина приймає приблизно 70 рішень. А ще вони довели, що про рішення, які вирішили виконати, ми можемо потім шкодувати близько двох тижнів. Ми будемо відчувати себе ніяково, відчувати деякі емоції: злість, гнів, відраза, сум або смуток, але тривати таке недовго і ми повернемося в нормальний ритм.

А щодо рішень, які ми вирішили не виконувати, то ми можемо шкодувати до кількох років. Тут вони більше схиляються до того, що це саме ті втрачені можливості, які, нам здається, більше до нас не повернуться. Напевно, тут можна навести приклад літніх людей, яким за 90 років, то вони часто говорять, що дійсно шкодують про те, що колись не зробили певні рішення і до сих пір про них пам’ятають.

Але буває ж таке, що ми все-таки вирішили, але все одно відчуваємо за це тягар, як тут бути тоді?

«Я хочу запропонувати вам подивитися на це під іншим кутом і задати собі питання: а в чому ж урок або подарунок долі в тому чи іншому прийнятому рішенні? Тому що я переконана, що все, що відбувається в нашому житті відбувається не з нами, а відбувається для нас. І якщо ми з цієї точки зору будемо дивитися на все те, що відбувається навколо нас, буде набагато легше і простіше приймати рішення, вийде що правильних і неправильних рішень немає, а буде наше рішення!», — каже психологиня, тренерка по щастю Алла Клименко.

Як приймати рішення?

З цим питанням нам допоможе розібратися психологиня Алла Клименко і розповість про деякі техніки, які допомагають їй приймати рішення і зважувати їх.

Техніка номер один: сісти в якомусь затишному, спокійному місці, закрити очі, витягнути руки та уявити, що на лівій і на правій руці знаходяться рішення, які ви хочете прийняти. Припустимо, рішення номер один — на лівій руці, рішення номер два — у правій. І далі, прямо-таки відчути, яке з цих рішень легше, а яке важче. Ви навіть можете відчути, що в якийсь момент, ваша рука опускається вниз, тобто ви розумієте, що важче, а що легше. Обирайте що вам відчувається, як більш легке рішення.

Техніка номер два: монетка. Аллі здається, що вона показує всі відповіді, саме той напрямок, в якому нам правда дійсно необхідно рухатися. Що за техніка? Берете монетку: орел і решка, загадуєте одне рішення, а потім підкидаєте її. Поки вона летить, ви знаєте яким боком, ви хочете, щоб ця монета впала. Ось вона летить і ви вже думаєте, хоч би орел, а хоч би решка. І в цей момент теж всередині вас приймається рішення. Чи не головою, а серцем. Воно приймається всередині.

Третя техніка: завжди, завжди, завжди краще робити, ніж не робити.

Ми з Аллою впевнені, що у кожного відгукується якась із цих технік і ми пропонуємо спробувати її сьогодні!

Андрій Аліфанов, 4 курс, «Prostir»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram