Романтизація психічних розладів: чому люди приписують собі захворювання

Не так давно проблеми психічного здоров’я піддавалися стигматизації. Люди боялися зізнатися, що страждають від тривоги або депресії. Зараз ми відходимо від стереотипів та сорому, пов’язаного з визнанням наявності психічного захворювання. Однак чи не зайшли деякі люди занадто далеко?

Романтика — це особливий стан душі, викликаний прагненням до ідеалу піднесеного, прекрасного, незвичайного.

Романтизувати — представляти, зображати когось/щось в романтичному, ідеалізованому вигляді.

Для багатьох людей нестабільне самопочуття та ментальні розлади тепер є основним способом привертання уваги, навіть якщо вона виявляється у формі співчуття. Вони починають думати, що наявність психічного захворювання виділяє їх з натовпу і дає їм відчуття, що вони не такі як всі, а хто не хоче відчувати себе особливим?

Молоде покоління все частіше вважає, що страждати від панічних атак — це мило, а якщо у вас розвивається розлад харчової поведінки, то ви трагічно красиві. Очевидно, що ні те, ні інше не є правдою. Психічні захворювання — це саме хвороби. Вони можуть захопити все ваше життя, і ті, хто дійсно страждає від них, часто вважають свої проблеми з психічним здоров’ям ганебними і важкими для обговорення. Ще важче зізнатися в наявності розладу, коли інші дивляться на нього як на дивну рису характеру, яка робить їх більш бажаними і особливими.

Розглянемо на прикладі депресії. Депресія — це захворювання, при якому людина тривалий час почувається пригнічено, втрачає інтерес до занять, які раніше приносили задоволення, а також не може робити повсякденні справи. Діагностувати її можуть тільки кваліфіковані спеціалісти.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресією страждає близько 300 млн людей по всьому світі. В Україні вона є найбільш поширеною проблемою серед усіх психічних розладів.

В уявленні людей, депресія — це про смуток, самотність та поганий настрій. «Депресивна естетика», «депресивні арти», «депресивні цитати підлітків» — саме так виглядають найпопулярніші запити у Pinterest, за ключовим словом «депресія».

Насправді клінічна депресія — це постійна боротьба з власною свідомістю, спроби відновити контроль над дійсністю і здатність керувати своїми діями. Це не мода чи певна естетика, це небажання існувати, фрустрація, панічні атаки, втрата апетиту та сексуального бажання.

За останні десятиліття з’являється все більше фільмів про митців, які страждали від тривоги, безсоння, шизофренії, алкоголізму, панічних атак — усі ці симптоми стають невід’ємною частиною образів таких відомих художників, як Гоген, Ван Гог, Врубель, Мунк тощо. Існує міф про те, що творчість неможлива без психічних захворювань, що депресія підживлює будь-яке художнє натхнення та геніальність.

Романтизація звичайно не обійшла стороною й музичну сферу (Joji, ssshhhiiittt!, Joy Division, lil peep, Billie Eilish тощо). Люди, які роблять подібну музику, часто мають проблеми із психічним здоров’ям і певною мірою заявляють про це у своїй творчості. Можливо, це має позитивний вплив на їх самовідчуття, але на їх піснях росте ціле покоління, яке підспівує «I wanna die too, we all wanna die too» та «I wanna drown, like I wanna end me» (рядки з пісень «Crybaby» та «Bury a friend»).

Якщо у вас є бажання проходити вікторини Buzzfeed, щоб дізнатися, від якого психічного захворювання ви страждаєте, то ви, можливо, сприймаєте психічні захворювання як щось незвичне (в хорошому сенсі), а не як те, що змінює життя тих, хто з ним живе.

Якщо ви боретеся з психічними захворюваннями або підозрюєте, що у вас можуть бути проблеми з психічним здоров’ям, що впливають на ваше повсякденне життя, перший крок — це лікування та психотерапія.

Фото: pinterest.com

Анастасія Федотова, 1 курс, “Prostir”

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram