Сексуальна освіта в Україні та світі

Доцільність викладання сексуальної освіти в школах породжує дискусії серед представників влади, батьків та вчителів уже не перший рік. Частина педагогів в Україні — радянської закалки, а «в Радянському Союзі сексу не було», тож, вони впевнені, що подібну тему школярам краще обговорювати з батьками. За результатами дослідження аналітичного центру Copus, яке провели в листопаді 2020 року, 84% батьків підтримують запровадження сексуальної освіти для дітей у навчальних закладах. А на думку ексміністерки охорони здоров’я Уляни Супрун, сексвиховання допомагає зберегти репродуктивне здоров’я й виробити відповідальне ставлення до стосунків. «Сексуальна необізнаність становить серйозну загрозу здоров’ю, а агресивне пропагування культу сексу в медіа та кінематографі призводить до занадто ранніх сексуальних дебютів, великої кількості абортів, сексуального насильства та поширення захворювань», — написала вона в своїх сторінках соціальних мереж.

Секс-освіта по-українськи

Сексуальна освіта в Україні — лише на зародковому етапі. Українські школи поки що не мають єдиного предмета зі статевого виховання, елементи загальної сексуальної освіти розподілені між кількома навчальними дисциплінами та факультативами. Натомість цим займаються окремі громадські організації, які роздають дітям та батькам інформативні брошури та пишуть про це в інтернеті. За словами завідувачки кафедри освітньої політики Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Олени Шиян, в Україні є спеціально підготовлені вчителі статевого виховання. Їх недостатньо, проте не дефіцит таких педагогів є найбільшою перешкодою для впровадження цього уроку. Вона вважає, що сексуальна освіта в Україні хитнулася зараз більше в бік епатажу. Але, пані Олена каже, що цей момент колись проходили всі країни, де в освітньому процесі вже кілька десятиліть є статеве виховання. Тож, якщо впровадження сексуальної освіти в українських навчальних закладах не гальмувати, то й у нас такі уроки перестануть сприймати як щось надзвичайне.

ЛГБТ-підлітки в Україні

80% ЛГБТ-підлітків не почуваються безпечно в школі. Такі результати Національного дослідження шкільного середовища в Україні, яке провели в травні 2020 року серед 1743 школярів віком 13-17 років. Часто образи йдуть не тільки від однокласників, а й від вчителів. Серед опитаних 28 студентів 1 курсу ОНУ імені І. І. Мечникова — 66,7% (19) стикалися з гомофобними висловлюваннями серед вчителів у школі, 33% (9) відповіли, що подібного не було. Діти змушені приховувати справжніх себе та свою ідентичність, і вони не помітні в українських школах. 96,3% (27) опитаних вважають, що в українських навчальних закладах потрібно розповідати про сексуальну орієнтацію, а 3,7 (1) заявили, що цього не потрібно.

Статеве виховання в США: повна свобода vs пуританські погляди

Статеве виховання в США практикується вже давно, починаючи з 60-х років, коли відбулася секс-революція. Єдиної програми в країні немає, кожна школа сама обирає, чи викладати статеве виховання, і якщо так, то яку з двох програм обрати. Перша — «Всебічне статеве виховання» (Comprehensive Sex Education), яке вважається ефективнішим. Програма передбачає обговорення ефективності різних заходів запобігання підліткової вагітності, насильства й уміння відстоювати свої кордони. Підіймається тема абортів, венеричних хвороб, різні сексуальні орієнтації та поняття соціального гендеру. Другий підхід — «Статеве виховання, яке розповідає виключно про утримання від сексу» (Abstinence-Only Sex Education) — зосереджується на забороні статевих стосунків до укладення шлюбу. Такий метод викладання більш поширений у консервативних штатах, таких, як Оклахома, Техас та Аризона.

Вільна Німеччина

У Німеччині секс також давно перестав бути табуйованою темою. Починаючи з 1969 року, тут вивчали уроки репродуктивної освіти. У 2002 на усіх 16 федеральних землях уроки секс-просвіти в школах країни стали обов’язковими. Вони починаються у 3-4 класі. Дітям розповідають про відмінності хлопців і дівчат, поясняють, що таке «стать» і «гендер» та розповідають про вагітність. У старших класах починають говорити про власну сексуальність та контрацептиви. Німецький підхід показав ефективність: кількість вагітностей серед підлітків у 2004 та 2013 роках знизилася удвічі. А також німецька система сексуального виховання активно заохочує до участі батьків. Дорослі можуть знати, про що саме розповідають їхнім дітям, та брати участь у обговоренні під час уроків.

Шкільні уроки про секс по-голандськи

Унікальність нідерландського підходу до цього питання полягає в тому, що на першому місті стоїть повага до людини та її тіла, незалежно від статі, кольору шкіри, сексуальної орієнтації тощо. У нідерландських школах на уроках секспросвіти не існує заборонених тем. І така модель виховання теж дієва: у цій країні показник підліткових вагітностей найнижчий у Європі — приблизно 3,2 на тисячу дівчат, а також низький рівень інфікування ВІЛ. До 21 року для дівчат протизаплідні пігулки є безкоштовними та їх відпускають без рецепту.

Денис Шуленін

1 курс

«UniLife»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram