Заняття 1. Інформаційні стандарти журналістики (точність, достовірність)

Вправа 1. Оформлення посилань на джерела інформації. Прочитайте текст та знайдіть у ньому порушення стандарту точності

Вчитись чи не вчитись?

Навчання за кордоном у престижних вузах коштує чимало. Тому серед іноземців стає все більш популярним отримувати вищу освіту в Україні. Насьогодні в українських вузах навчається понад 45 тисяч іноземців. Про це повідомляє прес-служба Міністерства освіти і науки України. Найбільше у нас студентів з Китаю, Росії, Індії та Туркменістану.

Серед українських міст Одеса посідає третє місце за популярністю в отриманні освіти іноземцями. Її

випереджають лише Харків і Київ. Сьогодні в Одесі навчається понад 5 тисяч іноземців. Для того, щоб вступити до українського вузу, іноземним громадянам слід надати цілу низку документів. Довідку щодо медичного обстеження, інформацію про середню освіту, паспорт та офіційне запрошення з вишу. Вік майбутнього абітурієнта не має перевищувати 26 років. Аби адаптуватися до нового середовища

іноземці відвідують підготовчі курси для вивчення мови. Єдиною перешкодою на їхньому шляху може стати нетерпимість до їх національності з боку українців.

Найчастіше в Україні через це страждають вихідці з Африки та країн Близького та Далекого Сходу. Майже кожен із іноземних студентів відчув на собі, що таке расизм. Вони нерідко відчувають упереджене ставлення. Україна ризикує втратити іноземних студентів, і разом із ними – мільйони доларів, які вони платять за своє навчання.

Деякі студенти готові покинути ВУЗи у я к и х провчилися уже кілька років, і – повернутися додому. Але попри дедалі частіші повідомлення про насильство на ґрунті расизму – українські правоохоронці вдають, що проблеми не існує. Не можна не згадати і про акції неонацистів, під час яких публічно

декларується расова нетерпимість. На своїх сайтах вивішують і практичні інструкції – як нападати, бити, вбивати людей неприйнятної для них зовнішності.

А втім, у статистиці правоохоронців напади на іноземців здебільшого потрапляють у графу – хуліганство». Сьогодні на профілактичних обліках в органах внутрішніх справ перебуває понад 1200 осіб, які вважають себе прихильниками ультраправої ідеології, у тому числі 105 – в Одеській області.

Тим часом, основний принцип, на основі якого встановлюється правовий статус іноземців в Україні, закріплений в ст. 26 Конституції: іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими ж правами і свободами, що й громадяни України.

Вправа 2. Пошук припущень та чуток у новинах.

  1. В Одессе бабушки подрались из-за лавочки

Курьезная конфликтная ситуация произошла в одном из дворов на Академика Королева.

Одесситы — случайные свидетели происшествия – сняли на видео потасовку пожилых людей.

Кто прав, а кто виноват в данной ситуации, история умалчивает, но известно, что камнем преткновения стала лавочка у дерева — пожилой мужчина ее откапывал, а женщины пытались ему в этом помешать.

2. В Одессе встретили  моряков, вернувшихся из гвинейского плена

В Одессу после нескольких месяцев, проведенных в качестве заложников в Северной Гвинее, вернулись девять украинских моряков. В аэропорту бывших узников встречали родные, представители прессы и сотрудники благотворительной организации «Фонд помощи морякам «Ассоль», оказавшей помощь в возвращении украинцев.
Как передает Репортер, председатель правления БО «Ассоль» Анна Муругова, вот уже 6 лет помогающая морякам в сложных ситуациях, отметила, что это — самый неординарный и сложный случай за всю практику фонда. По словам женщины, ключевую роль в освобождении сыграли украинские дипломатические службы и жены моряков.
«К нам обратились родственники и жены плененных моряков, и именно их настойчивость, готовность идти до конца в защите своих мужей, помогла нам, в конце концов, освободить парней из плена», — рассказала Анна.
Ситуация, в которой оказались моряки – новый вид пиратства, получивший название «государственного». Специалисты утверждают, что подобные ситуации становятся регулярными. Власти африканских стран зачастую фабрикуют обвинения и выставляют немалые финансовые условия освобождения судна и экипажа, тем самым фактически шантажируя судовладельца.
По словам капитана судна Станислава Озорянского, весь экипаж находился под постоянным психологическим прессингом, а несколько человек успели заразиться местными заболеваниями. «Самым тяжелым были неопределенность и постоянные изнурительные допросы, — рассказывает Станислав. – При том, что никаких доказательств у них не было. Мы не отвечаем за груз, наше дело в целости и сохранности доставить его из одного пункта в другой. Все экспертизы подтвердили, что экипаж физически не мог подложить что-нибудь в контейнеры».

 3.

4. Одесситы не поддержали проведение гей-парада

13 августа представители одесского ЛГБТ-сообщества намерены провести «Марш равенства», чтобы привлечь внимание общества к ущемлению прав людей нетрадиционной сексуальной ориентации.

Мы решили провести опрос среди одесситов и узнать, как они относятся к проведению подобных мероприятий в Одессе.

Как выяснилось большинство людей высказались против проведения марша. Более того, люди не понимают, в чем смысл марша.

Подробнее смотрите в видео-ролике.

Вправа 3. Знайдіть недостовірні посилання та запропонуйте свої варіанти виправлень

«Злые языки утверждают, что в ОГА хотят взять на себя контроль над ведомством, ежегодно пропускающим через себя солидные суммы, далеко не из одних лишь бескорыстных соображений»

«По словам местных жителей, информация об осложнении обстановки в Мариуполе несколько преувеличена».

«Каких-либо действительно важных причин, по мнению и ананьевских специалистов, работавших с этими детьми с лета, и общественников, возвращать их в Луганскую область нет»

«ряд депутатов назвали этот финансовый документ “бюджетом выживания”»

«Мы не согласны с повышением арендной платы. Торговля у нас упала, у людей денег нет. Почему поднимают аренду контейнеров? Никому не поднимается минимальная заработная плата и минимальный прожиточный минимум” – рассказывают предприниматели. Владельцы рынка, в свою очередь, заявили, что тарифы на аренду не подымались с 2011 года. За это время все налоги возросли, и сейчас предприятие работает на грани рентабельности. По мнению руководства рынка, оставить тарифы прежними невозможно».

Вправа 4. Прочитайте та відредагуйте новину, написану студентом 

Зовнішність – не головне! (Про вибори мера Одеси)

В Одесі до виборів мера міста підходять ґрунтовно. Місцеві жителі, ніби обираючи свою другу половинку, визначили список необхідних для голови міста якоестей. Опитування “Який мер потрібен Одесі”, проведене місцевим філіалом київського Інституту проблем управління, показав, що вирішальною якістю для господаря міста на наступні декілька років є глибокі знання проблем Одеси та причини їх виникнення. Справді, важливо, особливо, якщо знати ЯК їх вирішити. Хазяйновитість та діловитість – на другому місті. Далі йде уміння добирати кадри та виконавців, вимогливість до них – Одеса-мама має бути задоволена своїми чиновниками. Вміння радитися і вислуховувати думки інших, красиво й дохідливо пояснювати свої думки – ці якості одесити також не забули. Привабливу зовнішність одесити чомусь (!!!) не вважають дуже важливою – це позначили усього 0,8%.

Вправа 5. Пошук інформаційних приводів. Напишіть есе на тему “Свідок”. У тексті розкажіть про 5-7 інформаційних приводів, свідками яких ви стали

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram