Заняття 5. Структура інформаційних жанрів: цитати, бекграунд

Вправа 1. Прочитайте тексти, звернувши увагу на цитати. Чи правильно, на вашу думку, автор обрав форму цитати (пряму або непряму)?

  1. Польський репортер: “Мені було страшно, але я хотів показати глядачам, що відбувається”

29-річний журналіст польського телеканалу Republika Бартоломей Маслянкевич з Варшави підкорив YouTube репортажами з Майдану.

Разом з оператором він записав сюжет про те, як співробітники Беркуту та ВВ “зачищали” вулицю Грушевського і нападали на мітингувальників.

В кінці репортажу журналіст рішуче підійшов до спецпризначенців зі зброєю зі словами: “Що ви робите?! Хочете когось убити?! Ви ж українці!”.

Робота сміливих поляків менш, ніж за добу, зібрала біля 150 тисяч переглядів на YouTube.

Не меншої популярності здобув ще один репортаж Маслянкевича та його хороброго оператора – вони зуміли пробратися просто на сторону силовиків у Маріїнському парку та пройтися з камерою серед рядів міліції.

В ексклюзивному інтерв’ю журналістці Ілоні Довгань з Громадського радіо, Бартоломей розповів, що, звичайно, відчував страх перед людьми зі зброєю, “але хотів, щоб на іншому кінці світу побачили, що робиться на цьому”. “Це і є наша професія”, – наголосив він”.

Бартоломей пояснив, що намагався продемонструвати глядачеві, чому один українець б’ється проти іншого.

“Мені самому цікаво, чому люди піднімають зброю один проти одного”, – каже він.

Бартоломей працює журналістом уже протягом 11-ти років.

Родом він з Варшави, хоча його батько народився у Луцьку, а згодом виїхав до Польщі.

За словами молодого чоловіка, його профільними темами в роботі є політика, економіка і “тепер уже війна”.

“Я не військовий журналіст і сподіваюсь, що це був мій перший і останній досвід такої війни. Я дуже хочу, щоб цей конфлікт на цих 5-ти жертвах і завершився”, – говорить він.

При цьому польский журналіст додає, що бачив і у Польщі маніфестації з поліцією та сутички, але такі, де гинуть люди – вперше.

В Україні Маслянкевич втретє – два рази приїздив саме на Майдан.

“У вас чудові люди! Україна – прекрасний край, Україна – це Європа. Польща краще розвинена економічно, але якби я міг обирати – залишився б в Україні. Тут прекрасні люди”, – наголошує Бартоломей.

Джерело: Українська правда

2. Міноборони визнало, що військових не забезпечили теплим одягом на 100%

Інспекція Міністерства оборони виявила недоліки при забезпеченні військовослужбовців у зоні проведення антитерористичної операції зимовим одягом, зокрема зафіксувала відсутність необхідних розмірів і комплектів.

Про це на прес-конференції в п’ятницю сказав заступник міністра оборони Петро Мехед, повідомляють “Українські Новини”.

Він зазначив, що недавно в зоні АТО завершила роботу інспекційна група Міноборони, яка проводила перевірку готовності підрозділів до виконання завдань в осінньо-зимовий період.

“За результатами роботи комісії встановлено, що матеріально-технічне забезпечення військових частин і підрозділів, що беруть участь в АТО, загалом організовано. У той же час існує відсутність деяких предметів речового майна та необхідних розмірів”, – сказав Мехед.

При цьому заступник міністра не зміг відповісти, коли будуть вирішені ці проблеми.

Він підкреслив, що деякі командири підрозділів відмовилися від комплектів одягу, наданих зі складів Міноборони, через закінчення терміну придатності та недостатню якість цієї продукції.

Мехед заявляє, що процес підготовки військ до зимового періоду йде повним ходом, зокрема одяг прямо з виробництва поставляється в підрозділи в зону АТО, крім того, вже почалися поставки морозостійского пального для військової техніки.

Як відомо, Міноборони обіцяло завершити підготовку військовослужбовців до зимових умов в зоні проведення антитерористичної операції до 10 жовтня.

 Джерело: Українська правда

Вправа 2. Оберіть цитати для матеріалу

  1. Заявление Союза журналистов России в связи с использованием экипировки со словом «Пресса» людьми, не имеющими отношения к журналистике

Мы глубоко сожалеем о безответственном поведении актера Пореченкова, сопровождавших и принимавших его лиц, допустивших появление актера в Донецке в каске с надписью «ПРЕССА». Еще более возмутительным является то, что актер Пореченков в этой каске позволил себе позировать перед камерой, стреляя (или имитируя стрельбу) из крупнокалиберного пулемета в районе местного аэропорта, где до сих пор не удается добиться выполнения соглашений о прекращении огня.

Мы надеемся, что актер Пореченков принесет публичные извинения журналистам, рискующим жизнью, выполняя свой профессиональный долг в зоне вооруженного конфликта, и для которых слово «ПРЕССА» на экипировке часто оказывается единственной зыбкой защитой от пули.

2. Виступ Президента України під час загальних дебатів 72-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН
… Пане Президенте,
Головна проблема Донбасу в тому, що Україна та Росія прагнуть цілковито протилежного.
Україна хоче миру та відновлення суверенітету над своєю територією.
Росія хоче контролю над Україною і підриває всі зусилля, спрямовані на відновлення нашого суверенітету у рамках кордонів нашої держави.
Росія прагне обміняти мир в Україні на свободу України.
Україна ніколи не прийме таку домовленість. Не прийме її і міжнародна спільнота.
Нещодавні гібридні «миротворчі пропозиції» від Москви є ще одним прикладом справжніх амбіцій Росії, яка прагне легалізувати своїх маріонеток та заморозити конфлікт назавжди.
Ми вітатимемо будь-яку пропозицію, що принесе мир в нашу країну.
Переконані, що повноцінна миротворча операція ООН є єдиним ефективним рішенням для деескалації, захисту народу України та для наближення нас до політичного врегулювання.
Саме тому мандат миротворців повинен покривати усю окуповану територію, включаючи українсько-російський державний кордон.
Це обов’язкова умова.
Поки кордон використовується як ключовий шлях для постачання озброєння та особового складу на Донбас, доти не буде миру в моїй країні.
В основі цієї місії мають бути керівні принципи миротворчої діяльності ООН.
Одним з них є неупередженість миротворців. У такій місії нема місця для представників агресора. Вони не можуть бути її частиною за визначенням.
Наголошую, що будь-яке зловживання миротворчими інструментами ООН для закріплення наживи агресії є неприйнятним.
Якщо ми маємо можливість принести мир у серце Європи – то для цього повинні визначити правильні параметри.
Повноцінна міжнародна присутність може також допомогти нам впоратися зі зростанням терористичної діяльності на територіях, які зачепив конфлікт.
Терористичний компонент гібридної війни Росії проти України є чітко вираженим і став реальністю щоденного життя на Донбасі.
Три роки тому, світ був приголомшений збиттям в небі над Донбасом рейсу Малайзійських авіаліній MH 17 з 298-а людьми на борту.
Україна рішуче налаштована робити все можливе для притягнення до відповідальності усіх причетних до цього масового вбивства.
Тривають два розслідування – технічне та кримінальне.
Обидва виявили конкретні деталі.
Ті, хто стояв за цим жахливим злочином, прибули з Росії. Ракета була доставлена з Росії.
Смерть жертв рейсу МН17 на совісті Росії.
П’ять країн, що складають Спільну слідчу групу, вирішили притягнути до відповідальності винних за збиття МН17 у рамках нідерландської правової системи.
Цього року, Міжнародний Суд розпочав слухання у справі України проти Росії за порушення Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму (1999).
Ми сподіваємося, що рішення суду найвищої інстанції ООН допоможе притягнути Російську Федерацію до відповідальності за численні порушення міжнародного права та фінансування злочинів, скоєних з 2014 року.
Розраховуємо на підтримку та сприяння з боку усіх держав-членів ООН у цьому процесі.

Вправа 3. Послухайте виступ Л. Парфенова, прочитайте тексти, написані студентами. Проаналізуйте використання цитат, а також структуру замітки.

Леонид Парфенов: “Радикальная оппозиция, протестные движения и уличные молодежные вожаки не мыслимы на ТВ”

Разговор Леонида Парфенова о телевиденьи на вручении премии Владислава Листьева 25 ноября 2010 года зашла в связи с тем, что зверски избили корреспондента газеты «Коммерсант» Олега Кашина. «Он в последнее время писал про радикальную оппозицию, протестные движения и уличных молодежных вожаков, а эти темы и герои не мыслимы на ТВ», – произнес Леонид Парфенов. Тем самым понимается, что телевиденье становится коммерческим: «Журналистские темы, а с ними и вся жизнь окончательно поделились на проходимые по ТВ и не проходимые по ТВ». На ряду с телепрограммами газетные статьи тоже неоппозиционные. В них, как и в эфире, не слышно «критических, иронических суждений». Новости приравниваются к новостям центрального телевиденья СССР: «Это не новости, а старости, повторение того, как принято в таких случаях вещать». То есть или хорошо, или ничего.

«Страшно, что большая часть населения уже и не нуждается в журналистике, – говорит Л. Парфенов, – Миллионы людей не понимают, что на профессиональный риск журналист идет ради своей аудитории. Журналиста бьют не за то, что он написал, сказал или снял, а за то, что это прочитали, услышали или увидели»

Леонид Парфенов: Российская журналистика в ужасном состоянии

Леонид Парфенов заявил про это в своей выступлении на церемонии вручения премии Владислава Листьева. «Высшая власть предстает дорогим покойником – о ней только хорошо или ничего», – заявил он.

Зверское избиение корреспондента газеты «Коммерстантъ» (Олега Кашина) вызвало… широкий резонанс в обществе.., чем все покушения на жизнь и здоровье российских журналистов».

За тележурналистику обидно, потому что множество людей говорят: «Чего ящик включать, его не для меня делают».

Страшное то, что множество населения не нуждаются в журналистике. Когда недоумевают: «Ну побили – подумаешь, мало ли кого у нас бьют, а чего из-за репортера-то такой сыр-бор?», все происходит потому, что люди не понимают, на какие жертвы журналист идет ради нас. Журналистов убивают не за то, что они пишут свои статьи, а за то, что мы это читаем. Потому нам надо уважать тяжелый труд журналитов.

Леонид Парфенов: «Леонид Парфенов: журналиста бьют за то, что это прочитали»

В своем выступлении на церемонии вручения премии имени Владислава Листьева 26 ноября Леонид Парфенов рассказал о нашумевшем скандале: «Зверское избиение корреспондента газеты «Комерсантъ» вызвало гораздо более широкий резонанс». Олегу Кашину хирурги сделали «… в прямом и переносном смысле этого понятия лицо российской журналистики».

Также он заявил, что «наше телевидение все изощреннее будоражит, увлекает и смешит…». Он огорчен тем, что «большая часть населения уже и не нуждается в журналистике».

Возвращаясь к избиению Олега Кашина, напомним, что большинство населения не понимает всей серьезности этой проблемы «Ну побили – подумаешь…»

«Миллионы людей не понимают, что на профессиональный риск журналист идет ради своей аудитории. Журналиста бьют не за то, что он написал, сказал или снял, а за то, что это прочитали, услышали или увидели» – объяснил он.

Парфенов: россиянам уже давно не нужна журналистика

Большая часть российского населения уже давно не нуждается в журналистике – заявил Леонид Парфенов в своей речи на церемонии вручения премии имени Владислава Листьева 25 ноября. По его мнению, российское телевидение нельзя назвать «гражданским общественно-политическим институтом».

«За каждым политически значимым эфиром угадываются цели и задачи власти» – сказал Парфенов. Для корреспондента федерального телеканала высшие должностные лица «начальники его начальника», которым необходимо подчиняться, считает журналист.

«Высшая власть предстает дорогим покойником – о ней только хорошо или ничего» – говорит Парфенов. Российский журналист заявил, что ведущие оппозиционные СМИ России приравниваются представителями власти к «пособникам террористам».

«Проработав только в Останкино и для Останкино 24 года, я говорю об этом с горечью», – сказал Парфенов и добавил, что никого не винит в сложившейся ситуации и не ждет от коллег подвигов. По его мнению «надо хотя бы назвать вещи своими именами».

Напомним, что утром, 25 ноября, Леонид Парфенов навестил в больнице Олега Кашина, у которого взял интервью для телеканала «Дождь».

Вправа 4. Визначення типів бекграундів

1. У київському супермаркеті стався вибух

О 15.00 у супермаркеті ” Бі-Маркет” по вул. Лебедєва-Кумача пролунав вибух у ящику для зберігання речей.

Про це повідомляє “Інтерфакс-Україна” з посиланням на ГУ МВС у Києві.

За попередніми даними, ніхто не постраждав.

На місці працює слідчо-оперативна група.

kyiv.pravda.com.ua

2. 193 страны на саммите ООН приняли декларацию по беженцам

Пан Ги Мун отметил, что саммит свидетельствует о прорыве совместных усилиях, направленных на преодоление вызовов, связанных с перемещенными лицами

Сегодня на саммите ООН по вопросам беженцев и мигрантов мировые лидеры и министры иностранных дел 193 государств приняли декларацию, в которой призывают оказывать более гуманный и скоординированный ответ на острый миграционный кризис в мире. Об этом сообщает DW.

Отмечается, что документ под названием “Нью-Йоркская декларация в отношении беженцев и мигрантов” не несет обязательного характера и не содержит конкретных обязательств, однако призывает страны защищать права человека применительно к беженцам, наращивать объемы гуманитарной помощи и увеличивать распределение беженцев.

Генсек ООН Пан Ги Мун заявил, что благодаря этой международной сделке больше детей беженцев смогут посещать школы, права мигрантов и беженцев будут лучше защищены, и больше людей смогут найти работу за рубежом.

“Сегодняшний саммит свидетельствует о прорыве в наших совместных усилиях, направленных на преодоление вызовов, связанных с перемещенными лицами”, – заявил Пан Ги Мун.

Президент Петр Порошенко в ходе своего выступления на саммите отметил, что российская вооруженная агрессия заставила около 1,8 млн украинцев искать для себя новый дом в пределах страны.

news.liga.net

3. Парламент Румунії схвалив декларацію у зв’язку
з українським освітнім законом

Румунський парламент у середу ухвалив декларацію, в якій висловлено надію на дотримання європейських стандартів у сфері захисту прав національних меншин, які проживають в Україні, після прийняття Верховною Радою закону “Про освіту”.
За прийняття декларації депутати обох палат парламенту проголосували одноголосно, повідомляє “Укрінформ”.
“Парламент закликає до швидкого врегулювання ситуації, що утворилася, у дусі співпраці й конструктивного діалогу і з дотриманням європейських стандартів в області захисту національних меншин, а також положень багатосторонніх і двосторонніх угод, частиною яких є Україна”, – йдеться у декларації.
Згідно з документом, румунські парламентарі “із занепокоєнням й особливою увагою” стежать за розвитком подій після прийняття Верховною Радою закону “Про освіту”, який “обмежує право на освіту рідною мовою для етнічних румун, які проживають в Україні, що викликає глибоке занепокоєння у Румунії”.
Парламент Румунії звертає також увагу на те, що “європейські стандарти захисту національних меншин, зокрема, близько 400 тисяч румун, які проживають в Україні, є фундаментом демократичних перетворень, без якого неможливо просуватися по шляху європейської інтеграції”.
Зазначається також, що найближчим часом в Україну прибуде група румунських парламентарів, яка обговорить шляхи врегулювання ситуації з владою України.
“Парламент Румунії підтверджує підтримку європейського курсу України й висловлює надію, що в цьому процесі будуть дотримані всі міжнародні стандарти захисту національних меншин”, – підсумовується в документі.
Глава МЗС України Павло Клімкін 19 вересня запевнив Румунію, що освітній закон допоможе меншинам самореалізуватись.
Нагадаємо, напередодні угорський парламент одноголосно засудив український закон про освіту.

Джерело: Європейська правда

4. У Авакова з’явився новий заступник

Кабмін призначив Тетяну Ковальчук заступницею міністра внутрішніх справ.

Відповідне рішення було прийняте 14 вересня.

Як говориться в повідомленні на сайті МВС, Тетяна Ковальчук займала раніше посаду директора Департаменту забезпечення діяльності міністра.

“Призначити Ковальчук Тетяну Іванівну заступником міністра внутрішніх справ України”, – йдеться в розпорядженні Кабінету міністрів №667 від 14 вересня.

На сайті Нацполіції розміщена декларація Ковальчук за 2013 рік. Згідно з нею ні сама чиновниця, ні її чоловік не заробили за той рік жодної копійки.

Серед майна у неї вказана лише квартира площею 39 квадратних метрів, а у її чоловіка – квартира на 30,9 квадрата. Також її чоловік володів земельною ділянкою площею 4000 квадратних метрів і позашляховиком Toyota Land Cruiser Prado 2005 року випуску.

На утримання свого майна чоловік Ковальчук, згідно з декларацією, потратив за рік 210 грн.

Джерело: nv.ua

Вправа 5. Написання новини на основі прес-конференції (залікове завдання)

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram