Шахраї vs волонтери: як коронавірус змінює людей

Через COVID-19 будь-хто може завдати шкоди або допомогти іншим. Як кожна з цих груп пристосувалася до пандемії?

Не зважаючи на те, що коронавірусна інфекція — порівняно «молода» хвороба, від неї швидко потерпає уся земна куля. Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила це явище пандемією, і в Україні запровадили карантин. У суспільстві запанував хаос: хтось у паніці, хтось спокійно ледарює вдома, а хтось взагалі вважає, що загальна паніка не варта того. І поки лікарі не мають продиху, а вчені невпинно шукають ідеальне розв’язання проблеми, аферисти вже придумали, як заробити на новій біді — на передачі телеканалу «ICTV» «Ранок» без зволікання виклали факти пильного розслідування. Наприклад, пропонують вакцину від хвороби щонайменше за дві з половиною тисячі гривень. Імунолог Федір Лапій це коментує так: «Той вірус, який є в Китаї, лише нещодавно розшифрували щодо генотипу. Тобто перш ніж вакцина буде дозволена до використання, пройде багато років». З’явилися також профілактичні препарати, які начебто захистять від будь-якого вірусу. Зазвичай, це лише простий профілактичний засіб, та наскільки ефективним він може бути проти коронавірусу? Ніхто вичерпної інформації не дасть. Намагаються також продавати невиправдано дорогі дезинфікуючі антисептики. І, звичайно, популярною стала маска на обличчя, що не пропустить жодних мікробів. Часто при покупці масок через Інтернет люди перераховують гроші, але товар не отримують. До того ж вони в першу чергу допомагають інфікованим не заражати інших, а для просто обережних менш ефективні.
Онлайн-видання «OBOZREVATEL» та «Детектор медіа» викрило злочинців, які швидко пристосувалися й придумали нові схеми під COVID-19. Шахраї можуть обманути людей похилого віку, надівши маски й прикинувшись співробітниками Пенсійного фонду. Вони повідомляють, що потрібно змінити старе пенсійне посвідчення на електронне, яке їм принесуть. Гроші, звичайно, на цю картку треба кидати одразу, потім буде пізно. При цьому в них є усі дані щодо кількості грошей, адреси. Можуть просто прийти додому, нанести тілесні ушкодження й забрати готівку, якщо довірливий пенсіонер сам не віддасть усе.
Є інший спосіб: злочинці дзвонять у двері самотнім мешканцям, обіцяють сходити в аптеку за ліками або в магазин, просять виставити за двері сумку, список необхідного й гроші та вже більше не повертаються. Ще одна схема: злодії, які проникають у житло довірливих жертв під виглядом співробітників епідеміологічної служби, надягають костюми, білі халати, на обличчя маски та пропонують провести дезінфекцію в будинку або квартирі, а людям пропонують почекати за дверима. Після цих візитів зникають цінні речі й гроші. Зафіксовано декілька випадків пограбувань, при цьому через COVID-19 нападники могли приховувати обличчя за масками без усілякої підозри з боку оточуючих. А ще завдяки контрабанді деякі «підприємці» отримують тести на виявлення хвороби й пробують продавати їх за захмарними цінами.
В Інтернеті теж з’явилися нові «обдурювання». У стрічці Facebook можна виявити допис, згідно з яким Верховна Рада України прийняла законопроект у якому зазначено, що молоді люди на території України через пандемію можуть отримати грошову компенсацію, зареєструвавшись у соціальній державній програмі. Але, як повідомляє українська ІТ-компанія «ЛІГА ЗАКОН», насправді таку допомогу надаватимуть застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати у зв’язку із зупиненням виробництва через коронавірусну хворобу, за зверненням роботодавця для її виплати працівникам.
Також не варто замовляти через Інтернет ліки й супутні медичні товари. Крім того, хитрі псевдомедики можуть зв’язатися з вами через сторінку в соціальній мережі або подзвонити й пропонувати переказати гроші для лікування начебто інфікованих коронавірусом членів сім’ї, які в цей час спокійнісінько перебувають на самоізоляції. Виявлено понад двісті фактів розміщення на інформаційних ресурсах помилкових звісток щодо коронавірусної хвороби. Комусь можуть прийти SMS буцімто від банків з пропозицією отримати «державну допомогу», а для цього треба надати більше персональних даних.
Не виключено також, що деякі вигадки ошуканців можуть перекочувати до нас з інших країн. Інформаційна агенція «ВолиньPost» повідомляє, що в Італії, зокрема, з’явилися псевдополіцейські, які арештовують громадян без масок на вулицях, й лікарі, які роблять мазок на наявність коронавірусу вдома та заодно здійснюють пограбування.
Але в кризових ситуаціях, на щастя, виявляються не тільки негативні риси людей, а й позитивні, альтруїстичні. Як завжди, коли виникає нагальна потреба, волонтери виходять на передову. Так, в Одесі вони допомагають не тільки самоізольованим, а й медикам. Зокрема, цим займається волонтерська група «Корпорація монстрів». Волонтери зазначають, що медичні робітники не наважуються казати про потреби, аби не отримати неприємностей від керівництва. За інформацією добровольців, нестача захисних засобів існує, й вони як можуть намагаються цю проблему. Так, Катерина Ножевнікова, керівниця «Корпорації монстрів» постійно на своїй сторінці у Facebook надає інформацію про те, що вдалося придбати і як це відбувалося. На таку діяльність вдається зібрати мільйони гривень, але при цьому важко знайти постачальника необхідних засобів: зараз на ринку з’явилося немало перекупників, що перепродають медобладнання й засоби захисту в декілька разів дорожче.
«Антикризовий штаб» для боротьби з коронавірусом, очолений головою Одеської облдержадміністрації Максим Куцький та бізнесменом Андрієм Ставніцером, теж невідкладно закуповує медобладнання та препарати, забезпечує залучення представників бізнес-кіл для допомоги медичним працівникам й захисту мешканців міста.
Благодійний проект «Добрий обід. Час жити» під час карантину перекваліфікувався — раніше годували пенсіонерів у своїй їдальні, тепер самі підвозять їжу. Міжнародний благодійний фонд Вадима Новинського під час карантину розпочав надавати підтримку ветеранам Другої світової війни, учасникам бойових дій, ветеранам праці та інвалідам. Фонд налагодив постачання продуктів першої необхідності, розробив плани підвезення їжі додому. Волонтери групи «Допомога ветеранам та людям похилого віку Одеси» приїжджають до літніх людей з продуктами та медичними препаратами й переконують пенсіонерів, що їм краще залишатися вдома.
Ще одна неочікувана ініціатива вже змогла стати в нагоді всій країні. Маємо на увазі сайт «Солідарність», волонтерську платформу політичної партії «Європейська солідарність» під керівництвом Петра Порошенка, де будь-хто може залишити прохання про допомогу, а волонтери, зареєстровані в мережі, можуть взяти її до виконання. При створенні сайту діяли на випередження, бо ситуація стрімко погіршується, тож потрібні вже випробувані моделі. Ідея сайту спочатку полягала в підтримці людей, які не можуть виходити на вулицю самі. Серед волонтерів тут переважно молоді люди різних сфер, які виконують добровільно взяті на себе обов’язки у вільний час.
У Києві літнім людям допомагає благодійний фонд «Життєлюб». Волонтери просять надсилати інформацію про стареньких, які опинилися в складних обставинах через карантин, і обіцяють відгукуватися. У Дніпрі міська влада пропонує охочим допомогти. Міський голова Борис Філатов оприлюднив допис, у якому надає контакти волонтерів задля координації з ними. В Донецькій області закликають водіїв з авто безкоштовно допомагати у перевезеннях. На Полтавщині організація «Зупини коронавірус» закликає людей приєднуватися й усіма силами сприяти: люди збирають й передають захисні костюми, маски, респіратори інтернатам. Харківські інженери запустили сайт, який містить необхідні інструкції, що можуть допомогти людям та виробництву; фахівці хочуть допомогти медичним працівникам боротися з вірусом. Волонтери фонду «Реабілітаційний центр «Шпиталь Майдану» передають стерильні рукавички, маски й дезінфекційні засоби українським підрозділам на передовій.
Волонтерка Юлія Каназирська, керівниця проекту «Добрий обід. Час жити» так висловлюється про свою діяльність: «Починала я з того, що приходила як волонтер на «Добрий обід» у вихідні дні, допомагала накривати столи й роздавати їжу. Оскільки я робітниця фонду «Корпорація монстрів», то й витрачаю заробітну плату на свою благодійну діяльність. На своєму місці займаюся складанням графіку діяльності ресторану на три проекти їдальні «Добрий обід», координую логістику, закуповую усі витратні матеріали, веду сторінку на Facebook «Добрий обід. Час жити». Мене надихає усвідомлення того, що я роблю і воно приносить комусь користь. У нас чудовий колектив, і, що важливо, тут можна себе реалізувати. Ти обираєш напрям і ведеш його, ніхто не обмежує ні в чому».
Є ще й ті українці, хто обирає волонтерство, але за кордоном. Так вчинили Дмитро Крониковський, киянка Дарина Рудчук та багато інших, волонтерять навіть школярі, шиючи маски та безкоштовно їх роздаючи незабезпеченим.
Звісно, наразі можна засмутитися, вирішивши, що люди кинулися в першу чергу наживатися на найбільшій на цей час проблемі, поскаржитися, мовляв, нема нічого доброго у світі. Але краще пишатися, що волонтерство у тренді в українському суспільстві: так багато охочих кинулося на допомогу, скільки безкорисливо й щедро пропонують зробити волонтери, які часом віддають усі гроші нужденним.

Наталія Зеленюк

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram