«Що музею добре, то депутату — погано»


Якщо ми б були героями типового одеського анекдоту, то о 10-тій ранку у суботу ми мали б лише дві опції, куди йти: море та Привоз. Але одеські анекдоти для 2019 року — це вже пройдений етап, тому мій шлях лежав до стін Одеської ОДА.

Цього ранку, 7 вересня, Одеса збиралася на мітинг з яскравою назвою «Верните нам Ройтбурда!» в підтримку Олександра Ройтбурда, суперечливого художника, але вкрай успішного директора Одеського художнього музею.
Ройтбурда звільнили з посади на засіданні облради 5 вересня. Питання на розгляд внесли за пропозицією депутата від «Опозиційної платформи – За життя» Олексія Кобильнікова, який заявив, що Ройтбурд не виконує депутатські запити про фінансову діяльність музею. Це була третя спроба звільнити Ройтбурда, яка і видалася успішною — раніше це питання піднімалося також на засіданнях 9 червня та 16 серпня.
Буквально за кілька годин після цього народилася ідея мітингу, на який я і збиралася. Організаторами стали Ганна Філімонова, головна редакторка онлайн-видання «Маяк» та заступниця директора ОХМ Олександра Ковальчук.

О 9.00 на території перед ОДА людей було більше, ніж можна було уявити. В тіні, під деревами, активісти роздавали бланки заяв про прохання поновити Ройтбурда, які кожен міг підписати. Потім зі сцени Ганна Філімонова скаже, що цими бланками вони збираються «завалити» депутатів — так само, як раніше депутати надсилали незлічену кількість запитів до музею.
Багато людей прийшли з плакатами та транспарантами: «Маразли стыдно за вас», «Не бывал, но осуждаю», «Місту потрібен R», «Люди, ходите в музей! Облсовет, не борзей!». Одна дівчина навіть прийшла з стильзованою іконою «Ройтбурд культуроносец». Після мітингу організатори мітингу попросять принести всі плакати до музею — аби зберегти їх в історії.

Женя, яка прийшла з плакатом «Не ходи — не нищи!» говорить, що вона з друзями не згодна з рішеннями облради: «Ми вважаємо це рішення несправедливим і не бачимо об’єктивних причин для нього. За короткий термін, всього 17 місяців, Ройтбурд перевернув музей з ніг на голову — поставив його правильно. Це місце стало модним, його не соромно показати туристам».

Віталій разом зі своєю дівчиною сидять на сходах при вході до будівлі ОДА. Він тримає плакат з написом «Депутат, зайди в музей и выйди нормальным», вона — «Что музею хорошо, то депутату — плохо». Плакати вони малювали до другої ночі минулого дня. «Ми прийшли на мітинг, бо музей змінився… Хто пам’ятає старого директора? Як його ім’я? Що він зробив? Ройтбурд змінив музей кардинально, туди теперь ходять молоді люди. Музей став стильним, модним, інстаграмним. Туди приємно ходити. Ми вийшли на мітинг не конкретно за директора, а за те, яким став музей», — говорить Віталій. 

З часом людей зібралося ще більше. Об 11 зі сцени прозвучить, що вже більше 1000 осіб підписало звернення, а в організаторів закінчилися папери, тому вони поїхали за новою партією. 

Тим часом на сцені свої промови виголошують організатори, авжеж, сам Ройтбурд, відомі одеські лідери думок, як-от музикант Олексій Ботвінов (саме він скаже, що якраз тут відбувається зародження одеського громадянського суспільства), Олександр Славський, експрограмний директор Impact Hub Odessa, депутатка від «Самопомочі» Ольга Квасницька. Несподівано підтримати Ройтбурда приїхали мер Львова Андрій Садовий та ексгубернатор Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі. Та і у натовпі можна було побачити багато визначних людей — як, наприклад, поета Бориса Херсонського, одеських громадських активістів та засновників соціальних проектів, викладачів університетів.

І, не дивлячись на велику кількість людей, запальні заяви зі сцени, у натовпі я відчувала собі спокійно — це був інтелектуальний мітинг; мітинг людей, які хочуть бачити Одесу культурним містом, а не містом багатоповерхівок, забудованих пляжів та нічних клубів. Це був інтелігентний мітинг — ніхто не йшов сюди провокувати і знищувати. Це був конструктивний мітинг — чи не вперше Одеса так масово вийшла ЗА, а не ПРОТИ. 

Наступне засідання облради відбудеться на раніше кінця вересня; Олександр Ройтбурд планує відстоювати свою посаду у суді, а депутати Саутенков та Баранский зроблять все, аби затягнути суд — такі прогнози дає Віталій Свічинський, заступник голови Одеської обласної державної адміністрації на своїй сторінці в Фейсбуці. Чи залишиться після цих подій наш головний герой — Одеський художній музей — таким, яким він є зараз? На це питання ми ще не маємо відповіді.

Ольга Діденко


Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram