Що потрібно знати студентам про фінанси?

Студенти, починаючи доросле життя, зіштовхуються з важливими питаннями, які тепер повинні вирішувати самостійно. Одним із таких залишається тема фінансової грамотності. Газета «Моменталіст» відповість на основні запитання та дасть слушні поради щодо грошей та бюджету, які допоможуть студентам. 

Існує три теми, які хвилюють студента, коли він починає самостійно розпоряджатися грошима. Перша — заощадження. Чи варто це робити і як правильно? «Звісно, потрібно відкладати, а частину грошей інвестувати. Порада: не втрачайте час. Пенсійний вік наступає в 60 років, якщо студент створить звичку відкладати гроші та буде це робити протягом 40 років, то стане доларовим мультимільйонером», — так вважає підприємець, інвестор, фінансовий консультант, співвласник кількох бізнесів Станіслав Харт. Редакція «Моменталіст» провела опитування серед першокурсників нашого університету як новачків у сфері фінансів. І опитування показало, що з 87 студентів на побутових справах заощаджують 67,4%, а 76,1% відкладають кошти на важливі особисті витрати. Звідси виходить, що решта студентів, які взяли участь у опитуванні, вважають, що заощаджувати немає сенсу. 

Американський хедж-фонд менеджер, підприємець і письменник Джеймс Альтушер вважає інакше й ділиться своїми порадами про те, як розпоряджатися фінансами в онлайн-виданні «Bussines Insider». «Найголовніше — не витрачайте часу на те, щоб економити й заощаджувати. У вас буде більше грошей на банківському рахунку, якщо ви будете більше заробляти. Це правило No1. Ви ніколи не розбагатієте, відкладаючи десять центів з кожного долара». Тобто, у студентів є два шляхи, а якого з них вам притримуватися — це ваш вибір. 

Друга не менш важлива тема — це фінансове планування. Кожен студент має планувати свій бюджет, хоча б для того, щоб розуміти куди витрачаються його гроші та чи не витрачаються вони марно. У плануванні власних коштів вам можуть допомогти спеціальні програми, які можна встановити на смартфон. Використання таких програм суттєво полегшить процедуру планування та підрахунку грошей, адже вам не доведеться самостійно нічого вигадувати. Ви повинні тільки не забувати вносити туди всі свої витрати, для того щоб програма дійсно була ефективною. Проте опитування показує, що лише 8,7% студентів планують свій бюджет за допомогою інтернет-ресурсів, 80,4% планують самостійно, а решта не планують взагалі. 

Третя тема — як навчитися правильно заробляти. Завідувачка кафедри журналістики, реклами та медіа комунікацій, кандидат економічних наук Світлана Брошкова вважає, що тільки після того, як людина починає заробляти гроші сама, з’являється розуміння раціонального споживання та витрат. А для того щоб навчитися правильно заробляти, ми повернемося до коментаря Джеймса Альтушера для онлайн-видання «Bussines Insider»: «Якщо ж хочете заробити, то вам доведеться засвоїти такі навички: 

— як продавати (і в виступах, і в текстах); 

— як вести переговори; 

— креативність (щодня записуйте в блокнот список ідей); 

— лідерство (віддавайте іншим більше, ніж чекаєте отримати у відповідь); 

— правило 1% (щотижня намагайтеся стати кращими на 1% в фізичному, емоційному, душевному плані); 

— як зазнавати поразки, щоб ця поразка ставала новим початком. 

Для того щоб навчитися заробляти, ви можете користуватись інтернет-ресурсами. Наприклад, в Україні нещодавно стартував безкоштовний онлайн-курс «Фінансова грамотність», який може пройти кожен охочий. Так само є чимало телеграм-каналів, блогів та курсів, за допомогою яких ви можете дізнатися ще більше корисного. Провівши опитування серед студентів, ми дійшли висновку, що більшість навіть не цікавиться новинами у фінансових питаннях (інфляція, курс валют, податки, бюджет тощо). Тому й не дивно, що більшість студентів не вміє розпоряджатися грошима та обирають найлегший шлях — економію. 

«Бути розбірливими та чітко усвідомлювати свої потреби й можливості, мати чіткі цілі, що досягаються чітко поставленими задачами, ніколи не бути “патологічно бідним” — заощаджувати й не користуватися. Виявляти свої слабкі сторони та робити їх сильними, усвідомлювати свої можливості та враховувати загрози», — радить Світлана Брошкова студентам університету. 

Владислава Бамбура

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram