Що таке стрес і з чим його їдять?

Сучасна людина може відчувати стрес у різних його проявах і інколи навіть не розуміти від чого він з`явився. Що робити, якщо постійно перебуваєш у ньому? Не може знайти спільну мову з колективом або взагалі звільняють з посади? Таких ситуацій можна перерахувати ще безліч, але як з цим боротися? Розглянемо, які існують стадії стресу, через що він виникає та як його передбачити. 

З наукової точки зору, стрес з англійської перекладається як тиск, натиск, напруга. Це неспецифічна відповідь на будь-які вимоги середовища, яка характеризується напругою організму для того, щоб побороти труднощі. Стрес немає негативного або позитивного забарвлення, але в уяві більшості він завжди постає як щось погане. Насправді його відчувають під час радості також, коли, наприклад, людина старанно працювала над певним проектом, який згодом отримав схвалення. Вона відчуває приємні емоції від того, що її робота не залишилась без уваги й, можливо, стала для когось корисною. Такий стрес — еустрес — позитивний, в цьому випадку від вдалого проекту.

Фізіолог Ганс Сельє стверджує: «Люди не здатні вберегтись від стресу, а повна свобода від стресу означає смерть». Мовляв, стрес може не відчувати тільки якийсь тибетський монах, який постійно медитує або ж мертвий.

Розрізняють три стадії стресу: 

1) Стадія мобілізації, напруги чи тривоги. На ній активізуються захисні функціональні системи та резерви психіки. Суб’єктивно цю стадію сприймають як хвилювання;

2) Стадія адаптації, коли організм перебуває в постійній напрузі та активно протистоїть стресу;

3) Стадія виснаження. Резерви організму закінчуються й стрес стає патологічним, тобто вже немає ресурсів для його протистояння. Цей стан дуже небезпечний і може перейти в депресію.

Як зрозуміти, що людина перебуває саме у стані стресу? По-перше, посилюється серцебиття, по-друге, з’являється велика кількість емоцій, по-третє, тональність голосу змінюється. Звісно, у кожної людини є свої симптоми, але ці найбільш поширені серед усіх.

Через що люди відчувають стрес?

1) Сім’я (конфлікти, хвороба/смерть близької людини);

2) Соціум (стереотипи, насилля, несправедливість, дискримінація, байдужість, безвідповідальність, конкуренція). В цьому випадку варто не реагувати, а вміти абстрагуватись від того, що вважає більшість чи того, що нав’язують;

3) Робота (важкі умови праці, неприязний колектив, мала заробітна плата). Щоб вирішити певну проблему на роботі, варто поспілкуватися з керівництвом, а якщо це не приносить бажаних результатів, тоді можна прийняти ці умови та працювати далі або звільнитись.

4) Власні думки (що про мене подумають інші, як не підвести людину, це сталось через мене, як не повторити минулий досвід).

Як передбачити стрес?

Організм посилає нам «дзвіночки», що вказують на те, що потрібно щось робити. Людина відчуває спустошення, втому, певні фізичні симптоми та втрату мотивації. Що ж робити якщо «дзвіночки» залишились непоміченими, чи можна ще допомогти собі? Так, якщо людина помічає за собою байдужість до усього, деперсоналізацію, марність, безпорадність, то необхідно негайно щось робити. Найгірше — етап вигорання, коли з`являється ненависть, панічний стан, небажання працювати та взагалі щось робити. У цьому випадку вже потрібно звертатись до психіатра. Тож варто бути уважним до свого організму, намагатися вчасно побороти стрес і не зводити його до критичного стану.

Щоб відстежувати рівень стресу та енергії, можна використовувати звичайні фітнес-браслети чи корисні мобільні додатки. Одним з таких є «Welltory» — додаток, який визначає частоту пульсу, рівень стресу та аналізує продуктивність за день. Користуватись ним доволі легко, просто притиснути палець до камери та за кілька хвилин отримати результат.

Як побороти стрес? 

  • Не витрачати свої нерви, бо, як кажуть у народі, «нервові клітини не відновлюються».
  • Не ображатись на людей, які вас не розуміють або не хочуть зрозуміти.
  • Змінити середовище, в якому ви перебуваєте, дати можливість собі відпочити.
  • Запитати себе, а чи важливо це буде через 5 років?
  • Поспілкуватись з друзями або рідними.
  • Зробити те, що найбільше подобається.
  • Не брати на себе більш ніж можливо.
  • Краще забути вислови «я повинен», «лише я можу» або «я хочу».

Як вийти зі стану стресу?

Сергій Новік вважає, що найкраще допомагають вправи з дихання. Саме вони дозволяють заспокоїтися й навести лад у своєму внутрішньому стані. Потрібно зайняти зручне місце,  покласти одну руку на груди, а іншу на живіт. Робити повільний вдих, починаючи животом, а потім грудною клітиною. Далі затримати дихання на кілька секунд та видихнути спочатку груддю, а потім — животом. Повторювати цю вправу декілька разів. Ще одним способом вважається дихання «по квадрату». В цьому випадку необхідно обрати для себе кількість рахунків (від 2 до 5) та робити кілька разів вдих, затримку дихання, видих, знов затримку на одну й ту саму кількість обраних рахунків. Якщо ж відчувається сонливість чи слабкість, то для цього існує «активуюче» дихання. Тобто за один раз потрібно видихнути за допомогою м’язів живота приблизно 10-20 разів.

Найчастіше, стикаючись з якоюсь проблемою, люди починають вигадувати те, чого насправді немає, створюючи стрес собі самостійно. Дехто навпаки починає діяти та шукати шляхи вирішення певної ситуації. Важливо не зосереджуватись на проблемі, а діяти, намагаючись дивитися прозоро на ситуацію.

Анна Стебловська

Фото: Сергій Новік


Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram