Сонце – найпростіша альтернатива струму

Як багато ми знаємо про альтернативні джерела енергії? Зараз, у нашому 21 столітті, коли у розпалі екологічна криза, і наше довкілля знаходиться під загрозою, саме альтернативні джерела енергії є одним з методів виходуз цієї ситуації. Звичайно, проблему не вирішити тільки таким способом, проте це також є важливим. Головними перевагами таких джерел є відновлюваність,(чого не можна сказати про, наприклад, нафту) та екологічна безпечність.

Ми розглянемо один з найзручніших альтернативних джерел енергії – сонячне випромінювання і проаналізуємо, які «плюси» та «мінуси» має використання сонячної енергії, чи вигідним це є для України та українців?

Сонце є першим і найвідомішим джерелом енергії. Сонячної енергії поступає на поверхню Землі в 14-20 тис. разів більше, ніж виробляють всі техногенні джерела планети. Ця енергія має дуже велику потужність. За день на Землю  сонячної енергії надходить більше, ніж приблизно 7 млрд. жителів планети можуть спожити за 30 років.

Проте не все так зручно, як здавалося. Більшу кількість сонячного випромінювання людство просто не може використати, тому що до Землі воно надходить не все: частина відбивається в космос, частина розсіюється атмосферою тощо. Незважаючи на це, у світі загалом та в Україні зокрема будуються СЕС (сонячні електростанції), які на даний час зумовлюють основний ріст потужностей відновлюваних джерел енергії. Це відбувається в основному через зручність використання сонячної енергії: СЕС можна встановлювати на будь-якій місцевості, на відміну від ВЕС (вітряних електростанцій) та ГЕС (гідроелектростанцій), та й встановлювати такі електростанції легше.

В Україні найкращою територією для встановлення систем теплопостачання з використанням сонячної

енергії є степова частина, а зокрема Одеса та Одеська область. КавеЕртефай, генеральний директор«ActivSolar» (австрійська компанія, яка перша спроектувала сонячний парк на території України), пояснює: «На півдні України рівень сонячної активності можна порівняти з рівнем у Північній Італії, яка є лідером за кількістю сонячних інсталяцій у світі».

Сонячні електростанції можна встановити навіть у себе вдома. Максимальна потужність СЕС, яку можна поставити у приватному домогосподарстві – це 30 кВт (саме такі станції окупаються за 5-6 років). Для цього пот

рібно: (за даними з сайту fakty.ictv.ua)

  • У районному підрозділі обленерго (РЕП) переукласти договір на збільшення потужності енергопостачання будинку (у власників приватних будинків укладено стандартний контракт на 2 кВт).
  • Штучно виправдати збільшення потужності будинку до 30 кВт (у РЕП до сих пір не розроблені чіткі правила оформлення СЕС). Для цього необхідно за допомогою фахівців зробити так званий робочий проект.

Після оформлення документів, треба з’ясувати, чи дозволяють технічні умови електромереж встановлювати фотоелектричні панелі.

Звичайно, таке задоволення недешеве (близько 450 тис. грн), і звичайному українцю, а особливо студенту, зберігати довкілля таким чином, на жаль, не світить. Проте по всій Україні за останні роки прокотилася хвиля встановлення сонячних електростанцій у приватні домогосподарства.

В деякій мірі це зумовлено певною економією, оскільки на сонячних електростанціях можна й підзаробити. Напевно багато хто чув такий вираз, як «зелений тариф» – механізм, призначений для заохочення населення для вироблення електроенергії з альтернативних джерел. Згідно до Закону України «Про ринок електричної енергії»: «Виробники електричної енергії, яким встановлено “зелений” тариф, мають право продати електричну енергію, вироблену на об’єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (а з використанням гідроенергії – вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за “зеленим” тарифом з урахуванням надбавки до нього гарантованому покупцю відповідно до цього Закону».

На цій основі можна стверджувати, що на сонячних електростанціях можна заробити близько 684 євро на рік, крім того – не платити за власне споживання.

До речі, станом на 23 березня 2018 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг встановила нові «зелені тарифи» на електрику з енергії сонячного випромінювання для приватних домогосподарств.

Але сонячні електростанції мають і певні недоліки. Це і немаленькі кошти на встановлення, які зумовлені тим, що якісне обладнання везуть з-за кордону, і недостатня кількість фахівців, на відміну від Європи, і недосконалість законодавства з цього питання.

Загалом, встановлення геліоелектростанцій у приватному порядку досить важкоздійснюване, проте створення великих сонячних електростанцій може стати локомотивом успішного постіндустріального економічного розвитку країни. На ранньому етапі важливим інструментом стимулювання суспільства є «зелений» тариф, тобто хоч яка підтримка інновацій та стимулювання власного виробництва обладнанням.

Лінник Юлія.

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram