Спалення листя  осіння загроза екології та здоров’ю

Осіння пора приваблює своєю красою та надихає, аж поки не розпочинається масовий процес згрібання листя до купи та їхнє спалення, що становить небезпеку як для екології так і для здоров’я людини.
В останні роки все більша увага у світі наділяється обговоренням та спробам розв’язання екологічних проблем, через надто інтенсивне проявлення наслідків шкідливих впливів. Більшу частину проблем забруднення атмосфери пов’язують саме з антропогенним фактором. Одеса, за статистикою Центральної геофізичної обсерваторії Міністерства з надзвичайних ситуацій за 2014 рік займає 2 місце серед всіх міст України з дуже високим показником забруднення атмосфери.
«Чисте повітря»  це словосполучення нині сприймається з посмішкою на обличчі, але досить часто люди, які звинувачують в цій проблемі великі підприємства, свідомо чи не свідомо самі беруть участь в погіршенні стану навколишнього середовища. Звісно, що найбільшу шкоду для атмосфери становлять різного роду підприємства та автотранспорт, через велику кількість речовин, які потрапляють в повітря атмосфера втрачає змогу самоочищуватись, наша ж країна не в змозі витрачати великі капітали на провадження певних мір в цьому питанні, спираючись на тяжке економічне становище та виділяючи екологічному питанню другорядне місце. Але, все ж таки спричинення шкоди навіть в маленькому масштабі сприяє погіршенню екологічної ситуації.
Спалення листя  проблема не тільки сіл, а й селищ і міської місцевості. В жовтні – листопаді великі території згущуються димом, через спалення листя одразу кількома людьми на одній вулиці. На жаль, це заняття в пострадянській свідомості закріпилося як цілком звичайне та навіть очікуване, особливо серед сільського населення. І навіть після зауважень лунає вже очікуване «Все життя так робив(ла) і не тобі мене вчити». Через те, що ніхто раніше не говорив про небезпеку, яку становить це заняття люди мовчки проходять повз спалені багаття серед дороги, прикриваючи лише ніс, щоб не відчувати не приємний запах, навіть не задумуючись над тим, до чого це може призвести.

Яка загроза для екології?
1. Встановлено, що при спалюванні 1 тонни сухої рослинності в повітря виділяється до 30 кг шкідливих викидів. Абсолютно логічною перша причина, яка доводить, що спалювання листя є шкідливим, адже дерева виконують функцію фільтрування, тим самим листя за весь цей довгий період перед випадінням вбирають в себе шкідливі елементи, це також й токсичні сполуки, які витають у повітрі, тому спалюючи їх люди тим самим дають шкідливим речовинам друге життя, випускаючи їх назад у повітря.
2. Відбувається випалювання верхнього шару ґрунту. Майже завжди листя спалюють одразу ж на землі, не збираючи їх в багаття, адже так зручніше, тим самим вбиваючи потрібні ґрунту мікроорганізми. Ґрунт перестає бути живою екосистемою, тим самим на спалених ділянках довгий час нічого не росте.
3. Знищуються насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння, а також в рази збільшується промерзання ґрунту.
4. Варто відзначити, що також з листям згорають корисні комахи, які зимують в ньому і виконують свою важливу функцію в екосистемі.

Яка загроза для здоров’я людини?
1. При спалюванні листя у щільних вологих купах горіння проходить без достатнього доступу кисню утворюється не вуглекислий газ СО2, а СО – тобто газ чадний. Молекули цього газу легко проникають всередину навіть через шкіру. Потрапляючи в кров, чадний газ поєднується з гемоглобіном і робить його нездатним розносити кисень організмом. Наслідки вдихання цього газу можуть бути різними в залежності від того, яка доза газу потрапила до організму. Серед наслідків є головний біль, втрата свідомості, загострення респіраторних захворювань. Важливо зазначити, що вдихання диму – одна з основних причин гострої серцевої недостатності й дихальної недостатності.

2. Особливо важко перенести дим від спалення листя алергікам та людям, які страждають від бронхіту, бронхіальної астми, риніту або тонзилітів. Їхній стан погіршується від виділення токсичних речовин, які містяться в димі від багать, що може привести навіть до найгірших наслідків. Крім того, до диму входять також пил, окиси азоту, важкі метали й низка канцерогенних сполук.
3. З димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найбільш отруйних для нашого організму речовин. Діоксини високо токсичні й можуть викликати проблеми в області репродуктивного здоров’я і розвитку, ураження імунної системи, гормональні порушення і ракові захворювання.
Що ж можна робити з опалим листям ?
Спалювати листя не тільки небезпечно, але й нерозумно. Адже опале листя має позитивні сторони, тому перед тим як поставити себе вище за природу, варто дослідити користь її процесів. В більших випадках екологічно свідомі люди використовують листя як доповнення до компостної купи, поверхневого покриття, розкладаючи опале листя на грядках і стежках між ними, або ж як покривний матеріал для багаторічних рослин, такі як троянда, гортензія та інших. Якщо ж існує газон, опалене листя можна використовувати як добрива, яке в подрібненому виді дозволить траві “дихати” і незабаром проникне в грунт і поліпшить його структуру. Дехто навіть залишає не збирає листя з естетичних причин, звісно, цей варіант є правильнішим, адже прибирання листя залишає коріння беззахисними перед морозами, позбавляє їжі дерева і птахів, а також знищує основу будь-якого біоценозу  родючого ґрунту. Тому, якщо ж ви все-таки вирішили зібрати листя, утилізуйте його правильно, користуючись багатьма варіантами.
До кого можна звертатися ?
Не ознайомившись з неминучими наслідками люди не припинять робити те, що звикли робити роками. Варто проінформувати тих, хто не усвідомлює, що робить, попередити передчасно, перед тим як вживати заходів. Якщо ж людина вже свідомо після інформування починає порушувати закон, важливо звертатися до вищих структур.

Зокрема можна посилатися на закони «Про охорону навколишнього природного середовища» та «Про охорону атмосферного повітря», за якими забороняється спалювання залишків сухої рослинності та опалого листя, а також статтями 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 771 «Самовільне випалювання рослинності або її залишків» Кодексу України про адміністративні порушення, штраф для громадян складає 170-340 грн., а згідно зі статтею 152 “Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів”, штраф для громадян складає  340 – 1360 грн., а для посадових осіб підприємств  850 – 1700 грн.
Ситуація з екологічною свідомістю більшості громадян України є критичною. В нашій країні робляться ще перші кроки до досягнення хоча б мінімальної усвідомленості забруднення екологічних систем антропогенним впливом. Байдужість ніколи не веде до кращого, зазвичай вона веде до прірви, в якій саме й опиняється людина, яка все ігнорує. Намагайся слідкувати одному важливому правилу, яке послужить збереженню навколишнього середовища  якщо в тебе є змога якимось чином допомогти світу стати краще, то зроби це, а якщо немає, то хоча б не руйнуй те, що є.

А

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram