Справа «Краяна»: драма чи комедія?

Від початку жовтня в Малиновському суді стає спекотніше, ніж звичайно, приблизно раз у тиждень. І справа не в опаленні, яке нарешті дали, а в тому, що на лаві підозрюваних сидить перша особа міста Геннадій Труханов, заступник мера Павло Вугельман й іже з ними. Настільки цікава компанія збирається тут вже вкотре зовсім не для того, щоб обговорити проблеми насущні, а для «приємного» проведення часу з адвокатами, прокурорами й товаришами суддями. Так, це справа того самого заводу «Краян», який в 2016 році був куплений одеською міською радою за 185 млн гривень. Це, за словами САП і НАБУ, а вони хлопці серйозні. Але виявляється, що звинувачення помилкове, й звідки взагалі у міськради такі гроші. А це вже за словами міської влади на чолі з Геннадієм Леонідовичем. Ці товариші теж не легковажні. Кому вірити — вирішувати судові, але будьте впевнені, одеські бабусі вже поставили ставки.

 

Легка хронологія, для тих, хто вперше бачить цього симпатичного блакитноокого чоловіка і вперше чує такі страшні слова як «НАБУ», «САП», «185 мільйонів».

Вересень 2016-го — в міськраді оголосили грандіозні плани на занедбаний будинок заводу «Краян». Там, після покупки приміщення за бюджетний рахунок планується зробити нову мерію.

Жовтень 2016-го — плани здійснилися, і за 185 млн грн завод був куплений.

Грудень 2016-го — правоохоронні органи або позаздрили, або дійсно знайшли щось цікаве в зробленій покупці.

Березень 2017-го — детективи НАБУ проводять слідчі дії в одеській мерії та у будинку пана Труханова.

Проводять, проводять, проводять, дуже довго проводять.

Лютий 2018-го — мер міста Геннадій Труханов відлітає у відпустку.

Лютий 2018-го — мер міста Геннадій Труханов повертається з відпустки до аеропорту Бориспіль, де його з розпростертими обіймами зустрічають представники НАБУ та вручають підозру в фінансовій угоді.

Січень 2018-го — САП просить відсторонити Труханова від посади, чоловік з сокирою трощить машини суддів Солом’янського суду, асоціації ЛГБТ пишуть листи на підтримку одеського мера.

Березень 2018-го — Солом’янський суд відмовився усувати Геннадія Труханова з посади.

Травень 2018-го — Геннадій Труханов тарабанив на концерті на кубі. Сказав, що так не хвилювався, навіть коли НАБУ вручали підозру.

Жовтень 2018-го — мерові й чиновникам вручили звинувачувальний акт.

Жовтень 2018-го — САП просить розглядати справу не в одеському суді. САП не отримує позитивної відповіді. Справу розглядають у Малиновському суді.

Жовтень 2018-го — відбулося перше ПІДГОТОВЧЕ судове засідання. Мабуть учасники суду дійсно тільки готувалися, тому що спочатку довго обговорювали можливе перенесення справи до Приморського суду, потім втомилися будувати плани й пішли на перерву. Повернувшись, вони знову втомилися та перенесли засідання на листопад.

Листопад 2018-го — суд закінчив із підготовчими засіданнями та твердо налаштований розглядати справу по суті. За той час, поки закінчували з підготовками, суд встиг відхилити всі клопотання захисту, відмовився знімати арешт із половини коштів, сплачених за нещасний «Краян», і не закрив провадження щодо оціновувачки будівлі Галини Богданової. Суворо, але суд є суд.

Листопад 2018-го — довгоочікуване 14 число, коли справу «Краяна» почали розглядати по суті. На лаві підозрюваних знайомі всі особи. Дуже знудьговані. І дійсно, в залі засідання радіти було абсолютно нічому, а ось в залі прямої трансляції було набагато веселіше. Тут проходила справжня війна світів: бабусі проти мера міста й бабусі за мера міста. Підключалися навіть дідусі. Судячи з різноманітних образ — присутніх сам судовий розгляд мало цікавив, сюди вони прийшли для того, щоб позмагатися в кількості і витонченості лайок. Людей можна було зрозуміти, адже треба було себе якось розважити, поки судді не дуже активно зачитували список присутніх. Вони просто не знали, що наступні три години пройдуть ще менше захопливо, інакше не припинили б лайку. Закінчивши перекличку, слово дали прокуророві, який, мабуть, за звичкою, подав черговий цивільний позов, хоча час для подач вже закінчився. Традиційно було оголошено перерву, після якої позов відхилили, пояснюючи це тим, що він недостатньо обґрунтований. Прокурор особливо не засмутився, мало того, він навіть не зміг пояснити, для чого була ця повторна подача. Ще однією причиною не засмучуватися було те, що слово все ще знаходилося у прокурора, і він вирішив скористатися цією можливістю по повній. Понад годину Максим Кравченко зачитував звинувачувальний акт, який складався з 173 сторінок і в якому вимагалося вже повернути місту всю суму за завод. Дійшовши всього лише до 40-ї сторінки, стороні обвинувачення довелося припинити звинувачувати, тому що робочий день Малиновського суду підійшов до кінця. Не те, щоб мер міста сильно розчарувався такому закінченню засідання, але усвідомлення того, що попереду прочитання ще ста сторінок, а голос прокурора такий м’який і заколисуючий… Так, ось це й лякало найбільше.

Вийшовши із залу суду, мер міста назвав засідання «сценарієм для дешевої комедії», після чого адвокат Геннадія Труханова спробував назвати це більш юридичними словами.

То чому ж справа «Краяна» — комедія (поки що)?

  1. Вимагати всю суму прокурор поки що не може, засідання, по суті, почалося лише в цей день.
  2. Вина жодного з підозрюваних досі не доведена, а значить, навіть якби було можливо вимагати суму, — робити це на цей момент нема з кого.

А чому ж справа «Краяна» — драма?

  1. Під час інтерв’ю з мером міста і його адвокатом прямо за спиною розгорталися неабиякі пристрасті. Жінки за Геннадія Леонідовича і жінка проти влаштували справжній бій «Усика» проти «Метью».
  2. Переміг третій учасник битви — чоловік, який, судячи з міцної хватки, намагався перевірити, справжнє в жінок волосся, чи перуки.
  3. Всіх учасників процесу і, звичайно ж, вище названих бійців чекає ще явно не одне й навіть не два засідання. Якщо темп розслідування буде таким самим, то підозрюваним доведеться навчитися спати з відкритими очима, а жінкам доведеться купувати перуки.

 

Нагадаємо, що жарти жартами, а на мера міста та інших чиновників відкрито кримінальне провадження за ч.5 ст.191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), у зв’язку з яким підозрювані можуть отримати від 7-12 років проведення під вартою з вилученням майна.

Зате в Одесі таки не нудно!

 

Олександра Явник

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram