Студенти-фізики ОНУ вийшли на міжнародну арену

Навчання в Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова вже 155 років дозволяє студентам посісти гідне місце в суспільстві та досягти найвищих результатів у своїй професійній діяльності. І наша історія зайвий раз доводить вищесказане.

При університеті ОНУ імені І.І. Мечникова існує чотири інститути, які займаються науковою діяльністю, винаходами та інноваціями. Саме в одному з них студенти-фізики Науково-дослідного інституту фізики зайнялися розробкою приладу для вимірювання забруднення повітря навколишнього середовища.Так, ви праві такі прилади вже існують, але цей прилад значно відрізняється від інших. У чому саме різниця та історію винаходу читайте далі у нашому матеріалі.

Історія Науково-дослідного інституту фізики Одеського національного університету імені І. І. Мечникова

Науково-дослідний інститут фізики Одеського національного університету імені І. І. Мечникова – це один з чотирьох інститутів університету, які займаються науковою діяльністю. Ці інститути фінансуються не університетом, а безпосередньо державою. Науково-дослідний інститут фізики Одеського національного університету імені І. І. Мечникова був заснований у 1903 р. як Фізичний інститут Імператорського Новоросійського університету, і діяв до 1920 р. З 1926 року діяльність Інституту було відновлено, затверджено штати й надано їм чинності з бюджетним фінансуванням як Українського науково-дослідного інституту фізики в м. Одесі у системі Наркомосвіти України як самостійної наукової одиниці.

В 1932 році Інститут був переданий до Наркомату легкої промисловості (трест «Українфільм») як Фізико-технічний інститут кінематографії. З 1933 року при відновленні діяльності Одеського державного університету Інститут входить до його складу як окремий структурний підрозділ − Науково-дослідний інститут фізики при ОДУ. Після надання Указом Президента України від 11 вересня 2000 року Університету статусу Національного та відповідно до наказу ректора ОНУ він іменується як Науково-дослідний інститут фізики при Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова.

Історія та учасники винаходу

Студенти та викладачі Науково-дослідного інституту фізики ОНУ імені І.І. Мечникова раз на три роки пропонують свої теми Міністерству освіти України. Міністерство своєю чергою обирає ті теми, розробку яких буде фінансувати, й відповідно виділяє фінансування на розвиток.

Однією з тем, які подавалася, була розробка датчика часток аерозолів. Простішими словами, розробка приладу, який вимірює рівень забруднення навколишнього середовища. Ця тема отримала фінансування і після трьох років праці з’явився такий прилад.

Головний винахідник даної інновації – професорКонтушСергій Михайлович, якому вже 86 років. Також над проєктом працювали викладач ШингаревЄвгеній та аспірант Черниш Богдан.

Цей прилад – лазерний датчик часток аерозолів – всмоктує повітря, яке просвічується крізь лазер, а на зворотному боці від лазера стоїть датчик, який вловлює зміни в сигналі, потім іде обчислювальний процес і результат висвітлюється на екрані (скільки в повітрі часток, які всмоктав датчик). Це основний метод, на якому побудована більшість таких приладів, але унікальність цього полягає в тому, що він точний до 0,2 мікрона (це дуже мало і дуже добре!).

Ціни на такі прилади у світі варіюються від 600-700 доларів до 10 тисяч доларів. А цей приладмає собівартістьблизько300-400 доларів.А собівартість з китайськими деталями – близько100 доларів. Можна налагодити масове виробництво.

Майбутнєприладу у світі інновацій

Щоб більше зрозуміти важливість проєкту для нашої країни, ми поспілкувалися з головою Фонду підтримки інноваційПавлом Коєном, який співпрацює з нашим університетом з питань розвитку інновацій. Павло пояснив подальшу долю цього приладу та його роль для розвитку країни.

«Особисто моя функція в цьому проєкті –його розвиток та просування. Займаюся рекламуванням на просторах бізнесу, тобто розвитком інновацій в університеті. Я приходжу в університет находжу інновації або мені їх присилає Науково-дослідний інститут, я їх відбираю і далі приступаю до їхнього розвитку».

Павло вважає, що університет – це двигун прогресу, а прогрес знаходиться на периферії трьох позицій – бізнес, наука та освіта.

За словами Павла є декілька перешкод для розвитку приладу та його просування у бізнесі.

«По-перше, потрібні вклади у фінансування масового виробництва, які поки ніхто не готовий зробити. По-друге, щоб його можна було масово виробляти й продавати прилад має пройти сертифікацію, яка коштує приблизно 200 тисяч гривень. Ринок дуже малий. Простіше купити такий самий за кордоном, ніж профінансувати сертифікацію нашого та власне виробництво в межах країни. Оскільки в Україні ми поки не знайшли партнерів для впровадження, то зараз ми ведемо переговори з рядом закордонних компаній і пропонуємо їх просувати наш прилад уже у їх країні, тому що там він матиме попит»,– пояснює Павло.

«Аленезабаром,завдяки просуванню нашої країни в Європейський союз, у нас посиляться норми по викидах на підприємствах. І таким чином ми можемо запропонувати підприємствам економити, вони самі встановлюють на підприємстві прилади й самі себе контролюють, не ризикуючи заплатити збільшені штрафи», – додає Павло.

Роль приладу для студентів ОНУ імені І.І. Мечникова

Він вдосконалюється, його використовують для написання наукових робіт (близько 20 робіт).

На сьогодні студенти ОНУ імені І.І. Мечникова здатні створити програмне забезпечення для даного приладу і здатні розробити онлайн сервіс (додаток) для того, щоб дані з приладу можна було спостерігати онлайн. Якщо такий додаток все ж таки створять, то за допомогою цього приладу можна буде виявити тління трави, допомогти урбаністам в плануванні міста (будівництво різних споруд), на підприємствах (відповідність екологічним стандартам, безпека здоров’я праці робочих). Хлопці з гуртка робототехніки сказали, що можуть це зробити. Тожтепер вони співпрацюють з Науково-дослідним інститутом фізики.

Цей приклад зайвий раз доводить, що завдяки завзятому навчанню студенти нашого університету та Науково-дослідного інституту можуть перегорнути нову сторінку у світі інновацій та зміцнити позиції країні на міжнародній арені. Велика заслуга у цьому керівництва університету, адже така відкритість та прихильність до будь-яких ідей студентів дає неоціненні плоди.

Бажаю нашому університету та його очільникам й надалі виховувати найкращих студентів країни. Вперед до нових горизонтів, перемог та світлого майбутнього!

Лобанова Альона

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram