«Судний день» в історії України: Чорнобильська катастрофа

Про цей день знає кожен українець. Десятки років тому, відбулася катастрофа, яка перевернула життя людей з ніг до голови. 26 квітня Міжнародний день пам’яті Чорнобильської катастрофи. День пам’яті загиблих у радіаційних аваріях та катастрофах.

Чорнобиль — покинуте місто на півночі України, лежить на правому березі річки Прип’ять. Життя в місті застигло у 80-х роках: там можна побачити старі плакати глави партії, автомати з газованою водою і багато іншого, що було в СРСР. Катастрофа відбулася 26 квітня 1986 року: в результаті вибуху на Чорнобильській атомній електростанції, радіація поширилася на значну територію Радянського Союзу, які в цех час входять до складу Білорусі, України та Російської Федерації. 134 особи з- поміж ліквідаторів перенесли гостру променеву хворобу того чи іншого ступеня тяжкості.

Основним дивовижним фактором стало радіоактивне забруднення. Хмара, що утворилася від реактора у полум’ї, рознесла різні радіоактивні речовини. Як повідомляє webplus.info: «В результаті аварії на АЕС сталося радіоактивне зараження в радіусі 30 кілометрів, в атмосферу було викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. Загальна площа радіаційного забруднення України склала 50 тисяч квадратних кілометрів у 12 областях». Організація Об’єднаних Націй спільно з урядами Білорусі, Російської Федерації та України активно вела роботу з відновлення та розвитку для підтримки постраждалих районів.

Існують різні версії причин катастрофи. Найчастіше вказують на неправильні дії персоналу ЧАЕС, що спричинили загоряння водню і руйнування реактора. Однак деякі вчені вважають, що стався справжній ядерний вибух.

25 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС була запланована зупинка четвертого енергоблока для планового ремонту та проведення експерименту. Очевидці стверджують, що четвертий енергоблок АЕС був зруйнований двома вибухами: другий, найпотужніший, стався через кілька секунд після першого. Аварійна ситуація виникла через розрив труб у системі охолодження, викликаного швидким випаровуванням води.

Радянська влада не відразу дала розголос про атомну катастрофу, новина з’явилася в ЗМІ аж через три доби. Це оголошення зробили фактично під тиском міжнародної спільноти, у відповідь на вимогу до СРСР пояснити підвищення рівня радіації на території інших країн. Найпершими забили на сполох шведи, система безпеки станції почала передавати сигнали про радіаційне забруднення. Однак з’ясувалося, що забруднення не пов’язане з роботою самої станції, тому у напрямку вітру було висунуто припущення про аварію на ЧАЕС.

Цей судний день розпочався звичайним буденним ранком, нічого не віщувало біди. Чоловіки пішли на роботу, діти в садочок та школу, жінки чекали їх вдома. Але багатьом з них вже не судилося повернутися додому, їх спіткала страшна доля. Ця трагедія забрала тисячі життів, українці знають і пам’ятають цю страшну подію. Хоча минуло вже 35 років, але все одно приїжджаючи до Чорнобиля, деякі люди відчувають себе незахищеними. Навіть зараз, там є покинуті будівлі, у яких можна знайти речі дітей та дорослих. Ця подія змусила кожного з нас задуматися про наше життя, адже воно таке швидкоплинне і ніколи не знаєш, що чекає на тебе завтра.

Катречко Анастасія, 1 курс

«OneBreath»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram