Татуювання: небезпеки, рекомендації та альтернативи

Зараз татуювання стало дуже поширеним феноменом у наш час. За статистикою, складеною сайтом hochu.ua, станом на 2019 рік кожен десятий українець має на тілі тату. Цей вид «декорування» шкіри стає дедалі популярнішим, особливо серед європейської молоді.

Саме на основі даних якісного тестування та лабораторних проб, майстри тату наполягають використовувати в татуюванні салонні і якісні умови, гарантуючи безпеку клієнта. І категорично проти непрофесійного використання неякісних, неперевірених матеріалів, що не дають гарантій безпеки. Саме тому барвники і пігменти, використовувані в татуюванні, гіпоалергенні, довговічні і стійки (в плані кольору). Європейське хімічне агентство і фахівці з татуюванням сперечаються, чи слід заборонити деякі фарби для татуювань, оскільки вони потенційно канцерогенні. Але що ж насправді міститься в чорнилі для тату? І що в цьому шкідливого?

Барви для тату

При нанесенні татуювання чорнило проколюють голкою в шкіру приблизно на 1,55 міліметра. Фарба потрапляє до другого шар шкіри – дерми. У той час як верхній шар шкіри, епідерміс, регулярно відшаровується і оновлюється, до дерми це не відноситься. Ось чому татуювання залишаються назавжди – якщо ви їх не видалите.

Пігменти, розчинники, консерванти – ось що містять чорнило для тату

Кольори зазвичай являють собою промислові пігменти і непризначені для  нанесення на тіло. Чорнило, використовувані при татуюванні, зазвичай складаються з трьох основних компонентів:

– Чорні або кольорові пігменти

– Розчинники або диспергатори, такі як вода або спирт, в яких розчиняються пігменти

– Інші добавки, такі як консерванти або загусники

Після татуювання в дермі осідають невеликі кульки кольорових пігментів. Тіло переносить додаткові речовини кольору. Вони можуть відкладатися в різних частинах тіла.

Потрапивши в шкіру, пігменти мігрують в лімфатичні вузли. Вони також з’являються в печінці та нирках – організм знову намагається їх вивести і при цьому забарвлює різні органи. Ось чому чорнило для тату можуть бути небезпечні.

Існують декілька проблем, викликаних нанесення татуювань:

– Домішки: серед використовуваних консервантів завжди є речовини, на які у деяких людей виникає алергічна реакція – чи які розвиваються тільки після татуювання. Наприклад, ряд чорнила для татуювань містять нікель, метал, на який у багатьох людей є алергія.

– Пігменти: кольорові пігменти, використовувані в чорнилі для татуювань, спеціально не призначені для цієї мети. Це ті ж самі, які використовуються, наприклад, в косметичних продуктах, таких як тіні для повік, а також в автомобільних фарбах. Стандарти чистоти, що застосовуються під час виробництва, не обов’язково так суворі, як хотілося б для продукту, який вводиться під шкіру. Ось чому чорнила для татуювань містять домішки з потенційно шкідливим впливом.

– Самі пігменти: деякі з використовуваних кольорових пігментів також вважаються шкідливими для здоров’я. Наприклад, Європейське хімічне агентство підозрює, що деякі кольори, які в даний час повинні бути заборонені, можуть викликати рак сечового міхура. Оскільки досліджень фарб для татуювань ще занадто мало, ці припущення ще не доведені остаточно.

Остаточно безпечних барв немає, але найбезпечнішою вважається чорна фарба.

Самим практичним для кожного, хто хотів би зробити татуювання, був би схвалений список, в якому перераховані всі кольори, які можнавикористовувати без коливань. В даний час такого списку немає, тому що ефекти чорнила для тату практично не відомі. Наприклад, були досліджені багато кольорових пігментів, щоб визначити, чи можна їх наносити на шкіру. Але що відбувається, коли ви вводите їх під шкіру, особливо після тривалого часу, раніше не досліджувався. Ось чому не можна сказати, що певний колір нешкідливий для здоров’я.

Портал «Врата безпеки» (Safety Gates Europe) Комісії ЄС дає деяку інформацію про те, які кольори точно не слід використовувати. Тут зібрані попередження про продукти, щоб споживачі могли переглянути, які саме чорнила для татуювань є небезпечними.

Наприклад, за інформацією портала «Врата безпеки» фарба Intenze Light Green «містить ароматичний амін о-толуідін (виміряне значення: 28,6 мг / кг). При прямому і тривалому контакті зі шкірою о-толуідін може абсорбуватися шкірою. О-толуідін може викликати рак, імовірно викликає генетичні дефекти і може викликати роздратування шкіри.»

«Резолюція Ради Європи ResAP» Про вимоги та критерії безпеки татуювань і перманентного макіяжу» рекомендує, щоб ароматичні аміни з канцерогенними мутагенними, репротоксіческімі або сенсибилизирующими властивостей не містилися в продуктах для татуювань і перманентного макіяжу.»

Видалення тату лазером

Поширений метод видалення татуювання – лазер. Світловий імпульс проникає в шкіру на два-три міліметри. Кольорові пігменти поглинають енергію світла і в результаті вибухають. Татуювання не просто зникає з допомогою лазера – вона ділиться на маленькі частини, які тіло повинно понести. У той час як кольорові пігменти в основному присутні з неушкодженою татуюванням, подрібнені пігменти ще більше мігрують по організму після впливу лазера.

Крім того, лазер виробляє не тільки подрібнені пігменти, але й, в деякій мірі, продукти розкладання, тобто абсолютно нові речовини. Дослідження показали, що канцерогенні речовини також можуть утворюватися при лазерній обробці. Таким чином, ризик для здоров’я, пов’язаний з чорнилом для тату, не зменшується за допомогою лазера.

Інші способи видалення тату:

1. Діатермія – метод, при якому клітинна рідина в татуйованих клітинах шкіри нагрівається високочастотними променями, так що клітини шкіри відмирають і поновлюється природний процес регенерації.

2. Дермабразія – хворобливий метод видалення, який також залишає непривабливі шрами. Татуйований шар шкіри відшліфовується.

3. Вимивання – струмінь води вводиться в клітинні шари шкіри через розріз. Кольорові пігменти змиваються з шкіри під тиском води з різними добавками. Оскільки гідроабразивне вимивання виконується тільки в стаціонарному режимі, цей варіант дуже дорогий.

Отже, можемо підсумувати: якщо ви вирішили зробити татуювання, ви Обов’язково маєте робити його у професійному салоні у кваліфікованих майстрів стерильними інструментами, перевіреною за міжнародними показниками, якісною (бажано чорною) фарбою та робити це виважено, щоб запобігти/зменшити можливі негативні реакції на ваше тіло.

А якщо ви дуже хочете спробувати «поносити» тату, але невпевнені, чи зробили б справжнє (доречі, за статистикою hochu.ua за 2019 рік це 60% українців), є два способи-заміни справжніх тату:

1. Індійська хна для малювання по тілу. Важливо, аби вона призначалася саме для малювання по тілу, а не була косметологічною для окраски волося. Хна – це розчин, який складається з трав та води, першопочатково з’явився в Індії та використовується для розпису тіла традиційними малюнками. Корисна для шкіри та довго тримається, якщо змочувати ділянку з фарбою кокосовою олією. Алергія на неї виникає не часто, але рекомендовано спочатку нанести хну на маленьку ділянку на руці та почекати 10 хвилин, аби перевірити алергічну реакцію.

2. Тимчасові тату від Tatooshka.com (tatooshka_ua в інстаграмі). Багато тимчасових тату є так само шкідливими для здоров’я, як і справжні, та заборонені на європейському ринку. Але саме Tatooshka.com першою в Україні отримала офіційний сертифікат гарантії та якості за європейськими показниками та має найбільший асортимент у країні. Тату гіпоалергенні, виглядають як справжні, довго не змиваються та тримаються на тілі (від 4 до 28 днів, взалежності від ділянки тіла, де нанесли тату). Всі твердження про ці тимчасові тату були особисто перевірені авторкою статті. Сподіваємося, інформація з цієї статті була корисною для вас.

Дар’я Волошко, 1 курс, «Дах»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram