Театр як спосіб соціалізації молоді

В умовах економічних, політичних та соціальних змін, що відбуваються у сучасному суспільстві, актуалізується процес особистісного становлення та культурного розвитку молоді, її світогляду та системи цінностей, духовного та творчого потенціалу. І тут, звичайно, слід говорити про роль мистецтва в духовному та моральному вихованні молодих людей. Однією із форм діяльності, що сприяють самовираженню молодої людини, прагненню гармонійного буття та здоровим стосункам із людьми, творчому ставленню до життя, впевненістю в собі, є театральне мистецтво.

Для людства театр є традиційним видом мистецтва. Він уже не одне тисячоліття багатопланово впливає на особистість: пояснює світ, створює емоційні імпульси для діяльності людей, виконує величезну виховну роль і тим самим сприяє формуванню якостей, необхідних для життя в суспільстві.

Ще А. М. Островський писав: «Якщо відібрати в молоді витончені задоволення як предмет її захоплень, вона захоплюватиметься іншим приводом: захоплення — потреба молодого віку. Знайдуться добрі приводи для захоплення — молодість захоплюється; не знайдеться добрих — вона захоплюється тим, чим доведеться».

Від того, як розвиватиметься театр, певною мірою залежить майбутнє інших мистецтв, а як наслідок, майбутнє нашого суспільства загалом. В Україні саме поняття «театр як соціальний інститут» поки не втратило своєї актуальності. Але сьогодні театр переживає найважчий момент у своїй історії. Існує безліч думок, що ми спостерігаємо захід сонця українського психологічного театру, народженого наприкінці позаминулого століття. Безумовно, що телебачення, кіно, шоубізнес, які рентабельніші та популярніші в масового глядача, сьогодні серйозно потіснили театр. І щоб театральне мистецтво знову стало міцно на ноги, дуже потрібна як державна, так і громадська підтримка.

Театр у житті молоді у відсотках

Центр соціальних досліджень «Софія» протягом кількох років займається організацією соціологічних досліджень, присвячених різним аспектам театральної соціалізації юного покоління. Ставлення молоді до театру цікавить соціологів із різних регіонів України.

За даними аналітичної доповіді «Культурні практики та культурна політика», підготовленої Центром соціальних досліджень «Софія» у 2019 році, було виявлено, який відсоток молоді зацікавлений театром і театральною діяльністю в наш час. Методом анкетування молоді було опитано 510 студентів трьох провідних вишів міста Київ (Київський університет культури, Державний університет телекомунікацій і Державний університет інфраструктури та технологій).

Одним із завдань дослідження стало виявлення основних видів дозвільної діяльності студентів. Опитування показало, що найчастіше київські студенти проводять вільний час в Інтернеті (14,4%), гуляють із друзями (12,9%), слухають музику (12,6%) та займаються домашніми справами (10,7%). Рідше вони ходять у кіно (8,7%), читають книги (8,7%), займаються хобі (7,1%), відвідують кафе та бари (6,4%), займаються спортом (6,1%), грають у комп’ютерні ігри (4,8%). Слід зазначити, що відвідування театрів – явний «аутсайдер» серед дозвільних уподобань студентів (3%), поряд із переглядом телевізора (3,6%) та відвідуванням виставок (1%).

За даними дослідження, у вільний час студенти відвідують різні заклади культури, беруть участь у різноманітних культурних заходах. Найчастіше студенти бувають у кінотеатрах (30,5%) та на концертах (15,9%). На третє місце за відвідуваністю вийшли театри (12,3%). Виявилося, що до театру студенти ходять частіше, ніж у музеї (10,7%), клуби (10,2%), на виставки (6,6%), фестивалі (5,8%), у бібліотеки (4,9%).

Яка частка студентів, які відвідують театри? Позитивну відповідь на відповідне питання дали 57,9% учасників дослідницького проєкту. Серед дівчат (65,9%) театральних глядачів більше, ніж серед юнаків (47,6%). Профіль освіти не впливає на відвідування студентами театрів. Молоді люди, які захоплюються театром, як правило, цінують й інші види мистецтва, можливо, саме тим чи іншим чином пов’язані з творчістю. Крім того, бажання відвідувати спектаклі, мюзикли та інші подібні постановки багато в чому пов’язані з духовним розвитком людини, її готовністю сприймати саме цей жанр мистецтва, світоглядом, колом інтересів, інтелектом, характером тощо.

Як підвищити зацікавленість

Як же залучити до цього жанру більше молоді? По-перше, можна урізноманітнити репертуар і включати в кожен театральний сезон більше постановок, теми яких були б привабливішими для молодого покоління. Можна провести опитування з метою з’ясувати, які літературні твори найбільше подобаються молоді, а які — ні, і на основі отриманих даних обирати, які проєкти реалізовувати.

По-друге, до популяризації театру можна залучати громадські організації, заклади освіти тощо. Можливо, колективний похід на всесвітньо відому постановку змусить багатьох подивитися на театр із нового боку. До того ж, багато кіноакторів, які так подобаються юнакам і дівчатам, часто беруть участь і в постановках. Можливо, якщо інформація про це поширюватиметься, наприклад, через соціальні мережі, то більше людей ним зацікавляться.

Таким чином, підвищення ролі театру в художньому розвитку молодого покоління ставить цілий комплекс питань, пов’язаних із діяльністю культурно-освітніх установ, роботою школи, вихованням у сім’ї. Звичайно, вирішення цих завдань упирається в безліч проблем — від суто творчих до суто господарських, але так чи інакше тільки після їхнього вирішення ми зможемо говорити, що театр по-справжньому увійшов у життя сучасного школяра або студента та допоміг йому в становленні його самореалізації та соціального розвитку в суспільстві.

Євгенія Лойтра

Редакція «Tabellarium»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram