Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Ті, про кого не можна забувати: люди з обмеженими можливостями

Із загальної кількості осіб працездатного віку, за даними Міжнародної організації праці, 386 мільйонів людей мають фізичні вади здоров’я. Щодня вони натрапляють на труднощі, дискримінацію та зайву увагу до себе. Нагадуванням суспільству про існування таких людей є Міжнародний день білої тростини. 

Джеймс Бігс — молодий фотограф, що втратив зір через нещасний випадок, став «винахідником» символу білої тростини у 1921 році. Використовуючи звичайну чорну тростину, він залишався непоміченим як для водіїв, так для перехожих. Тоді Джеймс пофарбував тростину у білий колір — і це спрацювало. Нововведення хлопця підхопили не тільки у його рідній Великобританії, а й по всій Європі.  

Розголосу кампанія з дослідження питань життєдіяльності людей з обмеженими фізичними можливостями набула у 1950-1960 роках. Тоді у 1964 році було прийнято рішення проголосити 15 жовтня Днем білої тростини. Вперше він відзначився в Америці в 1964 році. Традиційно в цей день проводяться акції силами міського самоврядування, що спрямовані на звернення уваги соціуму на проблеми незрячих, адже часто люди навіть не уявляють, як це: жити та не бачити світ. Аби це виправити волонтери проводять змагання та турніри серед зрячих людей, які задля того, щоб повною мірою відчути життя незрячих, зав’язують очі пов’язками та у такому вигляді виконують різноманітні завдання. 

Але, крім сліпоти, існує ще багато інших форм інвалідності: порушення опорно-рухового апарату, вади зі слухом, порушення роботи внутрішніх органів, психічні захворювання. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я майже 15% населення світу, а це 1 мільярд людей, мають якусь форму інвалідності. 

Наскільки ж пристосований світ для таких людей? 

Фінансовий аспект 

Забезпечення рівних прав для людей з обмеженими можливостями та інших громадян на соціальному рівні надає держава. Сюди відносять пенсії, державну допомогу, компенсації та пільги, сторонній догляд. За законом України, на підставі посвідчення, що підтверджує відповідний статус, громадянам з обмеженими можливостями гарантується право на державну допомогу на рівні прожиткового мінімуму (для громадян, що втратили працездатність, та інвалідів — це 1712 гривень). 

Соціальний аспект 

В Одесі та області існує багато спільнот інвалідів, що допомагають людям з обмеженими можливостями. На обліку таких спільнот стоїть велика кількість людей, їм забезпечуються благодійні збори на лікування або життя (Благодійний фонд «Молодий інвалід», Одеське міське суспільство інвалідів тощо). 

Транспорт

Департаментом транспорту, зв’язку та організації дорожнього руху спеціально для людей з інвалідністю в Одесі передбачений міський транспорт, що пристосований для їх перевезення: 20 спеціальних маршрутів з точним часом прибуття, що оновлюється щомісяця, можна переглянути на офіційному сайті міста Одеси. 

Житлові та громадські місця 

За нормами проектування та реконструкції будівлі для маломобільних людей повинні забезпечувати  доступність, зручність та безпеку. Безпека у даному контексті розуміється як можливість безперешкодно користуватись спорудами без будь-якого ризику заподіяння травм собі чи своєму майну. Житлові та громадські споруди повинні бути оснащені пандусами або ж іншими пристроями, які допоможуть рухатися без сторонньої допомоги. 

Також аби допомогти пересуватися людям з малою мобільністю, встановлюються спеціальні кнопки дзвінків для інвалідів. Розташовуються вони на спорудах, біля сходів десь внизу, аби ними було зручно користуватися. Пройшовшись Одесою, можна помітити, що такі кнопки є, але не повсюди, більше того, деякі з них не працюють. Та й взагалі, виникає питання, чи зручні вони у використанні, адже наявність не гарантує якусь допомогу. Представник громадської організації «Рівноправне суспільство» Максим Кирилов коментує це так:

«На вулиці -12 і я стою, дзвоню з температурою — мені потрібно конкретне жарознижувальне. Дівчина йде, а коли приходить, говорить, що його немає, а є його аналог. Я запитую: “А скільки він коштує?”,  — вона йде, через деякий час приходить і каже ціну, яка вище попереднього препарату. Я прошу що-небудь дешевше. Вона знову йде, і так багато разів. Припустимо, я навіть здоровий і без температури, але я стою і у мене ось такий діалог … І дівчина бідна змушена виходити під дощ, і я стою, як ніби мене не дощ облив, а дещо інше».

Аби спростити пересування людям з обмеженими можливостями український програміст з Івано-Франківська Ігор Романчук створив додаток  «Friendly City», який на карті відстежує місцеперебування та якість пандусів. Додаток функціонує у 4 містах України: Одеса, Чернівці, Львів та Івано-Франківськ. Можливість встановити даний додаток поки що є тільки у користувачів Android. 

В Україні питання життєдіяльності людей з обмеженими можливостями тільки починає вирішуватися. Проблеми, більшою мірою, полягають у відсутності спеціального обладнання, яке б дозволяло інвалідам вести повноцінне життя та не бути обмеженими у пересуванні. Українцям варто прислуховуватися та помічати людей з обмеженими можливостями, аби не давати їм приводів відчувати себе не такими, як всі. А щодо дій політиків, залишається тільки чекати та сподіватися на покращення тієї ситуації, яку ми маємо зараз. 

Гижиця Анастасія

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Логотипи студентських редакцій:

Соціальні мережі
Інші публікації

Знайомство з факультетом журналістики, реклами та видавничої справи в онлайн-форматі

Є така весняна традиція на факультеті журналістики, реклами та видавничої справи – запрошувати на зустріч абітурієнтів. От і цього разу 27 березня 2021 року відбувся День відкритих дверей, щоправда, в онлайн-форматі на платформі Zoom. У зустрічі взяли участь декан факультету Олена Андріївна Іванова, заступник декана з навчальної роботи Інна Валеріївна Лакомська, старші викладачі Сергій Володимирович Азєєв та Аліна Олегівна Червінчук.

Факультет журналістики, реклами та видавничої справи Одеського національного університету імені І. І. Мечникова оголошує про проведення конкурсу студентських журналістських робіт на тему «Права людини в медіа: від розуміння до змін»

До участі у конкурсі запрошуються студенти І, ІІ, ІІІ та ІV курсів факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені І.І. Мечникова, які створюють власний

Студентські газети – результат колективної роботи майбутніх журналістів

На факультеті журналістики, реклами та видавничої справи викладають дисципліну, що направлена на відточення студентами практичних навичок володіння словом, – журналістську майстерність. На цих заняттях студенти

Осінь по-карпатськи

Карпати – багата культурна історія, збирання ягід та грибів, катання на лижах і сноуборді, риболовля, купання в гірських річках і просто естетична насолода краєвидами. Ми