TikTok: соцмережа у плюс чи в мінус?

TikTok став популярним нещодавно, якщо порівнювати з іншими популярними соцмережами в Україні, але вже встиг стати найбільшою небезпекою для підлітків в очах суспільства. Страшні челенджі, відвертий контент або небезпечні користувачі — може дійсно треба його заблокувати й забути?! А ще можна згадати про негативний вплив соцмереж на дитячу психіку, кліпове мислення та неможливість концентруватися. Куди не подивись — одні мінуси у цього TikTok’y!

Насправді дивує такий підхід, особливо коли цей наратив транслюють зумери. Причини недовіри старшого покоління до нової соцмережі зрозуміли, але ж чому ж сама молодь цурається такої новинки? Це, мабуть, тема для розмірковувань для іншого разу, бо в цьому матеріалі ми плануємо розбити деякі міфи про TikTok.

По-перше, TikTok — це соцмережа, як і Facebook чи Instagram, які більш звичні для українців старшого покоління. Як і ці платформи, TikTok дає можливість будь-кому висловлюватися, відмінність у форматі — у TikTok це лише горизонтальні відео. Що це означає? Що соцмережа не містить конкретно порядку денного. Зміст контенту залежить від користувачів, які його створюють, як на будь-якій іншій платформі, він може бути корисним чи шкідливим, правдивим чи фейковим. Чи є це причиною відстороняти підлітків від TikTok? Якщо так, тоді є сенс заборонити підліткам знаходитися в Інтернет- просторі взагалі. Але таким чином підліток просто не зможе здобути навичок роботи з інформацією, без яких у XXI столітті дуже важко побудувати кар’єру чи функціонувати як повноцінний член суспільства. Краще обрати іншу стратегію — навчати медіаграмотності та надавати адекватну сексуальну освіту, аби підліток міг зрозуміти, коли поступає загроза його безпеці, і знав, як себе вберегти.

По-друге, велику тривогу викликають челенджі, які є основним трендом у TikTok. Зазвичай челенджі вимагають від його учасника повторити танець, пісню чи відіграти сценку, адаптуючи її під своє життя.

У лютому 2021 в українських ЗМІ поширилася інформація про отруєння двох дівчат у місті Боярці Київської області. Семикласниці випили по 40 таблеток препарату «Дротаверин» (аналог препарату «Но-шпа»). Одна з дівчат померла. Пресслужба поліції Київщини повідомила hromadske, що причиною отруєння стали відео у TikTok.

Редакція The Village вирішила перевірити, чи можливо знайти такі відео у TikTok.

Чи треба звинувачувати TikTok у такому випадку? Насправді це дуже нагадує ситуацію з «синім китом», яким дуже довго лякали все російськомовне населення колишнього СРСР. «Синій кит» так і залишився спекуляцією, про яку всі чули, але ніяких доказів його існування чи системності так і не знайшли. Так і тут — на чому базується заява поліції про відео? Незрозуміло, але звучить як загроза.

Всі питання щодо TikTok зводяться до вміння фільтрувати інформацію. Мета батьків, вчителів, наставників — навчити цьому, дати фігуративну вудочку (навички критичного мислення й оцінки інформації), аби дитина сама навчилася ловити фігуративну рибу (поводитися зі спірною, неприємною чи загрозливою інформацією).

А якщо у вас є ще сумніви щодо плюсів TikTok, продивіться наступні профілі користувачів українського сегмента соцмережі:

chornavorona, яка популяризує українську літературу;

chornobrovyi, який говорить про важливість праукраїнської позиції серед молоді;

юрист andriyporayko, який розповідає юридичні корисності для студентів та школярів;

репетиторка grammarishot, яка допомагає готуватися до ЗНО.

Ольга Діденко, 4 курс, «Octopus»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram