«Це атака на людство, і вона має бути зупинена», — Марина Абрамович

У підтримку жертв війни Росії проти України відома художниця Марина Абрамович відтворить один зі своїх перформансів, який пройде 16 квітня, у місті Нью-Йорк.

Марина Абрамович — 75-річна мисткиня, яка працює в жанрі перформансу та бодіарту. ЇЇ перформенси часто шокують спостерігачів, їх не завжди розуміють, а деколи взагалі засуджують та відкидають таку форму передачі дійсності. Її праця досліджує межу людського тіла й можливості розуму, також відношення між художником та аудиторією. Впродовж довгих 50 років ця культова особистість розширювала свідомості людей, піддаючи своє життя небезпеці заради експериментів над людською сутністю.

Перші роботи Марини були спрямовані проти політики соціалістичної Югославії. У 1973-74 роках продемонструвала серію перформансів під назвою «Ритм». Найперший виступ відбувся в Единбурзі, тоді Абрамович розглядала елементи жесту та ритуалу. Художниця грала в російську рулетку, використовуючи 2 магнітофони і 20 ножів. Встромляючи їх між розпущених пальців руки, записувала увесь процес на магнітофон. Кожного разу, коли вона різалася, художниця брала новий ніж і повторювала гру з самого початку. Порізавшись двадцять разів, мисткиня переслухала запис та спробувала відтворити ті самі рухи та помилки. Після цього перформансу Абрамович почала досліджувати обмеження людського тіла, а також стани свідомості виконавця.

На початку березня 2022 року художниця заявила, що відтворить перформанс The Artist In Present («У присутності художника») у підтримку жертв війни росії проти України, котрий проходив у Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку у 2010 році. Оригінальний перформанс полягав у тому, що будь-хто міг сісти навпроти художниці й дивитися в її очі, скільки заманеться.

«В останні роки я багато працювала в Україні й мені довелося познайомитися з українцями. Це горді, сильні люди, повні почуттями власної гідності. Я виражаю їм свою повну підтримку у ці нестерпні дні. Атака на Україну, це атака на всіх нас. Це атака на людство і вона має бути зупинена», — сказала Марина Абрамович у відеозверненні на своїй сторінці Instagram. Акція буде проходити у рамках благодійного аукціону 16 квітня в Нью-Йорку. Усі виручені кошти підуть в організацію Direct Relief, котра співпрацює з Міністерством охорони здоров’я України. Переможець аукціону отримає на пам’ять фотокартки з перформансу, які будуть виконані фотографом Марко Анеллі.

Карина Юраш

редакція «Black.White»

Джерело фото:

Інтернет, фото з перформансу

«У присутності художника»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram