Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

В Одесі з’явилися сенсорні кімнати для дітей з інвалідністю

Сенсорні кімнати фото

Краудфандингова платформа «Моє місто» з допомогою міськради та волонтерських сил закінчила створення першої в Одесі сенсорної кімнати для дітей з інвалідністю.

Сенсорна кімната – це спеціально обладнане приміщення, призначене для проведення лікувально-профілактичних сеансів, необхідних дітям і дорослим із різними відхиленнями в розвитку. Людина будь-якого віку й стану здоров’я в цій кімнаті знаходить спокій та комфорт.

Статистика дитячої інвалідизації в Україні становить 167 тис. осіб (2% від всього дитячого населення) (такі дані надає благодійний фонд «Допомога інвалідам України»). При цьому в Одесі, як повідомляє платформа «Моє місто», проживає 3008 дітей з інвалідністю. І це без урахування дітей з особливостями розвитку, яким ще не поставили діагноз, тому поява цих кімнат у нашому місті необхідна.

Педіатр Лактіонова Юлія розповіла, що сенсорні кімнати вирішують складні завдання, такі як: формування сприйняття кольору, звуку, ритму, узгодження рухів власного тіла, формування адекватної самооцінки, подолання страхів і агресії, полегшення стану тривожності, розвиток пам’яті, мови, фантазії, оригінальності мислення.

Уперше такі сенсорні кімнати з’явилися в 1970 році. Лікарі голландських реабілітаційних центрів для роботи з хворими на ДЦП або з людьми, які мають будь-які психоневрологічні розлади, почали використовувати кімнати зі спеціальним оснащенням: світловими панно, фонтанчиками, мерехтливими лампочками та масажерами. Пізніше цю ідею підхопила Західна Європа, а згодом – країни Сходу та США.

Україна практику з сенсорними кімнатами прийняла у 2013 році. Перша кімната була відкрита в Євпаторії в реабілітаційному центрі, як і інші такі приміщення в нашій країні. Черга дійшла й до Одеси. Соціальна платформа «Моє місто» ще у квітні цього року почала збирати кошти на оренду приміщення та ремонт сенсорної кімнати «6 чуття». Автор цієї ідеї, Юлія Крук, доповіла: «Я виховую двох гарних хлопчиків, один з яких має інвалідність. І тільки мати з такою проблемою може мене зрозуміти. Було дуже важко спостерігати за тим, що дитині немає де погратися або просто вільно себе почувати. Тому я з мамами особливих діток вирішила створити ігрову кімнату. І, звичайно, потрібно було зібрати кошти, у чому люб’язно допомогла соціальна платформа «Моє місто». Спочатку ми розраховували на суму в розмірі 70 000 грн, і яке було здивування, коли назбирали понад 400 000 грн».

Обладнання було закуплено за підтримки фонду «Східна Європа». Ця кімната розрахована на дітей з порушенням розвитку мови, аутизмом, синдромом Дауна, депресивним станом тощо. Мета проекту полягала в тому, щоб створити ігровий простір для дітей.

 «Перш за все, ми хочемо бачити дитину, і тільки потім її інвалідність», – каже Юлія Крук.

Проект почав працювати не так давно, але вже є перші відгуки від щасливих матусь: «До створення сенсорних кімнат, ставлюся позитивно. На превеликий жаль, таких дітей з особливими потребами стає куди більше, ніж будь-хто може собі уявити. Їх можна зустріти, де завгодно: на дитячому майданчику, в групі дитячого садка, за партою в школі, у будь-якій спортивній секції або гуртку. Якщо говорити  про задоволення особливих потреб дитини, треба чітко для себе усвідомити, що це торкнеться і її батьків. На зустрічі в цих кімнатах можна зустріти не тільки дітей, алей  батьків з «особливостями». Такі кімнати потрібні швидше суспільству, ніж місту. Відверто захоплююся добропорядними й сильними духом людьми, для яких життєва місія не закінчується на власних інтересах, сім’ї.

Сенсорна кімната «6 чуття» — це своєрідний буфер, у якому можна перевести дух, набрати сил, перш ніж продовжити свій тернистий шлях у напрямку до примарної мети».

 В Україні переважає медична модель таких кімнат, де дітей тільки лікують, але немає простору для ігор. Тому лікарі в цей проект не будуть залучені. Будуть вихователі та фахівці, які знають як поводитися з сенсорною кімнатою. За допомогою арт-терапії та сенсорної інтеграції розв’язують проблему комунікації дитини з дитиною, дитини з мамою чи просто із соціумом. «6 чуття» проводитиме дуже багато заходів – від лялькового театру до воркшопів та малюванню на воді Ебру. Усі заняття розраховані на дітей та їхніх мам, загалом – на їхню взаємодію.

 Автори проекту вбачають у ньому дуже велику перспективу, тому що вірять у те, що в Одесі в кожному районі буде така кімната. А зараз будь-яка матуся може звернутися по допомогу за адресою Маршала Жукова 83.

Лідія Манастирліу

фОТО: Лідія Манастирліу

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Логотипи студентських редакцій:

Соціальні мережі
Інші публікації

Діалог культур: про зустріч студентів факультету журналістики, реклами та видавничої справи з Послом Канади в Україні

Студенти факультету журналістики, реклами та видавничої справи відвідали лекцію Надзвичайного і Повноважного Посла Канади в Україні — Лариси Ґаладзи. Зустріч пройшла в онлайн-форматі на платформі Zoom. На зустрічі також були присутні студенти з інших факультетів ОНУ імені І. І. Мечникова. Модерував захід кандидат політичних наук, доцент Володимир Дубовик.

Один у полі (не) воїн: про майбутнє конструктивної журналістики в Україні

Професія журналіста як об’ємна складна геометрична фігура: має багато аспектів, сторін та кутів… Це усвідомлюють студенти факультету журналістики, реклами та видавничої справи, тому займають активну позицію, стежать за трендами сучасної журналістики і у навчальний, і у вільний від занять час. Саме тому 13 квітня за сприяння керівництва та викладачів факультету вони долучилися до лекції «Конструктивна журналістика: як перестати писати тільки погані новини?», організатором якої стала Комісія з журналістської етики. Ключовим спікером був Віктор Пічугін, заступник головного редактора медіагрупи «Накипіло», голова Громадського телебачення Харкова

Знайомство з факультетом журналістики, реклами та видавничої справи в онлайн-форматі

Є така весняна традиція на факультеті журналістики, реклами та видавничої справи – запрошувати на зустріч абітурієнтів. От і цього разу 27 березня 2021 року відбувся День відкритих дверей, щоправда, в онлайн-форматі на платформі Zoom. У зустрічі взяли участь декан факультету Олена Андріївна Іванова, заступник декана з навчальної роботи Інна Валеріївна Лакомська, старші викладачі Сергій Володимирович Азєєв та Аліна Олегівна Червінчук.

Факультет журналістики, реклами та видавничої справи Одеського національного університету імені І. І. Мечникова оголошує про проведення конкурсу студентських журналістських робіт на тему «Права людини в медіа: від розуміння до змін»

До участі у конкурсі запрошуються студенти І, ІІ, ІІІ та ІV курсів факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені І.І. Мечникова, які створюють власний