В одеських школах пройшли вибори «М18»

У ході міжнародного освітнього проекту «Mehr Bewegen! Ми можемо більше!» за підтримки громадських організацій «Агенція розвитку освітньої політики» (Україна) і DRA «Deutsch-Russischer Austausch» (Німеччина) та Міністерства закордонних справ Німеччини була проведена всеукраїнська імітаційна гра «Партія моєї мрії» для дітей та молоді молодше 18 років.

Вибори М18 — це моделювання участі дітей та підлітків у виборчому процесі. Проводиться у формі гри за декілька днів до справжніх виборів відповідно до всіх демократичних процедур. Уперше ця ідея була реалізована в Берліні в одному з дитячих позашкільних центрів у 1996 році. Наразі це одна з найпопулярніших програм політичної просвіти для молодого покоління в багатьох країнах Європи.

Досвід західних сусідів Україна перейняла досить нещодавно. У 2015 році понад 3500 дітей голосували за кандидатуру мера під час місцевих виборів у Києві, Ірпені та Запоріжжі. Цього ж року до участі в проведенні заходу долучилися чотири заклади загальної середньої освіти Одеської області. 27 жовтня першим серед міських навчальних закладів гру організував Одеський ліцей №9. Для цього почергово спланували кожен етап.

Перший крок — це підготовка до виборів. Кожного учасника ознайомили з правилами проведення, керівництво ліцею заздалегідь влаштувало спеціальні тренінги та активності для юних працівників. Наступним етапом став процес голосування. Близько 10-ї години ранку офіційно стартували «вибори М18». Хочеться відмітити, що всі завдання виконували виключно діти, зокрема роботу екзит-полу, спостерігачів та членів виборчих комісій. Прийти та проголосувати також могли лише особи молодші 18 років. Гра «Партія моєї мрії» має низку досить цікавих особливостей. Найголовніше те, що молодь робила свій вибір не за іменем депутата або назвою партії, а за змістом передвиборчих програм. Усі кандидати були приховані за першою літерою, а методи та мета цих партій зображені у вигляді малюнків. «Я дуже задоволений сьогоднішнім заходом. Відверто кажучи, я і половини не знав про процес виборів. Але я дійсно почував себе дорослим, коли проголосував. Дуже довго вагався, проте обрав партію, яка мені найбільше відповідає», — сказав учень 8-го класу Іван Петряк.

Мета проекту — у жодному разі не пропаганда політики в навчальних закладах, а навпаки — навчити молоде покоління активно виявляти свою життєву позицію та робити свідомий вибір. «Я сама будую простір навколо себе й хочу навчити цього дітей. Ця гра допомагає зрозуміти їм те, що кожен голос має свою ціну. Адже їхня думка і є основним рушієм для змін у майбутньому», — прокоментувала вчитель ліцею та координатор проекту Ярослава Голтвян-Томачинська.

Після закриття процесу голосування всі бюлетені дістаються й починається етап підрахунку голосів. Результати вносять у два протоколи та відправляють до Києва, а вже після проведення справжніх виборів голоси дітей та дорослих порівняють між собою. Також керівництво ліцею підтвердило, що аналогічний захід буде влаштовано до виборів Президента України наступного року.

Іван Мягченков

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram