Вакцинація в Україні

Перші 500 тисяч доз вакцини були доставлені в Україну. 23 лютого CoviShield — індійський аналог вакцини AstraZeneca — було офіційно зареєстровано в Україні. Відразу після реєстрації уряд зіткнувся з новою проблемою — більшість людей не довіряють цьому препаратові й відмовляються робити щеплення.

Вакцину CoviShield виробництва Serum Institute India розробив Оксфордський університет і компанія «AstraZeneca». Вона зроблена з ослабленої версії вірусу застуди (відомого як аденовірус) шимпанзе. Вчені додали до цього вірусу ген коронавірусного спайкового білка. Укол уводиться двома дозами з інтервалом від 4 до 12 тижнів. Маленька доза вірусу потрапляє в організм людини та стимулює вироблення імунітету проти цієї хвороби. За даними, опублікованими в Lancet 19 лютого, ефективність першої дози вакцини протягом 90 днів становила 76%. Ефективність вакцини після другої дози залежала від тимчасового інтервалу між двома дозами: високою (81,3%) вона була, коли інтервал становив 12 тижнів і більше. Найменшою — при інтервалі менше 6 тижнів.

Першими щеплення повинні були отримати лікарі, які працюють у ковідних відділеннях, і військові Донбасу, згідно з планом вакцинації. Однак, медики ставляться до препарату з обережністю й не всі вірять у те, що, зробивши першу дозу щеплення, через певний час вони зможуть отримати другу. На прес- конференції 5 березня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що українці, які зробили перше щеплення від коронавірусу, гарантовано отримають другу дозу, адже за кожною людиною закріплюється відразу два уколи.

Робітниця одеської приватної клініки Ануш розповіла, як багато лікарів бояться вакцинуватися через те, що ніхто не може гарантувати високу якість щеплень, адже при отриманні вони не проходять перевірки. Однак, в кінці січня Денис Шмигаль заявив, що Україна готова до прийому вакцин — вже підготовлена логістика для безпечного зберігання та транспортування препаратів. Він сказав, що для перевезення з дотриманням температурного режиму будуть залучати приватні фармацевтичні логістичні компанії.

Опитування в соціальних мережах серед 100 осіб показало, що 91% осіб в майбутньому не планують робити цю процедуру. А 10 з них погодилися б на укол, якби в Україну завезли BioNTech / Pfizer — вакцину, розроблену німецькою компанією «BioNTech» і американським фармацевтичним концерном «Pfizer» (перша вакцина, дозволена в грудні 2020 року до застосування в ЄС і офіційно схвалена ВООЗ). Близько 50% опитаних побоюються вакцинації, бо вважають, що не до кінця вивчені побічні ефекти щеплення. Наприклад, якщо вакцинується вагітна жінка, як це може вплинути на плід? Головний санлікар країни Віктор Ляшко під час онлайн-брифінгу розповів про протипоказання до проведення вакцинації від коронавірусу:

 алергія на одну з активних речовин вакцини — всі вони перераховані в інструкції виробника;

 хвороби, за яких підвищується температура тіла;

 тромбоцитопенія, або порушення згортання крові;

 імунітет, ослаблений через хвороби.

9% із опитаних людей довіряють препаратові AstraZeneca (CoviShield) і чекають, коли вакцинація стане доступною для всіх мешканців України.

Всього в Україні буде декілька етапів вакцинації населення:

1) з лютого до квітня була запланована вакцинація 367 тис. чоловік: медиків стаціонарних установ, де лікують Covid-19, і військових, які беруть участь в ООС;

2) з квітня до травня — вакцинація людей у віці від 80 років і співробітників первинної медичної допомоги (1,9 млн чоловік);

3) з травня до червня — вакцинація медиків інших категорій (363 тис. чоловік);

4) з червня до липня — вакцинація 2,9 млн людей у віці 70-79 років;

5) з липня до серпня — вакцинація співробітників структур держбезпеки (640 тис. чоловік);

6) з серпня до вересня — вакцинація 2,3 млн людей у віці 65-69 років;

7) з вересня до жовтня — вакцинація співробітників сфери освіти (1,4 млн чоловік);

8) з жовтня до листопада — вакцинація 2,8 млн людей у віці 60-64 роки;

9) з листопада до грудня — вакцинація інших категорій населення (1,7 млн чоловік).

У майбутньому кількість людей, котрі хочуть вакцинуватися, зросте в тому випадку, якщо препарати будуть проходити ретельні перевірки та вченими буде вивчено можливі побічні дії для людей, що мають різний стан здоров’я. Відтак ми будемо слідкувати за розвитком подій та відзначати динаміку позитивної дії вакцини.

Степашко Іуланія, 2 курс, «Без кордОНУ»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram