Вибухи на Чернігівщині

На Чернігівщині вночі 9 жовтня вибухнув арсенал збройних сил. У зоні ураження, що становить 30 кілометрів, опинилися десятки населених пунктів. З регіона довелося евакуювати близько 20 тисяч осіб.

По медичну допомогу через задимлення звернулися понад 60 місцевих мешканців. Близько 100 осіб, постраждалих від уламків, котрі прилетіли з місць вибухів, зараз перебувають в лікарнях. Серед них є маленькі діти. Наразі пораненим вже нічого не загрожує. Жертв нема.

З пожежею боролися понад 500 осіб, не враховуючи військових. Вони також патрулювали навколишні райони, аби не допустити мародерства. Найбільше постраждало місто Ічня, яке розташоване найближче до арсеналу. Перший вибух стався близько 4-ї години ночі. Далі щосекунди виникали по 2-3 вибухи, від яких летіли уламки на всі боки. Снаряд, який пролетів найбільшу відстань, опинився в 55 кілометрах від епіцентру пожежі у місті Прилуки. Пізніше їхня інтенсивність почала зменшуватися. Зараз вибухів вже нема, але вони тривали протягом 5 днів.

Пожежа охопила близько 10 відсотків території складу. В районі вибухів довелося тимчасово перекрити повітряний простір і зупинити залізничний та автомобільний рухи.

Наразі існує декілька версій причин вибухів. Перша з них – недбалість. Саме за фактом недбалого ставлення до служби відкрила провадження генпрокуратура. Представники Міноборони та СБУ заявили, що це могла бути російська диверсія. На користь цієї версії свідчить те, що перші вибухи сталися в 4-х різних місцях, після чого й виникло займання. Тим часом деякі експерти вважають, що арсенал навмисно підпалили за вказівкою влади, аби приховати списання боєприпасів.

Відомо, що про ймовірні вибухи арсеналу Президента Петра Порошенка попереджали ще рік тому. Водночас завдяки архіву новин в інтернеті можна дізнатися, що представники місцевої влади та журналісти порушували питання вибухів у Ічні ще з 2005 року. В арсеналі зберігалася велика кількість зброї ще радянських часів. Термін зберігання деяких боєприпасів вже давно минув.

Одразу після вибухів нам вдалося встановити зв’язок із мешканцем Ічнянського району Олексієм Пархомчуком, який розповів побачене власними очима: «Все почалося із землетрусу. Моя хата захиталася, я прокинувся о 4-тій годині ранку. Почув сильний удар, і вікна мого будинку тріснули. Я вибіг на двір і побачив величезне зарево десь у півтора кілометра вліво та півтора вправо. Мені здалося, що це вулкан. Але звідтки у нас вулкани? Потім наді мною пролетіли ракети, я подумав, що почалася війна… Я страшенно злякався, адже я знаю, що таке війна. Побіг до центру села дізнатися, що трапилося. Але більшість людей просто кудись виїжджали. Потім я дізнався від друзів, що горить арсенал. Якщо вогонь дійде до нижніх складів, то всій Чернігівській області та її мешканцям буде кінець, бо в нижніх складах розміщена хімічна зброя. Це може бути, як у Чорнобилі, а може й гірше. Зараз мені потрібно збиратися та їхати за своєю дружиною, я її дуже сильно кохаю, вона в лікарні. Сподіваюся, що з нею все добре».

Зараз у Чернігівській області врятовано від вибухонебезпечних предметів усі постраждалі населені пункти. Про це на засіданні оперативного штабу заявила виконувачка обов’язків голови Чернігівської ОДА Юлія Свириденко. «Постраждалі населені пункти очищені від вибухонебезпечних предметів. Тепер необхідно оперативно обстежити всі сільгоспугіддя, щоб сільгоспвиробники мали можливість продовжити збір врожаю та проводити посівну кампанію. Також необхідно вивчити стан автодоріг, скласти відповідні акти, щоб була зрозуміла потреба у фінансуванні робіт з відновлення доріг», – зазначила вона.

За результатами офіційних обстежень визначено: зруйновані 4 будинки в селі Августівка, пошкоджені 99 квартир, будинків та інших капітальних споруд в 11 населених пунктах (с. Августівка – 43, с. Дзюбівка – 24, с. Воронівка – 10, села Гмирянка й Лучківка – по 6, села Тишківка й Монастирище – по 3, села Сезьки, Вільшана, Грабів і Городня – по 1).

З населенням продовжують працювати психологи. Тривають заходи з інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо обов’язкових дій у разі виявлення вибухонебезпечних предметів. Для забезпечення громадського порядку в населених пунктах 16-кілометрової зони ураження організовано роботу 15 спільних патрулів Нацполіціі та Національної гвардії.

Об’єкти життєзабезпечення Ічнянського району працюють у штатному режимі, повністю відновлено газопостачання.

Також на допомогу ічнянцям мешканці Ніжина зібрали понад 100 тисяч гривень. На зібрані кошти волонтери придбали необхідні будматеріали, плівку для відновлення будинків. А хлібозавод дав кілька мішків хліба. «Те, що ми привезли, – крапля в морі. Два дні вже тут. Тільки приїхав додому, пересів на іншу машину та знову з волонтерами вирушив до Августинівки. Сьогодні вранці знову на Ічнянщині», – прокоментував журналіст Ігор Волосянкін. Люди масово зносили теплі речі, одяг, продукти, медикаменти, збирали гроші. Відгукнулися допомогти не тільки волонтерські організації, самооборона та ветерани АТО, а й активісти, небайдужі мешканці. Всі, хто могли, брали до себе додому евакуйованих цілими сім’ями, часто навіть не знаючи нічого про тих, кому без вагань відкривали двері. Також церква (УПЦ) прийняла рішення виділити кошти на допомогу постраждалим мешканцям Ічнянського району.

Павло Сичевський

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram