WorldCup 2022: чудо чи чудовисько?

Зараз, коли футбольний сезон добігає свого кінця і фінали обох Єврокубків відбудуться вже незабаром, хочеться замислитись над питанням, яке може змінити футбол на початку нового десятиліття. Предметом аналізу стане проведення Чемпіонату Світу з футболу, який має відбутися взимку у 2022 році.

В грудні 2010 р. ФІФА прийняла рішення про проведення Чемпіонату Світу в Росії (2018) і Катарі (2022). Треба відзначити, що на це сподівався тодішній президент організації Йозеф Блаттер, але Мішель Платіні, який займав аналогічну посаду в УЄФА і мав великий вплив у футбольному світі, виразив припущення, що Катар може провести ЧС спільно з іншою країною. В результаті Катар вперше у своїй історії отримав право провести це футбольне свято. Ми не будемо копатися у корупційних схемах і подібних питаннях, лише зазначимо, що ФІФА, так само як і УЄФА, свого часу були причетні до спірних рішень і неоднозначних дій. Однак сконцентруємо свою увагу на Чемпіонаті Світу 2022 р. і спробуємо з’ясувати, що треба очікувати від новоспеченої приймаючої країни, яка взяла на себе такий тяжкий і важливий обов’язок.

Одним з головних аргументів супротивників проведення ЧС в Катарі є погодні умови, які напряму можуть зашкодити футбольному святу шляхом неймовірної спеки, яка банально створить пекло для вболівальників і вичавить всі соки з самих гравців, зменшивши їх ігровий потенціал до катання м’яча поперек поля. Але саме через це цей чемпіонат і є унікальним, з огляду на його часові рамки (21 листопада — 18 грудня 2022 р.), де, хоча температура сягатиме 25 градусів у вечорі, вона буде зменшуватися до 20-15 градусів. Також стадіони мають бути обладнані охолоджувальними системами.

Другим пунктом є питання розміщення туристів і вболівальників на час проведення ЧС, бо Катар є невеликою державою, та й будування готелів, які потім нікому не знадобляться, навряд чи є раціональним підходом. Розв’язанням цієї проблеми мають стати 5-ти зіркові кемпінги й фан-зони у самій пустелі, де на місці мають бути розміщені екрани для перегляду футбольних матчів.

Ще одним плюсом для вболівальників має стати специфіка стадіонів, до яких можна буде дістатися спеціальним метро. Таким чином, це дасть можливість вболівальникам, якщо є бажання, відвідати одразу декілька матчів на день і частково зменшить проблему міського транспорту. Оскільки в Катарі бензин коштує дешевше води і населення пересувається на власному транспорті, міський транспорт майже відсутній, або не відповідає потребам. Проте влада зауважила, що будуть створені нові дороги й задля потреб очікуваних туристів з’явиться міський транспорт.

Алкоголь, безумовно, є болючою темою цього чемпіонату. Катар є мусульманською країною, де європейські стандарти не є нормами для корінного населення. З 1 січня цього року в Катарі підвищили податок на ввезення спиртних напоїв до 100%. Стандартний келих пива коштує 46 реалів за місцевою валютою, тобто приблизно 340 грн. Звісно, у фан-зоні ви зможете придбати «живлющу вологу», однак цього навряд чи вистачить на всіх разом з англійськими фанами…

І найважливіша тема: «Чи вб’є Чемпіонат Світу в Катарі Єврокубки й національні чемпіонати»? Швидше «ні», ніж «так» Національним чемпіонатам доведеться змінити свій розклад, але незначною мірою. Якщо брати АПЛ (Англійська прем’єр-ліга — прим. автора), яка сама по собі є найінтенсивнішою серед інших топових чемпіонатів, то так званий «різдвяний марафон» не буде зачеплено, а одним з варіантів вирішення цього питання може стати перенесення зимової паузи на більш ранній термін. З приводу Єврокубків УЄФА обіцяє визначитись у 2021 році. І хоча це буде непросто, будемо сподіватися, що відповідь на це питання не зіпсує клубні турніри.

Отже, підсумовуючи вищесказане, ЧС 2022 р. в Катарі має стати чимось новим і цікавим. Зі свого боку, катарці дуже зацікавленні в проведенні цього свята і ретельно готуються до нової сторінки у своїй молодій історії. Але не треба забувати що, Катар — це країна зі своїми законами. І слід розуміти, що змінити роками складені статути дуже важко.


Макаренко Богдан

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram