Зберігай: корисні додатки та ресурси для журналістів

Журналістська діяльність вимагає чималої роботи, особливо в умовах конвергенції, коли дедалі затребуванішими стають «універсальні» журналісти. Універсальний журналіст — це той, який вміє, якщо не все, то майже все. І писати, і знімати, і монтувати. Погодьтеся, одному не впоратися, тому необхідні «помічники». Пресслужба факультету підготувала огляд найбільш корисних додатків та ресурсів, про які ви, можливо, досі не чули, але, які вам неодмінно знадобляться, адже суттєво посприяють оптимізації роботи.

Google Scholar. Безкоштовна пошукова система наукових публікацій. Google Scholar містить статті, дисертації, книги, дослідження, що стосуються найрізноманітніших галузей знань. Слоганом цієї системи є «стоячи на плечах гігантів», тобто уривок із відомого висловлювання Ісака Ньютона: «Якщо я бачив далі за інших, то тому, що стояв на плечах гігантів». Google Академія (те саме, що Google Scholar) необхідний ресурс для журналістів, що планують проводити дослідження певних соціальних феноменів, проблем, явищ. «Вбиваєте» відповідний запит у Google Scholar і до вашої уваги з’являються матеріали з науковим підґрунтям. Окрім того, користь цієї пошукової системи полягає ще в тому, що можна віднайти велику кількість інфоприводів. Звичайно, за умови, що ви добре орієнтуєтеся та готові «перерити» купу інформації.

Piktochart. Англомовний веб-додаток для створення інфографіки, що дозволяє користувачам, які не мають великого досвіду роботи у ролі графічних дизайнерів, легко створювати інфографіку та візуальні елементи. Поточна версія «Piktochart», випущена у 2017 році, проста в користуванні, не потребує високого рівня володіння англійською мовою, а тому все буде зрозуміло. У розділі «Infographics» наявні тематичні шаблони на будь-який смак, які можна змінювати та редагувати відповідно до своїх потреб. Недоліком додатку є те, що безкоштовна версія дає змогу завантажити до 100 Мбайт зображень, зберігаючи проєкт тільки у форматі PNG. Також безкоштовна версія «Piktochart» містить створений продукт із водяним знаком та має обмеження у вигляді 5 проєктів.

Pocket. Найкраще про додаток говорить його минула назва — «Read It Later». Це саме той випадок, коли необхідно десь зберігати купу статей, відео, зображень, на ознайомлення з якими зараз часу немає, але, які потенційно можуть виявитися потрібними. Така систематизація великого скупчення інформації може бути вельми доречною для журналіста, змушеного весь час орієнтуватися у великому потоці даних та виокремлювати першорядне/другорядне. Однією з переваг «Pocket» є: якщо матеріал збережений у додатку, він залишиться доступним до перегляду на будь-якому носії навіть у режимі офлайн. Також корисною є функція прослуховування, що надає можливість підвищити продуктивність, звільнивши від роботи очі та руки. Недоліками ж є: відсутність можливості створювати папки і переміщувати статті між ними, відкриття статей у браузері, а також інколи виникає псування документів при завантаженні. Додаток доступний безкоштовно для macOS, Windows, iOS, Android, Windows Phone тощо. У Google Play має більше, ніж 10 мільйонів скачувань, а середня оцінка становить 4,7 на основі 295 тисячі відгуків.

Voice Dictation Speechy Lite. Безкоштовний мобільний додаток, який розпізнає надиктовування майже на 40 мовах. Відтепер процес запису інтерв’ю чи бесіди значно спрощується, адже розмова завдяки цьому додатку легко записується і транскрибується, зберігаючи вихідний звук. Після розпізнання текст можна зберегти та відправити собі на пошту. У розшифровці можуть зустрічатися помилки, неточності, але, як правило, додаток видає якісний результат. Обов’язковою вимогою для його роботи є підключення до мережі. Можливий переклад із однієї мови на іншу, а також безпосереднє редагування транскрибованого тексту під час його начитки. Істотний мінус «Speechy Lite» полягає в тому, що його немає в Google Play. Інші недоліки стосуються можливих збоїв під час роботи, наприклад, можуть перестати розпізнаватися цілі уривки фраз. Або додаток може зависнути і не дозволити зберегти попередню роботу. У платній версії є функції, що компенсують негативні аспекти програми, проте вона занадто дорога для такого функціоналу.

DaVinci Resolve. Куди ж без доступного відеоредактора? Складними програмами на кшталт Adobe Premiere, Sony Vegas не так-то й просто оволодіти журналісту-початківцю. Потрібен час і немала сума грошей, аби придбати ліцензовану версію. Ми ж пропонуємо безкоштовну програму, яку легко завантажити, адже розміщена вона у вільному доступі. «DaVinci Resolve» — це професійна комп’ютерна програма для нелінійного відеомонтажу, що підтримує платформи Windows, macOS, Linux. DaVinci Resolve орієнтована на постпродакшен і має безліч інструментів для корекції картинки та звуку. Безкоштовна версія, авжеж, обмежує можливості, але ці обмеження будуть майже непомітні для звичайного користувача. Серед них нижча 4К-роздільна здатність, відсутність можливості спільної роботи та водяні знаки для деяких фільтрів.

Отже, сподіваємося вищенаведені додатки та ресурси справді вам знадобляться, не підведуть в роботі та значно полегшать вашу роботу. 

До того ж, у контексті розмови про вдосконалення своїх професійних знань та вмінь радимо ознайомитися з оглядом курсів для молодих журналістів та журналісток на освітніх онлайн-платформах EdEra та Prometheus, про які ми писали раніше (http://fj.onu.edu.ua/provod-chas-z-korystiu-zajmajsia-samorozvytkom/).

Ярослава Фурсенко,

пресслужба факультету

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram