Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Зеленський хоче будувати нове місто під Одесою

Володимир Зеленський розповів на форумі Yalta European Strategy, що планує побудувати нове місто в Одеському регіоні. Який може бути курорт на схилах, що сповзають у море, і хто інвестуватиме кошти в проект, дізнавався «UniLife».

У промові на 16-ій щорічній зустрічі Yalta European Strategy (далі YES) президент України поділився планом розвитку курортної справи. «У нашій картині щасливої родини за одним столом є вільний стілець, шановні гості, — для світу, для іноземних партнерів. І нам є що всім вам запропонувати. Якщо можна так сказати, є чим вас за цим столом пригостити», — розповів Вололдимир Зеленський з метою приваблення іноземних інвесторів.

Для успішної реалізації туристичних проектів, а відповідно, і для того, щоб залучити іноземні інвестиції, Глава держави повідомив, що готовий стати особисто гарантом захисту усіх інвестицій.

На YES були запропоновані наступні туристичні проекти: гірськолижні курорти у Славському (Львівська область) і на Боржаві (Закарпаття); розвиток острова Хортиця; парк розваг «PORT AVENTURA»; нове місто в Одеському регіоні тощо.

Не дивлячись на велику кількість запропонованих туристичних проектів, саме нове місто біля Одеси викликало великий резонанс у коментарях під відео з YES, яке розмістили на відеохостингові YouTube. Відповідно, користувачі поділилися на два табори: ті, хто підтримали цю ідею і такий вектор розвитку країни, а також ті, хто вважає, що наразі є важливіші проблеми, які потребують термінового вирішення. Крім того, знайшлися й такі, хто почав «тролити» проект розбудови нового міста.

В результаті перегляду подібних коментарів стає зрозуміло, що реакція українців з цього питання неоднозначна. Саме тому ми спробуємо «копнути» глибше й зважити всі «за» та «проти», а також відповісти на ключові запитання.

Хто інвестуватиме кошти у проект і що думають про це одесити?

«Новий курорт на узбережжі Чорного моря. Потрібно уточнити, що це буде абсолютно нове місто, з нуля », — повідомляє В. Зеленський.

Ми відштовхуємося від виступу Президента, в якому він прямо запрошує іноземних інвесторів долучитися до побудови нового міста: «У нашій картині щасливої родини за одним столом є вільний стілець».

Ми вирішили поцікавитися у місцевих мешканців, що вони думають про цей «вільний стілець» і хто його може зайняти. З цим запитанням і вирушили на вулиці міста спілкуватися з одеситами.

«Так, вільний стілець є, але раніше він належав Кримові. Крім того, за столом сидить зруйнований та виснажений війною Донбас. А ми замість того, щоб рятувати Донбас та повернути за стіл Крим, шукаємо, кого на той вільний стілець посадити, — обурено розповідає Андрій та продовжує: — Крим про*б*ли, Донбас на межі! Давайте ще Одесу продамо Європі й залишимося з голою с**кою. Так! Вступ до ЄС і нові міста це чудово, але давайте з першочерговими проблемами розберемося і старі міста оновимо».

Проте Дмитро не підтримує позицію Андрія: «Я гадаю, що нове місто та залучення до справи інвесторів з Європи це чудова ідея. Ось дивіться, Одеса надзвичайно гарне місто. Наша Дерибасівська і Приморський бульвар виглядають не гірше, ніж той таки Унтер-ден-Лінден в Берліні. Але велика кількість відпочивальників приїздить лише заради моря. Альтернатива — це Затока, Лузанівка тощо. Але ж ціни! Ви бачили ті ціни? Вони ж ніяким чином не відповідають якості послуг. Безумовно, якщо пошукати, то в Затоці є гарні пропозиції за розумні гроші — це стосовно житла, але увечері там нема куди піти. Ціни в, так званих, кафе та ресторанах непомірно високі, а якість — на рівні дешевих генделиків. Тож, якщо новий курорт будуватимуть на кошти європейських інвесторів за європейськими стандартами, то я й сам не проти буду вирватися туди, щоб відпочити від міської метушні. Чесно кажучи, зараз ми з родиною літаємо в Туреччину, бо неділя відпочинку там не дорожча, ніж в Затоці, а якість послуг в рази краща».

Взагалі, майже всі опитані дали розгорнуту відповідь, яка, в тій чи іншій мірі, зводилася до того, що ідея з новим курортним містом має право на життя, а інвестиції європейських партнерів будуть більш ніж доречні, але одразу після того, як будуть вирішені нагальні питання. В першу чергу одеситів та жителів області турбує питання доріг, про це говорили найчастіше.

Який може бути курорт на схилах, що сповзають?

Враховуючи той факт, що на узбережжі Чорного моря в Одесі, а також в регіоні схили сповзають в море як від приватних забудов, так і самі по собі, адже просто немає коштів на їхнє зміцнення, виникає запитання: хто зміцнить схили?

Ось банальний приклад з вело-пішохідною естакадою на 10-ій станції Фонтану. Під час будівництва виявилося, що є загроза зсуву, і ця загроза таки підтвердилася. Під визнаним в 2013 році найдорожчим в Україні будинком стався зсув. Від вапнякової скелі відколовся великий пласт, внаслідок чого прямо з-під двоповерхового котеджу в сторону пляжу сповз шмат шириною близько метра. Будівельникам довелося у прискореному темпі зводити підпірну стіну й сподіватися, що вона стримає багатотонний схил від подальшого сповзання.

Цікаво, що напередодні зсувні процеси в цьому місці прокоментував «Думській» декан геолого-географічного факультету Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, професор Євген Черкез: «Тут явно розвивається зсув. Бачите шар сірих глин на схилі? Вони ж присутні і на останці, де стоїть опора, але нижче. Глини видавлюються, вище — зсувний блок. Ця картина нагадує мені те, що відбувається на 16-й станції, де вже з’явилася велика тріщина на плато».

Виходячи з цього, можна зробити логічний висновок, що перед будівництвом нового міста треба максимально укріпити схили. Але хто цим буде займатись і за чий кошт? Можливо Президент якраз таки й планує, що під час будівництва іноземні інвестори за власний кошт будуть зміцнювати схили Чорного моря в Одеському регіоні. Відповідно, це вплине на процес будівництва й означатиме, що вартість реалізації проекту зросте на кілька десятків мільйонів, а може й більше.

Владислав Зіньковський

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Логотипи студентських редакцій:

Соціальні мережі
Інші публікації

Знайомство з факультетом журналістики, реклами та видавничої справи в онлайн-форматі

Є така весняна традиція на факультеті журналістики, реклами та видавничої справи – запрошувати на зустріч абітурієнтів. От і цього разу 27 березня 2021 року відбувся День відкритих дверей, щоправда, в онлайн-форматі на платформі Zoom. У зустрічі взяли участь декан факультету Олена Андріївна Іванова, заступник декана з навчальної роботи Інна Валеріївна Лакомська, старші викладачі Сергій Володимирович Азєєв та Аліна Олегівна Червінчук.

Факультет журналістики, реклами та видавничої справи Одеського національного університету імені І. І. Мечникова оголошує про проведення конкурсу студентських журналістських робіт на тему «Права людини в медіа: від розуміння до змін»

До участі у конкурсі запрошуються студенти І, ІІ, ІІІ та ІV курсів факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені І.І. Мечникова, які створюють власний

Студентські газети – результат колективної роботи майбутніх журналістів

На факультеті журналістики, реклами та видавничої справи викладають дисципліну, що направлена на відточення студентами практичних навичок володіння словом, – журналістську майстерність. На цих заняттях студенти

Осінь по-карпатськи

Карпати – багата культурна історія, збирання ягід та грибів, катання на лижах і сноуборді, риболовля, купання в гірських річках і просто естетична насолода краєвидами. Ми