Зеленський хоче будувати нове місто під Одесою

Володимир Зеленський розповів на форумі Yalta European Strategy, що планує побудувати нове місто в Одеському регіоні. Який може бути курорт на схилах, що сповзають у море, і хто інвестуватиме кошти в проект, дізнавався «UniLife».

У промові на 16-ій щорічній зустрічі Yalta European Strategy (далі YES) президент України поділився планом розвитку курортної справи. «У нашій картині щасливої родини за одним столом є вільний стілець, шановні гості, — для світу, для іноземних партнерів. І нам є що всім вам запропонувати. Якщо можна так сказати, є чим вас за цим столом пригостити», — розповів Вололдимир Зеленський з метою приваблення іноземних інвесторів.

Для успішної реалізації туристичних проектів, а відповідно, і для того, щоб залучити іноземні інвестиції, Глава держави повідомив, що готовий стати особисто гарантом захисту усіх інвестицій.

На YES були запропоновані наступні туристичні проекти: гірськолижні курорти у Славському (Львівська область) і на Боржаві (Закарпаття); розвиток острова Хортиця; парк розваг «PORT AVENTURA»; нове місто в Одеському регіоні тощо.

Не дивлячись на велику кількість запропонованих туристичних проектів, саме нове місто біля Одеси викликало великий резонанс у коментарях під відео з YES, яке розмістили на відеохостингові YouTube. Відповідно, користувачі поділилися на два табори: ті, хто підтримали цю ідею і такий вектор розвитку країни, а також ті, хто вважає, що наразі є важливіші проблеми, які потребують термінового вирішення. Крім того, знайшлися й такі, хто почав «тролити» проект розбудови нового міста.

В результаті перегляду подібних коментарів стає зрозуміло, що реакція українців з цього питання неоднозначна. Саме тому ми спробуємо «копнути» глибше й зважити всі «за» та «проти», а також відповісти на ключові запитання.

Хто інвестуватиме кошти у проект і що думають про це одесити?

«Новий курорт на узбережжі Чорного моря. Потрібно уточнити, що це буде абсолютно нове місто, з нуля », — повідомляє В. Зеленський.

Ми відштовхуємося від виступу Президента, в якому він прямо запрошує іноземних інвесторів долучитися до побудови нового міста: «У нашій картині щасливої родини за одним столом є вільний стілець».

Ми вирішили поцікавитися у місцевих мешканців, що вони думають про цей «вільний стілець» і хто його може зайняти. З цим запитанням і вирушили на вулиці міста спілкуватися з одеситами.

«Так, вільний стілець є, але раніше він належав Кримові. Крім того, за столом сидить зруйнований та виснажений війною Донбас. А ми замість того, щоб рятувати Донбас та повернути за стіл Крим, шукаємо, кого на той вільний стілець посадити, — обурено розповідає Андрій та продовжує: — Крим про*б*ли, Донбас на межі! Давайте ще Одесу продамо Європі й залишимося з голою с**кою. Так! Вступ до ЄС і нові міста це чудово, але давайте з першочерговими проблемами розберемося і старі міста оновимо».

Проте Дмитро не підтримує позицію Андрія: «Я гадаю, що нове місто та залучення до справи інвесторів з Європи це чудова ідея. Ось дивіться, Одеса надзвичайно гарне місто. Наша Дерибасівська і Приморський бульвар виглядають не гірше, ніж той таки Унтер-ден-Лінден в Берліні. Але велика кількість відпочивальників приїздить лише заради моря. Альтернатива — це Затока, Лузанівка тощо. Але ж ціни! Ви бачили ті ціни? Вони ж ніяким чином не відповідають якості послуг. Безумовно, якщо пошукати, то в Затоці є гарні пропозиції за розумні гроші — це стосовно житла, але увечері там нема куди піти. Ціни в, так званих, кафе та ресторанах непомірно високі, а якість — на рівні дешевих генделиків. Тож, якщо новий курорт будуватимуть на кошти європейських інвесторів за європейськими стандартами, то я й сам не проти буду вирватися туди, щоб відпочити від міської метушні. Чесно кажучи, зараз ми з родиною літаємо в Туреччину, бо неділя відпочинку там не дорожча, ніж в Затоці, а якість послуг в рази краща».

Взагалі, майже всі опитані дали розгорнуту відповідь, яка, в тій чи іншій мірі, зводилася до того, що ідея з новим курортним містом має право на життя, а інвестиції європейських партнерів будуть більш ніж доречні, але одразу після того, як будуть вирішені нагальні питання. В першу чергу одеситів та жителів області турбує питання доріг, про це говорили найчастіше.

Який може бути курорт на схилах, що сповзають?

Враховуючи той факт, що на узбережжі Чорного моря в Одесі, а також в регіоні схили сповзають в море як від приватних забудов, так і самі по собі, адже просто немає коштів на їхнє зміцнення, виникає запитання: хто зміцнить схили?

Ось банальний приклад з вело-пішохідною естакадою на 10-ій станції Фонтану. Під час будівництва виявилося, що є загроза зсуву, і ця загроза таки підтвердилася. Під визнаним в 2013 році найдорожчим в Україні будинком стався зсув. Від вапнякової скелі відколовся великий пласт, внаслідок чого прямо з-під двоповерхового котеджу в сторону пляжу сповз шмат шириною близько метра. Будівельникам довелося у прискореному темпі зводити підпірну стіну й сподіватися, що вона стримає багатотонний схил від подальшого сповзання.

Цікаво, що напередодні зсувні процеси в цьому місці прокоментував «Думській» декан геолого-географічного факультету Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, професор Євген Черкез: «Тут явно розвивається зсув. Бачите шар сірих глин на схилі? Вони ж присутні і на останці, де стоїть опора, але нижче. Глини видавлюються, вище — зсувний блок. Ця картина нагадує мені те, що відбувається на 16-й станції, де вже з’явилася велика тріщина на плато».

Виходячи з цього, можна зробити логічний висновок, що перед будівництвом нового міста треба максимально укріпити схили. Але хто цим буде займатись і за чий кошт? Можливо Президент якраз таки й планує, що під час будівництва іноземні інвестори за власний кошт будуть зміцнювати схили Чорного моря в Одеському регіоні. Відповідно, це вплине на процес будівництва й означатиме, що вартість реалізації проекту зросте на кілька десятків мільйонів, а може й більше.

Владислав Зіньковський

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram