Журналіст-розслідувач: жодного слова без доказів

Розслідування, пов’язані з Євротерміналом, будівництвом церковно-парафіяльної школи на місці межрейсової бази моряків, скандали з призначенням на державні посади, таємні власники «7-ого кілометру» – усе це роботи Олени Васіної, журналістки «Слідства.Інфо» громадського телебачення Одеси, випускниці факультету. Вона провела справжній майстер-клас із розслідувальної журналістики для студентів 4 курсу.

Олена Васіна
Олена Васіна

Публікуємо основні  тези:

ПЕРШ ЗА ВСЕ МИ ДЕМОНСТРУЄМО КОРУПЦІЙНУ СХЕМУ

Наша мета у розслідуваннях – показати схему і те, що вона працює, довести участь у ній певних дійових осіб. Якщо генпрокуратура бере до уваги наші розслідування – це дуже хороший результат. На жаль, у 80% випадків – розслідування залишаються інформаційним викидом. Але з іншого боку ми даємо людям знання про те, що ніхто не святий. У наших сусідів Росії і Білорусі нема розслідувань, які були б «зав’язані» на головних урядовцях. У наших журналістів, на щастя, немає цього страху.

ЖОДНОГО СЛОВА БЕЗ ДОКАЗІВ

Журналіст-розслідувач все одно що слідчий міліції – жодного слова не може сказати без доказів. У вас немає власної думки, є тільки факти. Ми збираємо факти під кожне наше слово – це називається фактчекінг. Я не можу написати навіть пост у фейсбуці стосовно моєї роботи, якщо в мене немає доказів.

НАДАЄМО МОЖЛИВІСТЬ ВИСЛОВИТИСЯ ВСІМ

Важливо вміти розмовляти з людьми — ставити правильні питання та отримувати інформацію. Як журналісти, ми маємо використати всі інструменти для отримання відповіді, давати можливість усім сторонам конфлікту відповісти на наші звинувачення.  Їх може буди не тільки дві, а й більше. Іноді треба вигадувати обхідні шляхи, щоб підібратися до «тіла» чиновника – не називати у попередній бесіді усіх питань, які ти будеш ставити. Якщо чиновник лишається недоступним, вмикаємо «беглого репортёра» і ловимо людину де завгодно. Тому важливо бігати швидше, ніж прес-секретар ;)

ПОКАЗУЄМО ІНСТРУМЕНТИ ОТРИМАННЯ ВІДПОВІДІ

Дуже добре, коли люди йдуть на контакт. Але в більшості випадків нам не щастить, і ми не отримуємо відповідей на поставлені питання. Однак навіть якщо людина відмовить у коментарі, у вас буде запис цієї відмови. Ви також маєте показати глядачам та юристам всі ваші спроби отримати інтерв’ю – це ваш захист на суді.

ПЛІТКИ? ТАК, АЛЕ ПІДТВЕРДЖУЙТЕ ЇХ

Можна використовувати плітки та чутки. Але так, щоб їх хтось підтверджував. Розумієте, тут працює правило доктора Хауса: «Всі брешуть». І документи навчилися підробляти також, тому треба все ретельно перевіряти декілька разів. Будьте готові до того, що вас можуть підставити і дискредитувати.

ВАШ ЗАХИСТ – ПЕРЕВІРКА ЮРИСТІВ

Жоден сюжет «Слідства.Інфо» не виходить без юридичної експертизи. Наші медіаюристи постійно вичитують текст розслідувань та прораховують ризики судових позовів.

АНОНІМНІ ДЖЕРЕЛА

Ми намагаємося не використовувати анонімні джерела у своїх розслідуваннях. Якщо ми отримуємо таку інформацію, ми перевіряємо її у інший спосіб. Якщо нам цього не вдається, ми приховуємо обличчя, змінюємо голос і подаємо субтитри, щоб було зрозуміло, про що людина розповідає.

НЕ МОЖНА З КАМЕРАМИ? КОРИСТУЄМОСЯ ТЕЛЕФОНОМ

Коли не дозволяють приходити з камерами, ми беремо телефон і йдемо спілкуватися. Навіть якщо це перший мій візит до урядовця, навіть якщо це «просто поговорити», я одразу вмикаю диктофон ще перед тим, як до нього зайти. Не факт, що потім він погодиться на інтерв’ю. На першій зустрічі він може розповісти дуже цікаві факти просто через свою безпосередність та непідготовленість.

ДУЖЕ БАГАТО ІНФОРМАЦІЇ ДАЮТЬ ВІДКРИТІ БАЗИ ДАНИХ

В Україні Їх близько 130 – від реєстру нерухомості до реєстру судових рішень та виданих ліцензій на організацію тієї чи іншої діяльності. Існує навіть реєстр пересування літаків і суден, де можна подивитися увесь маршрут транспорту та як і з яких причин він змінюється під час руху. За користування деякими реєстрами треба платити. Крім реєстрів існують інші корисні ресурси:

а) declarations.com.ua –  тут можна знайти декларації урядовців

б) garnahata.in.ua – а тут власників елітної нерухомості

в) yanukovychleaks.org/ru/ – тут містяться всі знайдені в Межигір’ї документи.

На сайтах реєстрів є можливість платного запиту. Завдяки запиту можна отримати всю інформацію про юридичну або фізичну особу, окрім конфіденційних даних. Ціна користування платними запитами від 50 до 80 грн.  Всі витяги з реєстрів дорівнюють офіційним відповідям, їх можна використовувати в суді. В 80% своїх розслідувань я потрапляю на ці сайти.

ЯК МИ ПОДАЄМО ІНФОРМАЦІЮ

На кожну вашу тезу має бути зображення. У «Слідства.Інфо» формат 10-секундних планів, тобто один план на екрані не затримується довше, ніж на 10 секунд. Кожний синхрон триває не більше 30-40 секунд.

Довідка. Навчалася на заочному відділенні спеціальності «Видавнича справа та редагування» ОНУ ім. І. І. Мечнікова. Працювати почала з другого курсу. На третьому вже стала редактором регіонального видання (комерційної газети), тиражем у 2 500 примірників. Редакція видання складалася з трьох працівників – двох журналістів і верстальника. Вони мали видавати вісім сторінок новин, аналітики, репортажів тощо. «Насправді це було весело», – згадує Олена.

 Досвід роботи на телебаченні мала невеликий. Олена зізнається, що вона більше «текстовик», ніж зірка телеекрану. «Для мене зручніше написати текст і віддати. Ланцюжок праці «текстовика» коротший і простіший, ніж телевізійника. Це текст – редактор – випуск видання. А у телевізійному ланцюжку ще додається режисер-монтажер, відеоператор, випускаючий редактор, керівник проекту та інші». Однак життя склалося дещо інакше і зараз Олена працює на Громадському телебаченні і розповідає людям про злочинні схеми урядовців саме з екрану.

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram