«Я птах між тенет»: як пройшла презентація поетичної збірки

Студенти-журналісти відвідали презентацію поетичної збірки полеглого воїна, поета, композитора, співака — Іллі Чернілевськогощо пройшла 7 травня 2024 року у стінах Одеської національної наукової бібліотеки.

До заходу долучилися: близькі поета, фахівці, що брали участь у формуванні збірки, студенти факультету журналістики, реклами та видавничої справи, представники філологічного факультету, а також історичного факультету Одеського національного університету імені І. І. Мечникова.

Ілля Чернілевський був колишнім випускником ОНУ,  навчався на історичному факультеті. Тому на початку заходу слово було надано В’ячеславу Кушніру, голові правління Одеської обласної організації НСКУ, декану історичного факультету Одеського національного університету імені І. І. Мечникова: «Дуже влучною є назва збірки, ‘‘Я птах між тенет’’ — вона одразу робить акценти на тому, що знаходиться всередині збірки. ‘‘Змінив гітару на гвинтівку’’, — кажуть тепер про Іллю… Ця збірка позиціонує Іллю не тільки як поета, а ще і як людину соціально активну, яка зробила дуже великий внесок у розвиток нашої культури та її захист. Як і у своєму житті, так і під час віршування, Ілля був чесним і з іншими, і, головне, з самим собою. Саме тому його поезія настільки різна… У своїх віршах Ілля оспівував кохання, родину й рідну Україну, яку боронив».

Серед запрошених гостей-експертів на заході була присутня Анна Шаргородська, одеська теле- та радіоведуча. Анна зворушливо, з використанням дикторської майстерності, читала вірші Іллі Чернілевського, опановуючи кожне слово, з великою увагою до деталей і глибоким розумінням поетичної сутності. «Я вважаю, що неможливо повною мірою передати ту емоцію, яку закладає автор, коли ж створює свій твір. Але попри те, що Ілля зараз не з нами, його поезія присутня й тут, у цьому місці — і вона лунає голосами багатьох українців», — прокоментувала Анна Шаргородська.

У другій частині заходу слово було надано й студентам-журналістам. Учасники презентації виходили до трибуни й ділилися коментарями щодо актуальності й тональності поетичної збірки Іллі Чернілевського.

«Читання та розуміння літератури, особливо поезії, написаної українськими військовими, матиме надзвичайно важливе значення в будь-який час. Першочергово, ці вірші — спосіб зберегти пам’ять про тих, хто віддав своє життя за свободу та незалежність України. Читання цих творів — можливість вшанувати відвагу та самопожертву автора. Те, що в мене є можливість осмислити це: думки та сенси, вкладені у твори, — безперечно дарує натхнення та мотивацію. На мою думку,  ці вірші здатні запалити душі читачів і, як майбутній журналіст, я вважаю, що такий внесок у літературу нашої країни треба висвітлювати якомога частіше», — зазначила Дар’я Тумарченко, студентка 1 курсу ФЖРВС.

До збірки «Я птах між тенет» увійшло 38 поезій, рядками яких автор переживав щасливі й сумні моменти свого життя. До видання потрапили вірші, датовані 2017-2022 роками і один вірш 2012 року, присвячений матері Іллі, Ользі Чернілевській.

«Сьогодні багато слів пролунало щодо поетичних творів Іллі Чернілевського, але мені також хотілося б звернути увагу на вступну частину книги, яка розкриває історію захоплення автором поетичним ремеслом, що, особисто для мене, була цікавою і дозволила зануритися в ідеологію його життя з позиції іншої людини — як раз таки автора частини вступу ‘‘Затоплений Дзвін Іллі Чернілевського’’, Сергія Тримбача. А передмовою до збірки стало ‘‘Слово матері’’, яке, на мою думку, є дуже глибоким, і слова якого „чіпляють за живе“ й викликають цілу палітру емоції», — поділилася враженнями Дар’я Котенко, студентка 1 курсу ФЖРВС.

Зазначимо, вилучені кошти від продажу збірки підуть на потреби бригади, в якій служив Ілля Чернілевський.

Єлизавета Шипіцина,
пресслужба факультету