Лютий, що тривав цілий рік: огляд іноземних ЗМІ

Минув рік із початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. За цей час нашу країну неодноразово згадували на сторінках багатьох міжнародних медіа. За цей рік про українську стійкість, незламність та волю до перемоги дізнався весь світ. Лютий 2023 став точкою, де іноземні ЗМІ, так само як і багато українців, підбивали підсумки року великої війни. Цей місяць дійсно став дуже плідним за кількістю публікацій і згадок. Усі вони дозволяють простежити, наскільки змінилося сприйняття України у світі. Тож про що писали закордонні медіа у лютому 2023 року?

Le Figaro

У перші дні лютого на сторінках французької газети опублікували інтерв’ю з Володимиром Зеленським: «Допомагаючи нам, європейці допомагають собі». Розмова була присвячена року великої війни та майбутньому приїзду Зеленського до Європи. В інтерв’ю «Президент України закликав західних лідерів озброювати його країну, поки росія не буде розгромлена, інакше “Путін зробить те ж саме в іншому місці”».

У номері за 21 лютого видання писало про приїзд американського президента Джо Байдена до Києва: «Під час несподіваного візиту до української столиці в понеділок вранці президент США пообіцяв своєму колезі Володимиру Зеленському збільшення допомоги та непохитну підтримку». Фото Байдена перед Михайлівським монастирем журналісти газети назвали «картиною на віки».

На річницю повномасштабного вторгнення французька газета опублікувала випуск під назвою «Війна, що змінила світ». На обкладинці розмістили фото нашого військового під час роботи. Видання пише: «Через рік після вторгнення Україна платить високу ціну за перемогу над російською навалою. Цей рік крові залишив глибокий слід у пам’яті супротивників і порушив усі міжнародні домовленості». В одному з матеріалів цього випуску також зазначається, що «війна ще далека від завершення, але вже похитнула світовий порядок». Інша публікація розповідає про Володимира Зеленського — «коміка, який за рік став героєм вільного світу». Також читачі газети можуть дізнатися історію 72 окремої механізованої бригади ЗСУ: її шлях від битви за Київ до окопів Вугледара. 

La Vanguardia

«Війна в Україні буде довгою» — таким заголовком розпочинається випуск іспанської газети за 18 лютого. Те, що закінчення бойових дій «в короткостроковій і середньостроковій перспективі не видно, заявили Олаф Шольц та Еммануель Макрон на Мюнхенській конференції». Доповнює цю вирізку з матеріалу фото українського солдата, що виконує свою роботу в Бахмуті. Зазначається, що «Київський уряд попросив мешканців евакуюватися з міста».

Схожий настрій про відсутність навіть найменших передбачень того, коли може закінчитися війна, панує і в наступному номері. Тут війну називають «нескінченною» та зазначають, що «миру не буде ще довго». На першій шпальті розмістилося фото чоловіка, що йде по Алеї слави на Харківському кладовищі, серед могил українських воїнів. Як зазначає видання, з цього номеру вони розпочинають публікувати серію аналітичних матеріалів та репортажів, присвячених повномасштабній війні росії проти України. Першими темами стали «Національна свідомість українців сильна, як ніколи раніше» та «Шість ключових моментів: від вторгнення до українського контрнаступу та відступу».

Темою, яку не змогло оминути ні одне видання, став приїзд президента США до Києва. Тож у випуску за 21 лютого La Vanguardia розмістило фото, де Байден обіймає Зеленского перед муралом із зображенням полеглих на війні українських військових. Також видання писало, що «втрати в українській війні величезні з обох сторін, і за рівнем втрат вона поступається лише невеликій частині збройних конфліктів між державами за останні два століття». І опублікувало новину про те, що ЄС закупить боєприпаси для нашої країни, адже «Україна може програти війну росії, якщо Європейський Союз не відреагує і негайно не надішле Києву свої національні запаси снарядів, щоб його армія мала безперервний потік боєприпасів».

У річницю повномасштабного вторгнення видання опублікувало фото іспанського прем’єр-міністра Педро Санчеса та Володимира Зеленського з їхньої зустрічі у Києві, що відбулася напередодні, 23 лютого. Газета писала, що «Санчес захищає гідність України в Києві та обіцяє більше танків»

Libération

Обличчям одного з лютневих номерів французької газети став Тимур Джафаров, 27-річний музикант з Києва. Після початку повномасштабної війни «він не зміг “сидіти склавши руки” і пішов до армії». Протягом цього року він вів бойовий щоденник, в якому описував «життя, в якому змішалися злість, втома та ненависть до росіян». Liberation опублікувала уривки його записів під заголовокм «Я намагаюся передавати словами невимовне».

Випуск від 20 лютого був повністю присвячений війні в Україні. На 24 сторінках розмістилися репортажі, аналітика та ексклюзивні інтерв’ю з українцями. Liberation поставило собі за мету показати жахи і страхіття, які пережили волонтери, біженці, солдати, цивільні, політики та митці. Але в той же час поговорити і про їхні надії та сподівання на краще майбутнє. На першій шпальті опублікували фото жителів Харкова під заголовком «Визволення українців». Усередині випуску можна знайти: інтерв’ю з Віталієм Кличком: «Ми захищаємо кожного з вас»; «Викрадені діти в тіні конфлікту» — матеріал про «один з найстрашніших міжнародних воєнних злочинів», що скоюють росіяни: депортація дітей, яких насильно забрали у батьків; інтерв’ю з філософом і громадським діячем Костянтином Сіговим; репортаж з Херсонського художнього музею та інтерв’ю з Аліною Доценко, його директоркою: «Вони забрали все моє життя».

«Рік потому. Україна стала на ноги» — під таким заголовком вийшов номер 24 лютого. На обкладинці опублікували фото, зняте в Бородянці ще 5 квітня 2022 року. Для цього номеру журналісти підготували матеріали про життя на окупованому Донбасі та французьку систему правосуддя, яка з початку повномасштабного вторгнення розпочала кілька розслідувань щодо воєнних злочинів росіян. 

L’Express

На річницю великої війни французький тижневик випустив спеціальний номер під назвою «Україна має перемогти». До нього увійшли інтерв’ю з лідером гурту «Океан Ельзи» Святославом Вакарчуком; головою Верховної Ради Русланом Стефанчуком; французько-американським письменником Джонатанном Літтелом, який вважає поразку росії «єдиним способом повалити режим Путіна, який і надалі становитиме небезпеку»; колишнім міністром економічного розвитку і торгівлі України Тимофієм Миловановим, який розповідав про відбудову країни; американською журналісткою Енн Еплбаум, російським бізнесменом Михайлом Ходорковським та іншими. Також у номері писали про необхідність не допустити росію до Олімпіади 2024 року та шість найпромовистіших, на думку видання, фотографій за рік великої війни.

Internazionale

Яким є життя в країні, де вже рік триває повномасштабна війна? На це питання спробував відповісти у своєму репортажі американський письменник Дейв Еггерс. Його матеріал опублікували в італійському тижневику: «У Києві життя триває, незважаючи на бомбардування і відключення електроенергії, щоб показати Росії, що вона не може перемогти». Тільки-но перетнувши кордон, Еггерс вже щиро дивувався тому, що незважаючи на активні бойові дії та постійні ракетні удари, Україна продовжує жити, зберігаючи той рівень комфорту, який був і раніше: «Всі магазини були повні. Ми помітили це, як тільки приїхали в Україну. Ми перетнули кордон з Польщею на початку грудня, і після проходження польського та українського контрольно-пропускних пунктів зупинилися на станції технічного обслуговування, всередині якої було кафе, і з подивом виявили, що воно було бездоганно чистим і добре укомплектованим. За прилавком працювали три жінки в уніформі. За світлим дерев’яним столом сидів водій вантажівки і їв свіжий млинець. Тут було все, чого тільки можна побажати. Була кава з Ефіопії. Були чіпси, газовані напої та якісний шоколад. Були свіжі фрукти. Був алкоголь усіх видів. Були книжки. Були чашки, що прославляють українську армію».

Time

У лютому американський журнал помістив на свою обкладинку фото з підвалу в селі Ягідне, Чернігівської області, де майже місяць жителі села — включно з дітьми та людьми похилого віку — перебували в полоні у російської армії. Фото, використане на обкладинці, — це останні години в підвалі. Його зробила Ольга Меняйло, яка також вела щоденник, фіксуючи кожен день, проведений у неволі. Ось кілька спогадів, записаних журналістами Time: «Було так тісно, людям доводилося спати сидячи. Замість туалету були відра. Їжу треба було добувати. Не було вентиляції, тому старший чоловік збожеволів і помер. Росіяни не дали відразу поховати загиблих, а коли нарешті це зробили, то обстріляли похорон»; «росіяни стверджували, що вони відправили селян у підвали для їх “захисту”, але було ясно, що вони були живим щитом. Двома поверхами вище розмістили свій штаб російські військові»; «Іноді росіяни давали  сухарі з пайка, а одного разу привезли тачку нарізаного хліба. Частина хліба була пліснявою, решта була брудною, але матері все одно бігли до тачки, хапали скибки хліба і обтирали їх, щоб нагодувати дітей. Бійці знімали сцену на телефони».

The Economist

У лютому одна з обкладинок журналу була виконана в жовто-блакитних кольорах. На ній схематично зображене обличчя, яке втілює обличчя українського опору. Назва цього випуску — «Майбутнє України». Він розповідає про те, «як буде виглядати перемога і що для неї потрібно». Із цим завданням покликані впоратися такі матеріали: «Як виграти гарячу війну в Україні та холодну війну, яка за нею прийде», «Від долі України залежатиме авторитет Заходу у світі. Реваншистська навала стала ідеологічною битвою». Також видання опублікувало матеріал «Вторгнення зупинилося, але війна путіна з інакомисленням триває» про російське суспільство, яке тут описують як «таке ж закрите і репресивне, як і в радянські часи». Усі ці матеріали входять до серії, яку журналісти підготували до першої річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну.

The Spectator

На початку лютого британський тижневик випустив номер під назвою «Чим це закінчиться?». На обкладинці ми бачимо бійку володимира путіна та Володимир Зеленського. У цьому номері журналісти Оуен Метьюз та Світлана Моренець розмірковують про майбутнє війни в Україні. Зокрема, Метьюз розкриває питання того, чим закінчиться ця війна, а Моренець одразу зазначає, що «Україна не піде на компроміс». 

Politico

«Чи готовий Захід до програшу Путіна?» — таким питанням задається американський політичний журнал в одному зі своїх випусків. На обкладинці видання розмістило малюнок путіна, по обличчю якого проїжджає танк. Politico також пише, що «розпад Росії може змусити сьогоднішній конфлікт виглядати незначним».

The Guardian Weekly

Перший лютневий випуск міжнародного журналу вийшов під заголовком «Майбутня гроза. Чому війна в Україні ось-ось загостриться»

А головною темою випуску від 24 лютого стало питання «Чи працює тиск на Росію?». Як пише видання, воно вирішило зосередитися «на ключовій частині реакції Заходу: широкомасштабних економічних санкціях проти Москви, які, як сподівалися, придушать військові зусилля Путіна». В обкладинці була втілена метафора залежності Європи від російської нафти та газу, що стало головною слабкістю запроваджених Євросоюзом санкції проти росії. «Нафта символізує небезпечний характер заходів Заходу проти росії, і я не можу придумати нікого, хто б краще втілив це в життя, ніж Ліза Шихан», — цитує видання слова арт-директора Крістофа Гованса.

Der Spiegel

Німецький журнал випустив номер із фото Володимира Зеленського на обкладинці, а також розмістив там його фразу: «Путін — це дракон, який постійно хоче їсти». Журналісти видання поговорили з українським президентом про «путіна та Гітлера, складні стосунки з Олафом Шольцем та позитивні моменти у війні».

Polityka

Соняшник, що виростає з руїн — таку обкладинку побачили читачі польського журналу 21 лютого. Заголовок промовляв: «Україна. Біль і надія». У цьому випуску опублікували матеріал майора польської армії у відставці Міхала Фішера, у якому він розмірковував про рік великої війни в Україні з позиції Польщі: «У день російської агресії проти України наш світ безповоротно змінився. Ця війна показала, що ніщо не дається назавжди і що все, що ми маємо, треба рішуче захищати. Бо це війна не за Україну, а за новий порядок у всій Європі. Війна між демократією і тоталітаризмом, законом і беззаконням, добром і злом. Війна, в якій наша безпека також висить на волосині. Що сталося за останній рік? Де ми знаходимося сьогодні в цьому конфлікті?». Також у цьому випуску можна прочитати роздуми головного редактора видання Єжи Бачинського, який зазначає: «напад на Україну сьогодні виглядає як стратегічне самогубство». Він не може сказати, «як довго триватиме війна, скільки ще жертв вона принесе» та при цьому впевнений, що «Путін більше не переможе».

Анастасія Єрьоменко,

пресслужба факультету

Фото: з сайтів видань

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram