«Не ускладнюй життя»: поради щодо написання текстів

Журналістика — професія, насичена шаленим ритмом життя, колообіг подій може бути дуже різким та непередбачуваним. Кожному медійнику так чи інакше хочеться полегшити собі роботу, зекономити час та сили. Ми знайшли декілька лайфхаків, які допоможуть журналістам у підготовці матеріалів.

1. Практика — цінний та простий шлях до успіху. Все, що ми читаємо, слухаємо, дивимось і спостерігаємо — теорія, що допоможе у професійній роботі. Беріть участь в державних і міжнародних проєктах та конкурсах, серіях тренінгів для  журналістів. Усіляких платформ, спілок, практикумів, вебінарів існує чимало. Варто ввімкнути кнопку «Хочу! Потрібно! Буду!», зайти в Google та відшукати те, що бажає душа. Таким чином ви не лише зможете розширити коло знайомств, дізнатися нове, але й отримати безцінний досвід, корисний у журналістській діяльності.

2. Культура мовлення — «візитівка» журналіста в найширшому розумінні. Маємо пам’ятати кілька правил:

  • Оминайте суржики. Користуйтесь антисуржиковими словниками. Більше читайте «чистих» текстів, збагачуйте словниковий запас.
  • Перевіряйте написання незнайомих слів, прізвищ. Не потрібно соромитися, якщо ви чогось не знаєте. Соромно — не визнавати власних помилок.
  • Помічайте тавтологію та плеоназми. Простежуйте у вашій вимові та текстах неочевидні повторення. Якщо пишете про картини, це не означає, що «картина» має використовуватись у кожному реченні. Або ж словосполучення «вільна вакансія» — навіть звучить недолуго, адже «вакансія» вже передбачає вільне місце. І таких прикладів є доволі багато.

3. Колеги/суперники. Важливо читати та переглядати інші матеріали. Таким чином можна чудово простежити, що ви зробили не так або ж яких помилок варто уникати. Наприклад, це може бути число/дата, яку ви забули записати під час конференції, імена, прізвища, назва міста/організації й подібне. Велика перевага — можливість зробити свій матеріал унікальним та цікавим. У будь-якому випадку отримаєте корисні знання.

4. Зі сторони видно краще. Демонструйте ваші роботи рідним, друзям. Вони можуть побачити недоліки, дати пораду, допомогти внести корективи. Помилки допускають всі, і це абсолютно нормально.

5. Працюйте в команді. Журналіст, особливо початківець, будь-яким чином хоче себе проявити, показати, на що він здібний. Але не треба бути «вискочкою». Якщо вас посадили в кадрі вдвох, то треба бути одним цілим. У результаті обов’язково вийде крутий результат.

6. Будьте медійними! Існує чимало застосунків, які допомагають у створенні якісного та цікавого медіаконтенту. Ми виділили декілька з них:

  • Deadline — це платформа, яка допомагає журналістам та експертам знайти одне одного. Обмін інформацією посприяє ефективній роботі.
  • First Draft News — сайт, який допоможе перевірити інформацію на правдивість та відсіяти дезінформацію. 
  • OTranscribe. Розгадає слова з кросворду —  розшифрує відео та аудіо в текст;
  • Social Shorthand. Ресурс, що здатний створювати лонгріди — довгі матеріали з інтерактивними елементами: зображеннями, відео, цитатами, інфографікою тощо. 
  • Storymap — карта яскравості та доступності. Допоможе візуалізувати інформацію в потрібній формі.

Наталія Сатанівська,

пресслужба факультету

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram