Сміливі завжди мають досвід

 Навчання в університеті займає значну частину студентського життя, але ним воно не обмежується. Студенти хочуть якомога скоріше спробувати все на власному досвіді: попрацювати в справжніх ЗМІ, запустити свої проєкти. Як пройти стажування у всеукраїнських медіа? Як створити власну пресслужбу одразу після 1 курсу?

Курс молодого бійця у всеукраїнському ЗМІ: історія Артура Гілки

Під час літніх канікул Артур дізнався про можливість пройти двотижневу практику в будь-яких ЗМІ країни. Його не зупинило те, що програма була призначена для студентів 4 курсу і тих, хто вже мав досвід роботи в медіа. «Сумнівів у своїх силах не було. На момент подачі заявки я закінчив 2 курс, але на 3 ще не перейшов. Та все ж я вирішив подати заявку. Думав: “Вони ж побачать, що я подаю з другого курсу, побачать мій стимул потрапити до них”», — розповідає Артур. У заявці потрібно було зазначити й місця роботи. Хлопець, не вагаючись, вписав туди весь свій досвід, хоча журналістського на той момент ще не було. Це не завадило журі обрати Артура, і вже через кілька днів він збирав речі до Києва. Тут на нього чекала робота в справжній редакції, а також майстер-класи від знаних медійників, зокрема Дмитра Тузова, Тетяни Кисельчук, Любомири Римажевської. 

Основним обов’язком Артура під час стажування в обраному медіа було розшифрування новин, які з’являлися під час прямого ефіру.

«Є норма, яка задається редактором: що ти маєш зробити за якийсь період часу. У мене це було розшифрування новин. Це була моя обов’язкова задача. Але кожен журналіст має робити і свої матеріали, сам пропонувати тему, бо якщо ти не можеш придумати її, поїхати відзняти, написати матеріал, змонтувати сюжет — ти не журналіст», — наголошує хлопець. Тож, наприкінці практики він написав власний повноцінний матеріал. Також йому вдалося потрапити на зйомку сюжету про затоплене село в Київській області й побачити, як працюють журналісти в полі. 

Які ж важливі вміння здобув Артур після роботи в ЗМІ? Навичкою №1 можна назвати вміння швидко набирати текст: «Людина говорить, а я, не дивлячись навіть на клавіатуру, можу друкувати текст із такою самою швидкістю, як вона говорить. І майже без помилок», — ділиться студент. Під час написання власного матеріалу він поборов упередження, яке панувало в ньому ще з 1 курсу: «Раніше я думав, що простій людині неможливо спілкуватися з кимось відомим. Але якщо ти журналіст, ти хочеш зробити крутий матеріал, ти маєш писати відомим людям, експертам, бо вони насправді самі хочуть давати тобі коментарі. Хто не хоче — ти це зрозумієш одразу»

Озираючись на отриманий досвід, хлопець радить усім журналістам-початківцям брати участь у подібних проєктах: «Якщо є шанс відправити кудись заявку, не треба думати — треба відправляти. Навіть якщо це якийсь невідомий проєкт — відправляй заявку. Будь-який досвід для журналіста — це досвід. Журналісти мають бути всезнайками. Тому кожен майстер-клас, чи хаб, чи будь-який інший захід вартий твоєї уваги. Тож не треба боятися, треба просто брати й робити».

Не беруть у пресслужбу? Створи свою: історія Анастасії Чорноморець

 Окрім суто журналістської роботи, студенти нашого факультету вивчають специфіку роботи пресслужб. Ця дисципліна настільки сподобалася Анастасії, що вона сказала собі: «Хочу працювати в пресслужбі». Студентку без досвіду роботи, яка тільки-но закінчила перший курс, на роботу до справжньої пресслужби не візьмуть. Але дівчина не захотіла чекати і знайшла вихід: створила власний проєкт. «Усе літо я шукала різні варіанти та вирішила, що майданчиком для втілення моєї ідеї стане ліцей, в якому я навчалася. Директорка обома руками підтримала мою ідею, вчителі допомогли зібрати команду, а далі справа залишилася за мною».

Як каже Анастасія, учням 11-15 років ще важко висловлювати свою думку в усному форматі, не кажучи вже про письмовий. Однак, це не стало перешкодою. На першій зустрічі керівниця пресцентру розповіла своїй команді про роботу журналістів, критерії написання матеріалів, мобільну журналістику. Особливості професійної діяльності медійніків стали джерелом натхнення, адже журналістські формати і практики роботи можна застосувати і в роботі пресцентру. Школярів зацікавила робота студентських редакцій, тож вони почали працювати над створенням власної газети та знімати відео для шкільного ютуб-каналу. Пресцентр працює вже рік, Анастасія продовжує постійно проводити майстер-класи для учнів та ділитися всім, що сама вивчає на парах. 

Це і є її головним обов’язком — допомагати дітям і підтримувати їх. Анастасія розповіла, як влаштована робота: «Разом ми читаємо матеріали, коментуємо, виправляємо помилки, потім верстаємо газету та презентуємо. Так само знімаємо відео, потім разом його монтуємо. Проте найбільше я люблю коментувати створені матеріали для газети, адже під час обговорення діти краще розуміють свої помилки».

Завдяки такому формату роботи — у створеному пресцентрі — Анастасія відшліфувала важливі практичні навички. Особливо корисним дівчина вважає вміння швидко організовувати роботу та реагувати на термінові завдання.

Анастасія радить усім охочим обов’язково спробувати свої сили на практиці ще під час навчання: «Хай не вийде з першого разу, вийде з другого, третього. Бо без практики студенти не дізнаються, чи подобається їм професія, яку вони обрали. Раджу студентам використовувати всі можливості, які їм надають: проходити стажування, відвідувати ознайомчі практики. Робота в редакціях також є своєрідною практикою своїх напрацювань. А також не боятися створювати щось власне, адже поки не спробуєш — не дізнаєшся, чи вийде».

Анастасія Єрьоменко,

пресслужба факультету

Фото з власних архівів героїв матеріалу

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram