#Виробнича практика: Час можливостей: як підтримують українських журналістів в умовах війни

Для журналістів, які працюють в умовах воєн і воєнних конфліктів, доступ до знань і ресурсів може стати справжнім викликом. В умовах повномасштабної війни в Україні, журналісти опиняються на передовій боротьби за правду і часто стикаються з небезпекою у своїй роботі. Однак, незважаючи на це, існують різні програми та гранти, призначені для підтримки журналістів, які працюють в умовах війни/воєнного конфлікту, а також курси та навчальні програми для підвищення кваліфікації. У цьому матеріалі ми розглянемо можливості, які доступні для журналістів, що працюють в умовах війни.

Існує безліч грантів, програм підтримки та стипендій, які призначені для підтримки українських медійників. Деякі з них організовані міжнародними організаціями, а інші — українськими фондами.

Один із прикладів — «Лабораторія журналістики суспільного інтересу», спільний проєкт українських і британських журналістів за підтримки European Centre for Press and Media Freedom. Завдяки цій програмі працівники українських ЗМІ можуть отримувати стипендію від трьох до шести місяців. Крім цього, ЛСЖI курує й інші проєкти, спрямовані на популяризацію та підтримку української журналістики. Серед інших — документальні проєкти «Життя Війни» і «Свідчить Україна», присвячені чесному та обʼєктивному висвітленню подій в Україні.

Ще один приклад — програма «Reporters Respond: Emergency & Legal Support» від нідерландської організації Free Press Unlimited. Вона діє з 2011 року і спрямована на екстрену допомогу працівникам ЗМІ з усього світу. Сфери підтримки найрізноманітніші: медична, прожиткова, юридична, цифрова, психологічна та технічна. Також, крім уже названих, діє чимала кількість програм міжнародної підтримки журналістів. Ми зібрали список із таких організацій і фондів:

Civil Rights Defenders — гранти (релокація, транспорт, обладнання); 

Comittee to Protect Journalists — гранти (для надзвичайних ситуацій);

The European Centre for Press and Media Freedom / ECPMF — допомога в тимчасовій релокації;

European Endowment for Democracy, EED — екстрена допомога;

Freedom House — тимчасова допомога журналістам у зоні ризику (переселення, медичні витрати, обладнання).

Щоб брати участь у подібних програмах, найчастіше потрібно мати досвід роботи в журналістиці, бути громадянином України (ця вимога варіюється залежно від спрямованості програми підтримки), а також надати приклади своїх робот або проєктів. Залежно від програми вимоги можуть змінюватися, у такому випадку точний перелік умов краще вивчати в правилах самої програми.

У будь-якому разі, можливість отримати екстрену підтримку допомагає незалежним і чесним медіа почуватися впевненіше в небезпечній ситуації, на кшталт поточної, в якій сьогодні працюють українські ЗМІ.

Також нарівні з грантами та стипендіями поширеними є і програми навчання чи підвищення кваліфікації для працівників ЗМІ. Одна з таких можливостей — це HEFAT (англ. Hostile Environment First Aid Training — Навчання наданню першої допомоги у ворожому середовищі), тренінги по всій країні від фонду «24.02», заснованого журналістами з видання «Заборона». У рамках цих курсів вони проводять 3-денне навчання для медійників, які працюють у небезпечних районах. До курсу входять такі практичні та теоретичні заняття:

– навчання з надання першої медичної допомоги в небезпечних і стресових ситуаціях собі або колезі, використання тактичної аптечки та практичні тренування;

– поради як убезпечити себе в цифровому середовищі;

– оцінка ризиків перед відрядженням і безпосередньо у ворожому середовищі;

– мінна небезпека.

Після всього циклу занять журналістам видають укомплектовану індивідуальну аптечку.

Також в Україні з 2019 року діє комунікаційна платформа House of Europe, яка фінансується Європейським Союзом. Ця організація спрямована на різні групи населення та сфери: культура та креативна індустрія, освіта, медіа, соціальне підприємництво, охорона здоров’я та молодь. На сайті платформи представлені різноманітні освітні програми та навчальні матеріали. 

Щоб брати участь у подібних програмах, журналістам зазвичай практично нічого не потрібно, крім безпосереднього подання заявки на участь. Іноді в умовах програми передбачено конкурсний відбір.

Коли мова заходить про журналістику в умовах війни, важливо не тільки говорити про доступні гранти і програми підтримки, а й про досвід тих, хто вже пройшов через навчання і здобув необхідні навички. Особистий досвід участі в подібних програмах може бути дуже цінним для майбутніх журналістів, які тільки починають свій шлях у цій професії або навчаються.

Говорячи про свій особистий досвід, я хотів би згадати участь у менторській програмі з документальної фотографії, що проводилася в межах фотофестивалю «Odessa Photo Days» за підтримки USAID. Темою програми був сторітелінг у документальній фотографії, а сам курс лекцій і практичних занять вели провідні українські фотографи, документалісти та фотожурналісти. За підсумками програми я зробив документальний фотопроєкт, присвячений Одесі в умовах воєнного часу. Я також взяв участь у кількох фотовиставках у Європі та США, презентувавши свою фотоісторію.

І це не єдина можливість для молодих українських журналістів підвищити свою кваліфікацію. За час війни я також пройшов курс занять і тренінгів для журналістів, які працюють у небезпечних умовах від вищезгаданого фонду підтримки журналістів «24.02». Крім тренінгів, ця благодійна організація також допомагає медійникам, які висвітлюють події в гарячих точках, надає необхідне обладнання, екіпіровку та засоби супутникового звʼязку.

Такі програми можуть бути дуже корисними для журналістів, які працюють в умовах воєнного конфлікту, висвітлюють складні та небезпечні теми. Крім того, вони можуть допомогти зміцнити професійні навички та розширити мережу контактів. 

Журналістика в умовах війни вкрай небезпечна і нелегка, проте становить величезну цінність і важливість для суспільства. Люди, які взяли на себе відповідальність за розголос правдивої та чесної інформації про війну, ризикують своїм здоровʼям і життям. Однак завдяки програмам підтримки та курсам підвищення кваліфікації, українські журналісти мають змогу здобути нові знання та навички. Важливо памʼятати, що доступні можливості та програми підтримки існують, і варто не втрачати свого шансу скористатися ними для покращення своєї професійної компетенції та якості журналістської роботи загалом.

Тимофiй Мельников

Роботу виконано в межах лабораторії пресслужби факультету

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram