#Виробнича_практика: Гумор в студентських газетах, або як розважаються студенти ОНУ

Студенти факультету журналістики та видавничої справи ще з першого курсу розподіляються по видавничим редакціям університету, в складі яких вони починають знайомство з друкарською майстерністю. В кожній редакції студенти висвітлюють близькі до себе теми. У рамках цьогорічної практики в лабораторії періодичної преси ми дізнаємось чи приділяють студенти увагу гумористичним темам в своїх газетах та проаналізуємо отримані дані.

Визначення теми та методи дослідження

Головною темою дослідження є «Роль гумору в студентському житті та гумористичні заходи в університеті: висвітлення в газетах». Усі дані для аналізу отримані з випусків газет студентських редакцій з 2020-2022 років. Газети в форматі PDF були знайдені на сайті факультету журналістики Одеського національного університету імені І.І. Мечникова. Маршрут пошуку: вкладка Творчість  —  Студентські редакції  — Газети в pdf, де вже отримуємо доступ до актуальних та архівних газет. Усього було переглянуто газети від 28 різних редакцій, серед яких загалом 135 випусків з архівних та 57 випусків з актуальних газет.

Процес

Під час аналізу всіх випусків було знайдено всього 26 матеріалів, які стосуються гумора, або більш менш до нього наближені. Не було висвітлено жодного заходу від університету, чи в його стінах, який би стосувався гумора, хоча така можливість була, й неодноразово. Наприклад, в стінах університету проходив зимовий кубок одеської Ліги Сміху, де виступала університетська команда «Курортний роман», не було жодного інтерв’ю з командою, здається це те, що мало бути чи не в кожній газеті, адже це повністю пов’язано із університетом. 

Серед усіх редакцій помітно виділяються «SALT», «Sirius» та «One Breath», в них було 5, 4 та 4 гумористичних матеріалів відповідно. Вони виділяються насиченням гумористичних якісних матеріалів, деякі з котрих мають постійні рубрики. Слід зауважати, що серед цих та інших газет, як правило, про гумор пише одна, максимум дві людини, що свідчить про наявність конкретно зацікавлених у цій теми студентів, а не про випадкові одноразові матеріали.

У газетах: «DeFacto», «inModernUA», «Ерудит-times», «Blue & Yellow» — не було жодного матеріалу на досліджувану тему.

З архівних газет не мали жодного матеріалу на досліджувану тему: «I`m пульс», «Tabellarium», «ROZSHAB», «Дієслово», «Погляд», «Prostir», «InTouch», «Дах», «UniLife», «Sense», «reDUCKcia», «Коло».

Візуалізація

Для зручності та компактності зображення результатів дослідження було прийнято рішення представити дані у вигляді секторної діаграми. Після кожної назви газети на діаграмі ми бачимо цифру в дужках, що означає кількість матеріалів, які стосуються досліджуваної теми, серед усіх випусків цієї газети. Усі газети розподілені на процентне співвідношення між собою в кількості гумористичних матеріалів, що дає більше уявлення про насиченість газет.

Неархівні газети, в яких публікувались матеріали, пов’язані з гумором

З архівними редакціями була проведена аналогічна робота. Хотілося б додати лише, що серед архівних газет частіше зустрічаються помилки в їх оформленні, стилістичні й граматичні, час від часу використовується російська мова [До набрання чинності Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». — Прим. ред.].

Архівні газети, в яких публікувались матеріали, пов’язані з гумором

Висновок

В рамках студентської практики мною не даремно була обрана саме ця тема. Я вже не перший рік цікавлюся гумором, пишу жарти та граю в Лігу Сміху. Обравши цю тему, я сподівався побачити гумористичні матеріали чи не в кожному випуску, але вийшло далеко не так, вони зустрічалися дуже рідко, в 16 редакціях їх взагалі не було. Студентське життя повністю просякнуто гумором, він наче віє в повітрі де б ти не був, у гуртожитку чи на парах в університеті. Виявилося, що студенти за якоїсь причини не готові писати про гумор, чи висвітлювати гумористичні заходи від университету. Може це через невелику концентрованість таких тем, саме про які можна писати, чи через те, що є більш важливі. Майже в кожній газеті студентами різних курсів порушуються суспільно важливі теми: рак, гендерна рівність, проблема забруднення довкілля, психологічне здоров’я, фізичне здоров’я, часом концентрованість таких тем настільки насичена, що виникає почуття від читання не як студентської газети в рамках університету, а цілком професійної та вузьконаправленої редакції. Отже, підводячи чіткі підсумки, в студентських редакціях не вистачає розважальних матеріалів, які знімали б психологічне навантаження від складних тем та одночасно й дарували б гарні емоції й сміх, який, як усім відомо, продовжує життя. На мою суб’єктивну думку, в нестачі таких тем винні усі, студенти, головні редактори газет, керівники, а й часом сам університет, адже студентам не вистачає різноманітних заходів для висвітлення як от Ліга Сміху та стендап, це все можливо організувати за підтримки керівництва університету в його ж стінах та участі наших талановитих студентів. Гумор є й буде завжди, змінюються лиш теми.

Гілка Артур

Роботу виконано в межах лабораторії періодичної преси

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram