#Виробнича_практика: Як живеться братам нашим меншим: проблеми тварин у фокусі уваги студентів-журналістів

Одне із завдань журналіста — звертати увагу читачів на гострі соціальні проблеми, які потребують уваги та залучення кожної людини. Такою проблемою є і захист прав тварин. Чи цікавилися нею майбутні журналісти? Як багато матеріалів на цю тему було на шпальтах студентських газет? На які аспекти звертали увагу? Відповіді ви знайдете у нашому огляді.

Пошук матеріалів для огляду здійснювався серед 29 студентських газет: тих, що активні зараз, і тих, що працювали до 2021 року включно. На їхніх шпальтах у період з 2019 по 2022 роки було знайдено 36 матеріалів, присвячених тваринам. Для зручності ми розділили їх на підгрупи відповідно до теми, яка розкривалася в тексті. 

Безпритульні тварини

Найбільше уваги майбутні журналісти приділили темі бездомних тварин. Упродовж 4 років було написано 13 матеріалів в інформаційних та аналітичних жанрах. Їх автори ставили за мету розібратися, чому в Україні та конкретно в Одесі так багато безпритульних тварин і якими методами можна вирішити цю проблему, та надавали поради, як кожна людина може допомогти вуличним тваринам. 

Ґрунтовний погляд на цю проблему подається у матеріалі «Бездомна тварина: що робити?» Софії Пупишевої (ReadMe №3 листопад 2020). Авторка розписує чітку і майже покрокову інструкцію для людини, яка знайшла безпритульну тварину і хоче їй допомогти. Єдиним недоліком матеріалу є відсутність експертів та посилань на джерела, звідки була взята інформація. Також комплексний погляд на проблему подає публікація  «Вони чекають твоєї допомоги» Анастасії Архангородської (Black.White №3 (26) жовтень 2021). 

Значно відрізняється від загального спрямування матеріалів на цю тему публікація «Годувати чи не годувати, ось в чому питання» Анни Мазур (I’mПульс №5 листопад 2021). У ній авторка наголошує на тому, чого не варто робити, якщо ви хочете допомогти бездомним тваринам, і варіанти-замінники цих дій. Однак у матеріалі ми знов не бачимо жодного експерта або джерела інформації, звідки взято всі ці поради, через що складається враження, що все це — власні висновки журналістки. Нетиповим для цієї підгрупи є також матеріал «Бездомні тварини на вулицях Одеси: чого варто боятися?» Аліни Кучук (SENSE №4(12) березень 2021), який закцентував увагу на проблемі поширення сказу через безпритульних тварин та варіантах її запобігання.

Захист прав тварин

На цю тему опублікували 10 матеріалів. Щорічним інфоприводом, якого не оминали студенти, був марш за права тварин. Прикладами таких публікацій є «Одесити вийшли на марш за права тварин» Юлії Кірток (Prostir №13 вересень 2019) та «Захист слабких — справа сильних» Юлії Марушевської (Salt №1 вересень 2021). 

У 2020 році більшість матеріалів були присвячені ухваленню нового законопроєкту, що посилював відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. У публікації «Попри всі заборони» (SENSE №1(19) жовтень 2020), його авторка, Ірина Павловська навіть перевірила, наскільки дотримуються цього закону на вулицях Одеси. 

Студенти-журналісти аналізували і проблему виробництва хутра, звертаючи увагу читачів на те, що ця індустрія абсолютно не потрібна людству, ще й забруднює навколишнє середовище, та наводили приклади країн, у яких вже на законодавчому рівні заборонили такий вид діяльності: «Виробництво хутра — пережиток минулого» Анни Жмакіної (Коло №4 березень 2021) і  «Хутро тварин — не прикраса!» Олександра Бончева (Без кордОНУ №3 листопад 2020). Автор другого матеріалу дотримується балансу думок, наводячи точки зору і тих, хто проти заборони, і тих, хто за, а ось в першому думок експертів не представлено.

Тестування продукції на тваринах

Одразу кілька матеріалів на цю тему з’явилися в студентських газетах у травні 2021 року. Потужним інфоприводом став відеоролик «Врятуйте Ральфа», який закликав до заборони тестування продукції на тваринах: «“Ми робимо це для людей. Вони значно перевершують нас, тварин”, — кролик Ральф» Вікторії Биковської (The Octopus №6 травень 2021), «Жертви забаганок людства», Маріетта Мкртчян (Погляд №6 травень 2021) та «“SAVE RALPH”: інший погляд на індустрію краси» Христини Янак (SENSE №6 (14) травень 2021). Однак ця тема була у фокусі уваги журналістів-початківців і раніше: перша стаття на цю тему з’явилася у 2020 році. 

Загалом за 4 роки було опубліковано 6 матеріалів. Усі вони наголошували на негуманності та неефективності проведення таких дослідів, наявності більш сучасних та безпечних методів перевірки і розказували, як можна перевірити, чи тестували той чи інший продукт на тваринах, чи ні. А Діана Хомишена у публікації «Індустрія краси та як вона порушує права тварин» (Коло №4 березень 2021) розглядала це питання з нормативно-правової точки зору, демонструючи, що поняття «cruelty free» й досі немає чіткого юридичного визначення.

Тварини під час війни

Початок повномасштабної війни росії проти України актуалізував тему, якої до цього не було у студентських виданнях. Протягом осені 2022 року було опубліковано 2 матеріали про вплив бойових дій, переїздів та втрати житла і господарів на психіку тварин: «Ми відповідальні за тих, кого приручили» Ніки Бошнякової (Satellite № 1 вересень 2022) та  «Вони повністю залежні від нас» Маріетти Мкртчян (DeFacto №2 жовтень 2022). У них авторки спілкуються з експертами, цитують наукові праці та описують причини стресу у тварин, його ознаки і те, як можна допомогти своїм улюбленцям. Також у цих текстах розповідається про досвід різних людей, які відчули вплив війни на їхніх тварин. Ще один матеріал, «Вірні товариші: як тварини допомагають під час війни» Ольги Пронози (Sirius №2 жовтень 2022), розповідає про відважних вихованців, які, так само як і їхні господарі, допомагають наближати перемогу.

Проведений огляд засвідчив, що питанню захисту прав тварин приділяється достатньо уваги на шпальтах студентських газет. Основними недоліками проаналізованих матеріалів були порушення стандартів достовірності (узагальненні посилання, відсутність посилання на джерела інформації) та повноти (ненадання повної інформації про експертів). Однак загалом публікації були ґрунтовними та якісними. Висвітлення різних аспектів дозволило сформувати у читачів об’ємне розуміння проблеми, а адаптація авторами теми під вимоги часу продемонструвала, що ця тема завжди буде актуальною та важливою. 

Анастасія Єрьоменко

Роботу виконано в межах лабораторії періодичної преси

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram