+1ºC або повільна катастрофа?

Глобальне потепління – цей термін чув майже кожен, про це безупинно говорять екологи, наголошують на надзвичайній небезпеці цього явища одні та спростовують це, називаючи вигадкою та маячнею інші, мовляв: «Виділяти мільйони доларів на «боротьбу» з потеплінням на один градус просто смішно». Звісно, впадати в крайнощі непотрібно, чекати, що завтра Одещина чи Київщина перетворяться на Сахару — смішно, так само як і недооцінювати ситуацію.

Сьогодні температура піднялась майже на 1ºC (точніше на 0,8ºC) вище за ту, яка трималась незмінною майже тисячу років. Вчені-екологи роблять припущення, що, швидше за все, до кінця століття можливе збільшення температури на 6ºC, що може призвести до непередбачених обставин. Для невеликого порівняння: 6ºC похолодання колись призвели до Льодовикового періоду. Так, потепління на 1ºC не таке вже і серйозне, якщо воно стосується погоди, яка може змінюватись щогодини, тому що це нестійка величина. Чого не можна сказати про клімат, де кожен градус має важливе значення – його зміни відбуваються під впливом чогось ззовні. Це «щось», що значною мірою впливає на глобальне потепління, є парниковий ефект. До цього ефекту перш за все призвели тенденції до використання викопного палива, в ході згоряння якого і виділяється вуглекислий газ (CO2), який значно підвищує середню температуру на Землі.

Глобальне потепління — це не тільки поступове збільшення температури, воно повністю змінить функціонування земних екосистем. В результаті нього в одні регіони приходить посуха, а в інші — повінь, або ж вони чергуються в одному і тому ж місці. За підрахунками вчених вже через 50 років не можна буде зупинити танення льодовика в Гренландії, через 100 років тропічні ліси Амазонії перетворяться на пустелю. Потепління ще на 1ºC означає погрозу затоплення десятків тисяч домів у Бенгальській затоці, Арктика не буде замерзати по півроку, масштабні засухи призведуть до кризи зерна та м’яса. Потепління на 2ºC вистачить для того, щоб за 50 років розтопити величезний льодовик. Крім підвищення рівня води, небезпеку для людини представляє танення вічної мерзлоти, в якій, на думку вчених, можуть міститися збудники древніх хвороб.

«Поки що ми всього лише припускаємо, що може статися, якщо ми і далі продовжимо байдуже ставитися до ситуації, але потрібно далі будувати прогнози, щоб донести до людей далеко не мальовничу картину майбутнього», – Пітер Кокс, Hadley Centre (центр прогнозування клімату та досліджень). Щоб утримувати потепління під контролем на відносно безпечному рівні, потрібно змінити підхід до виробництва, перейти на сонячну чи вітрову енергію, відійти від горючих копалин, але все це стосується, на жаль, не нас, а великих промислових фабрик, виробництв та заводів. Але наша причетність також є — вихлоп автомобілів становить 20% від всіх парникових газів, які викидаються в атмосферу, він також підіймається в атмосферу всіма видами техніки, якою ми користуємося. Звісно, всі разом «пересісти» на електрокари та припинити користуватися всією технікою ми не зможемо, але скоротити користування дуже навіть можливо. Проте це буде зовсім мізерна допомога в порівнянні з великим заводом, який, припинивши свою роботу хоча б на тиждень, значно скоротить викид вуглекислого газу.

Тож, поки під час карантину всі школярі та студенти посилено навчаються, хтось не менш посилено працює – наша Земля «відпочиває» та відновлюється, що не може не сказатись позитивно.

Магомедова Мадіна

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram