Астрономічна обсерваторія університету імені І.І.Мечникова: що з нею сталося?

У світі є багацько обсерваторій, є й дуже сучасні, є і застарілі.  При ОНУ імені І. І. Мечникова є своя обсерваторія, яка може й не надсучасна, але знаходиться на шляху розвитку. І це дозволяє нам зрозуміти, що ми теж щось можемо. Що ми можемо вдосконалюватися. Наша редакція мала змогу завітати на екскурсію в Науково-дослідний інститут «Астрономічна обсерваторія».

Сьогодні обсерваторія знаходиться в тяжкому стані. У 80-х, до початку 90-х років ХХ століття, у ній виготовляли телескопи. За весь час тут виробили велику кількість 30-40 сантиметрових, два 80-сантиметрових, та один метровий телескоп. Два 80-сантиметрові телескопи знаходяться в різних місцях: один на піку «Безіменному» в Осетії, а другий у Душаку в Туркменістані, але вони не працюють. 

Метровий телескоп з самого спочатку розмістили в селі Маяки, що знаходиться в 40 кілометрах від Одеси. Але з часом його функціональність ставала гірше. Тому нашим астрономам довелося передати його своїм колегам у Словаччину.

У планах було виготовлення і півтора-метрового телескопа, але цьому завадив розпад Радянського Союзу. Деталі для нього так і залишились лежати біля Великих астрономічних майстерень — місця виготовлення. Усі станки в них працюють і досі, але на них нікому працювати.  

Цього року в обсерваторії покращилась ситуація із працівниками, адже їх тепер 14, а не четверо, як було ще в січні цього року. Зараз там працюють три відділи з шести: спектроскопісти (або теоретики), відділ космічних досліджень та відділ перемінних зірок. 

Обсерваторія нашого університету, постійно розвивається та намагається не стояти на місці. Вдосконалюються наукові дослідження космосу, атмосфери, супутників тощо.

«Ми досліджуємо Сонячну Систему, тобто астероїди, комети, супутники планет. Ну і звісно, наша галактика — це зірки, дальні зірки та навіть позагалактична астрономія. Що стосується досліджень близького космосу, то в нас є прекрасна база спостережень. Вона зосереджена на астрономічній станції в Маяках. А що стосується дослідження галактик та позагалактичної астрономії, то тут ми інформацію отримуємо від співпраці із нашими закордонними колегами, тому що в нас немає таких великих телескопів, які могли б приймати світло від далеких зір», — розказав нам директор обсерваторії Сергій Андрієвський.

За словами вченого, обсерваторія співпрацює з такими країнами: Франція, США, Німеччина тощо. Працівники закладу отримують спостережний матеріал та виконують свою частину програми. 

«Ми публікуємо статті  спільно з нашими іноземними колегами, сьогодні астрономія вже не наука одинаків, як було за часів Галілео Галілея. А зараз уже в одній праці може бути 20-30 співавторів. Час одинаків давно минув, тому ми дуже сильно зав’язані на співпраці з іноземними колегами, це що стосується дослідження далекого космосу», — прокоментував Сергій Андрієвський.

З дослідженнями близького космосу ситуація трохи простіша, адже є власні інструменти, а саме телескопи до одного метра. Завдяки ним можна слідкувати за тим, що коїться навколо Землі. Є астероїди, які, зближуючись із Землею, можуть нести небезпеку. Такі тіла робітники можуть побачити ще задовго до їхнього зближення з планетою. А от такі астероїди, наприклад, як десятиповерховий будинок, помітити значно важче. Їх знаходять тільки за добу перед приближенням до Землі. 

Обсерваторія нашого університету першою почала робити фотометричні досліди штучних супутників Землі. У 70-ті та 80-ті роки вона була флагманом з дослідження перемінних зірок, які змінюють свої розміри, кількість світла, яке вони випромінюють, та чому вони це роблять.

Україна взяла участь у новій програмі, мета якої запустити супутник «Sich 2-1», який буде знімати поверхність Землі над країною. Спостерігати за екологічними проблеми України і не тільки легше із геостаціонарного супутника. Поки що в нас таких супутників немає. Проте, в України був великий потенціал: багато талановитих вчених, наукових шкіл, які зараз майже зруйновані, або їх вже нема.

Сьогодні у Науково-дослідному інституті «Астрономічна обсерваторія» ОНУ імені І. І. Мечникова, який свого часу був головною державною астрономічною обсерваторією України, регулярно проводяться екскурсії та лекції для співробітників та студентів нашого університету, містян та гостей міста.

                                   Даниїл Рибка , 1 курс

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram