Бездомні тварини на вулицях Одеси: чого варто боятися?

Сьогодні частішими стали випадки зараження сказом від укусів бродячих тварин. Головні препарати, які застосовуються для профілактики сказу в людей після укусів — антирабічна вакцина та імуноглобулін. Без застосування цих ліків люди можуть просто загинути від небезпечного захворювання. Але чи забезпечена ними Одеса?

Одесити скаржаться у Фейсбуці, що безкоштовної вакцини в травмпунктах нема й не було, а самостійна покупка уколів у аптеці вартує в 550 грн за штуку, коли таких уколів потрібно зробити близько 5. Багатьом як «альтернативу» роблять протиправцеве щеплення й відпускають додому.

За даними державної установи «Одеського обласного лабораторного центру міністерства охорони здоров’я України», з початку року зареєстровано 3 лабораторно підтверджених випадки сказу серед бездомних тварин. Станом на 22 лютого цього року було зареєстровано черговий випадок сказу в безпритульної кішки, яка була знайдена в Одеському порту й доставлена до ветеринарів на догляд та лікування працівником порту. Постраждала одна людина, котра проходить курс антирабічного лікування та перебуває під контролем.

Департамент охорони здоров’я Одеської міськради пише, що в 2019 році за рахунок коштів держбюджету Одеси за муніципальною програмою «Здоров’я» здійснювали закупівлю імунобіологічних препаратів для профілактики сказу. Крім того, в міські медичні установи надійшли антирабічні препарати, куплені за кошти держбюджету.

Перелік медичних установ Одеси, в яких проводиться екстрена вакцинопрофілактика сказу при укусах тварин.

Міська клінічна лікарня №1 (поліклінічне відділення), травматологічний пункт

вул. Болгарська, 38. Телефон: 732-66-26.

Обслуговує населення Малиновського району (мешканців Київського району — в нічний час, вихідні та святкові дні).

Час роботи: цілодобово, щодня.

Міська клінічна лікарня №3, травматологічний пункт

Лідерсівський бульвар, 11. Телефон: 725-20-63.

Обслуговує населення Приморського району.

Час роботи: цілодобово, щодня.

Міська поліклініка №29, травматологічний пункт

вул. Добровольського, 100. Телефон: 52-90-18.

Обслуговує населення Суворовського району.

Час роботи: цілодобово, щодня.

Міська лікарня №8, хірургічний кабінет

Фонтанська дорога, 110. Телефон: 63-05-01 (реєстратура).

Обслуговує прикріплене населення Київського району.

Час роботи: в робочі дні, з понеділка по п'ятницю — з 8:00 до 15:00. В інший час слід звертатися до травмпункту поліклініки МКЛ №1.

Міська поліклініка №20, хірургічний кабінет

вул. Левітана, 62. Телефон: 705-88-24.

Обслуговує прикріплене населення Київського району.

Час роботи: в робочі дні, з понеділка по п'ятницю — з 8:00 до 20:00, в суботу — з 8:00 до 15:00. В інший час слід звертатися до травмпункту поліклініки МКЛ №1.

Міська клінічна лікарня №11 (поліклінічне відділення), хірургічний кабінет

вул. Академіка Воробйова, 5. Телефон: 793-24-17 (реєстратура).

Обслуговує прикріплене до поліклінічного відділення ГКБ №11 населення Суворовського району.

Час роботи: в робочі дні, від понеділка до п'ятниці — з 9:00 до 14:00. В інший час слід звертатися до травмпункту поліклініки №29.

«Сьогодні лікувальні установи міста, в яких надається допомога після укусів тваринами, в повному обсязі забезпечені антирабічною вакциною та імуноглобуліном. А ось про райони області такого не скажеш. У восьми з них відчувається гостра нестача вакцини, а в дванадцяти нема потрібної кількості імуноглобуліну», — зазначив лікар-епідеміолог відділу особливо небезпечних інфекцій Одеської обласної СЕС Володимир Рингач.

Це надзвичайно небезпечне захворювання викликає вірус Rabies virus, що вражає клітини нервової системи та головного мозку людини. В активній фазі воно протікає швидко та з важкою симптоматикою, причому ймовірність летального результату практично 100% за відсутності профілактичних заходів.

Зовнішні прояви захворювання

Інкубаційний період при зараженні на сказ може становити від 1,5 тижнів до 3 місяців, в залежності від локалізації місця укусу та глибини проникнення слини зараженої тварини. У разі численних укусів у голову й шию захворювання розвивається швидко, у випадку одного пошкодженні ноги, як правило, ознаки сказу в людини з'являються через 2-3 місяці.

У розвиткові захворювання чітко простежуються наступні періоди:

– інкубаційний, під час якого симптоми сказу відсутні;

– продромальний, для якого характерні невелике підвищення

температури, порушення сну, пригнічена або неспокійна поведінка, відчуття свербежу в області укусу;

– агресивний, що характеризується гіперчутливістю до зовнішніх подразників, гідрофобією, маренням і неадекватною поведінкою;

– паралітичний, з відвисанням нижньої щелепи, неприродним апетитом і деградацією особистості хворого.

Далі настає параліч дихальних шляхів, що закінчується, як правило, смертю хворого.

У деяких випадках у хворих відсутня продромальна стадія, а іноді перші симптоми сказу в людини з’являються з розвитком паралічу. Через це вчасно визначити захворювання й надати необхідну допомогу медики не встигають.

Тому в разі будь-яких укусів тварин необхідно відразу звернутися до лікаря. Зволікання може призвести до незворотних наслідків.

Нагадаємо, що в грудні минулого року в кошеняти, яке вкусило та подряпало двох людей у житловому масиві Таїрове, виявили вірус сказу. Одесити в терміновому порядку звернулися до медичної установи, де їм провели вакцинацію. Кошеня передали ветеринарам. Незабаром тварина загинула.

Запобігти подібним ситуаціям покликана профілактика сказу. «Якщо тварина вакцинується один раз на рік, то вона не захворіє. Вакцина діє рівно рік, — розповів начальник управління безпеки харчових продуктів і ветеринарної медицини Володимир Гіска.

В Одесі щорічні планові вакцинації від сказу домашніх тварин вакциною «Рабістар» безкоштовно проводить «Одеська міська клініка ветеринарної медицини» за адресами: вул. Пересипська, 7-а, 6 і Люстдорфська дорога, 217.

Кучук Аліна, 3 курс, «SENSE»

Фото з відкритих джерел

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram