Булінг з іншого боку

UNICEF Ukraine провели дослідження, в якому виявилось, що 67% дітей були піддані булінгу. 40% з них не розповідали своїм батькам про цькування. Що ж це таке насправді?

Булінг — це довготривале фізичне або психологічне насильство з боку людини або групи викрлюдей над іншим індивідом. Найчастіше воно проявляється у вигляді икування образ, переслідування, навмисного штовхання, ізоляції жертви, вимагання грошей, залякування або пошкодження особистих речей.

Як правило, головними причинами булінгу є низька самооцінка дитини або її сором’язливість. Їй варто бути просто «не такою як усі». Коли агресори виявляють найслабшу дитину, вони починають її принижувати та цькувати. Завдяки цьому домінанти прагнуть самоствердитися серед інших однолітків, хочуть контролювати все навколо, показати, що саме вони є головними.

Мені вдалося взяти коментар у декількох жертв булінгу.

«Це був 7-8 клас. У нас було переформування з А, Б, В класу в економічний та філологічний клас. Коли я потрапив у новий колектив, у мене одразу виникли деякі складнощі. Була компанія з чотирьох хлопців, які вважали, що їм можно робити все, що завгодно. Вони думали, що вони є дуже крутими та можуть знущатися над ким завгодно. І я став їхньою ціллю. Мені здається, що це було через зовнішність, оскільки вона була досить екстравагантною. Про мене ходили різні плітки, і ці хлопці досить часто знущались наді мною. Як це проявлялось? Вони могли викинути з класу мій портфель або навіть бити мене просто так. Я, в свою чергу, намагався не реагувати на їхні провокації», — розповідає першокурсник. 

Часто батьки звинувачують у булінгу вчителів — начебто вони не додивились за їхніми дітьми. Але вчитель середніх та старших класів розповідає: «Ми і самі не одразу помічаємо, коли цей булінг з’являється, тому що при нас учні ведуть себе нормально. Деякі діти бояться розповідати нам, щоб не бути «ябедами». І ми дізнаємося про це лише тоді, коли батьки приходять до школи та починається скандал.»

Але, на жаль, булінг існує не лише серед однолітків у класі, а також і з боку вчителів. Існує багато випадків, коли вони могли занижувати оцінки без причин або намагатися підговорити однокласників, щоб вони не спілкувалися з жертвою задля її ізоляції. А коли діти розповідали своїм батькам про знущання з боку вчителів, деякі дорослі не вірили своїм синам чи дочкам, тому що при них викладачі вели себе абсолютно адекватно і, навпаки, намовляли на поведінку дітей.

«Моя перша класна керівниця була жінкою середніх років, працювала в школі близько 20-ти років, але вела себе зовсім не педагогічно. Одного разу вона висміяла мене перед усім класом щодо того, що я неначебто списала у своєї сусідки по парті. Однокласники її охоче підтримали. Наді мною сміялись весь день, поки сусідка не зізналась, що це вона у мене списала», — розповідає студентка.

У березні 2019 року п’ятий президент Петро Порошенко підписав закон, згідно з яким батькам кривдників доведеться сплатити від 800 до 1700 гривень за ст. 1734 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Якщо дії були вчинені групою осіб, то штраф може сягати від 1700 до 3400 гривень або від 40 до 60 годин громадських робіт. Штраф не є ціллю наповнення бюджету, а є формою покарання агресорів.

Ще три-чотири роки тому ця тема майже не підіймалася серед батьків та дітей, але зараз усі активно обговорюють її. У школах все частіше організовують лекції або конференції, де пояснюють поняття булінгу, способи його виявлення та допомоги своїм знайомим щодо його уникнення. 

Катерина Дика

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram