Чао, папери!

Без чого не може обійтись сучасна людина? Звичайно, без свого електронного друга — смартфона! Сьогодні цей гаджет можна порівняти зі швейцарським ножем. Він виконує функції фотокамери, блокноту, ручки та навіть цілої поштової служби. Чи може смартфон замінити нам цілу теку важливих документів? З 30 січня 2020 року це стало можливо за допомогою додатку «Дія».

Уявимо себе вченими й розберемо на дрібні частини «цифрову державу» в нашій кишені. «Дія» — додаток для смартфона, який доступний на платформі Android і IOS. Щоб отримати додаток, вам потрібно лише натиснути кнопку «завантажити» у цифровому маркеті. Коли ви вперше відкриєте додаток, то вам запропонують авторизуватися за допомогою «BankID» чи відсканувати паспорт (зі старим паспортом-книжкою не працює). Далі для захисту ваших даних вам потрібно придумати унікальний код для входу у додаток. Якщо ваш телефон оснащений сканером відбитків пальців, то ви можете використовувати його для авторизації. Після реєстрації, вас очікує перелік документів з усіх баз даних держави. На цьому зупинимось детальніше.

Припустимо, ви середньостатистичний громадянин чи громадянка України, який має родину, дитину, своє авто, а до того ще й закінчуєте заклад вищої освіти. Відкривши додаток «Дія», вам будуть доступні такі документи: паспорт громадянина України (тільки ID-картка), закордонний паспорт, студентський квиток, картка платника податків, посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Одразу виникає питання, а де ж свідоцтво про народження дитини? Не переймайтесь, до цього дійдемо.

Кожен документ має свою особливість. У головному меню додатку, у формі прямокутника, вам доступна основна інформація. Наприклад, якщо паспорт громадянина України, то вам одразу показується: фото, ваше прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, а також номер документу. При необхідності ви маєте можливість відкрити пункт «повна інформація», де вам доступні абсолютно усі дані, які існують як фізичний документ. Варто загострити увагу на зручність використання документів для водіїв. У свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу вам доступні дані про страховий поліс, який має окремий пункт, так звану «зелену стрічку».

Повернемось до питання про відсутність деяких документів. Якщо у вас є дитина, то ви можете додати свідоцтво про її народження, відсканувавши через камеру смартфону фізичний документ. Або ж ви маєте посвідчення водія старого зразку, яке не відображається у «Дія». В цьому випадку вам потрібно зайти на сервісний сайт МВС, перейти у кабінет водія і заповнити анкету з проханням додати документ у свій додаток. Варто зазначити, що процедура зі скануванням працює не з усіма документами. Ви не можете додати паспорт громадянина України старого зразка.

Зручність використання. Це те, для чого і розробили «Дія». Ви можете використовувати додаток будь-де в офлайн режимі. Але якщо представник влади вимагатиме перевірити документ, то потрібна наявність інтернет- з’єднання: вам висвітиться QR-код, який завірить, що документ оригінальний і не є цифровою підробкою. Цифрові документи мають таку ж саму юридичну силу, як і фізичні, а щоб зрозуміти в яких випадках ви можете не брати з собою паперові документи, краще прочитати переваги та недоліки використання цифрових документів.

Переваги:

1. Можливість використання цифрових документів у різних ситуаціях. Надання паспортних даних за допомогою смартфону при реєстрації у лікарнях, інтернет-покупках тощо. Надання повного пакета документів при зупинці водія представником поліції. Можливість студента не брати з собою студентський квиток, а отже заощаджувати на деяких покупках.

2. Документи завжди під рукою у самий неочікуваний момент.

Недоліки:

1. Ви не можете використовувати додаток «Дія» за кордоном.

2. При оформленні: договорів із банком, договору купівля-продаж або ж звернення до органу виконавчої влади з проханням змінити свої дані, вам потрібні виключно фізичні документи.

Отже, з документами розібрались. Але в додатку є ще декілька цікавих функцій. Можливість громадянина подивитись наявність штрафів за порушення ПДР та сплатити їх. Також нині там можна безпечно записатися до листу очікування вакцинації від COVID-19.

Підсумовуючи, важливо сказати, що «Дія» — результат прагнення влади створити «цифрову» державу. У багатьох моментах додаток, дійсно, працює і цим облегшує життя мільйонам людей. Хоча додатку усього рік і він ще потребує вдосконалення від Міністерства цифрової трансформації України. Чи зможе «Дія» сказати «чао» паперовим документам? Побачимо!

Кушнір Владислав, 1 курс, , «In Touch»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram