Четверта влада в Україні: хто стоїть біля керма?

Деканом факультету журналістики, реклами та видавничої справи, професором, доктором наук із соціальних комунікацій Івановою Оленою Андріївною, яка водночас стала модератором, було запрошено на зустріч зі студентами Одеського національного університету імені І. І. Мечникова та усіма охочими відомого публіциста, журналіста й письменника Віталія Портникова. Захід відбувся за підтримки фонду розвитку ЗМІ посольства США в Україні.

Свою лекцію «4 влада: вплив, виклики, відповідальність» спікер розпочав з присвяти промови Володимиру Жаботинському — єврейському письменнику та публіцисту. Зробивши для аудиторії глибокий екскурс в історію і розповівши про найзнаменитіших євреїв, якими нині пишається Одеса, журналіст поставив питання: хто такий журналіст як особистість?

Після цього пан Віталій перейшов до основної теми своєї лекції: про реалізацію журналіста як «сотворителя» новин. «Ми десятиріччями намагаємося вчити вас технологіям […], але зараз такий світ, що тільки  й встигаємо чомусь навчитись — воно вже застаріле», — констатував журналіст,  чим дав привід майбутнім фахівцям подумати над тим, що журналістика як «фабрика новин» помре на їх очах, адже сьогодні створити новину може кожен.

Отже, за висновками пана Віталія, журналісти сьогодення втрачають свої основні функції, а саме: функції посередництва та інформування, і найголовніше — журналісти більше не настільки оперативні, як ті, хто просто постить у соціальних мережах. Окрім цього, наразі фахівці у сфері журналістики втрачають можливість бути репортами та інтерв’юерами, тому що нині кожна людина може зняти цікаве відео з місця подій чи написати політику приватне повідомлення, у якому поставить незручне питання.

«В 2019 році треба розуміти, що як репортери ми програємо тим, хто пише в Twitter, та й як інтерв’юер я програю, і тоді ким мені бути?», — питає лектор і сам дає відповідь:

«Особистістю».

Особистістю, яка вирішуватиме, хто буде талановитим письменником, а хто графоманом; хто йде в гарному вбранні, а кому краще роздягтися та йти голим; хто буде балотуватися в президенти, а хто стане ніким. На жаль, за словами журналіста, сьогодні в Україні дуже слабка експертна база, і взагалі якість журналістики на досить низькому рівні. Після промови аудиторія поставила спікеру декілька запитань, що викликали бурхливу дискусію, яка тривала не менше, ніж, власне, доповідь.

Анастасія Голубєва

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram