Чому ми не можемо відмовитися від пластику?

Пластик став невіддільною частиною людства, а разом з тим — головною темою обговорення. Більшість ідей щодо розв’язання проблеми забруднення стосуються уникнення вживання пластику, заміна його на інші матеріали, але чи настільки це поліпшить ситуацію, як ми гадаємо?

Аби з’ясувати це, розгляньмо деякі труднощі, що потребують рішення, без яких ми не зможемо перестати покладатися на пластик.

Статистика пластмасових пакувальних відходів

Пакувальний сектор є відповідальним за майже половину усього пластику у світі. Звіт KPMG (одна з найбільших у світі мереж, що надають професійні консалтингові і податкові послуги та одна з аудиторських компаній Великої четвірки) зазначає, що якщо ріст виробництва пластику продовжиться в такому ж темпі, то до 2050 року пластикова індустрія буде займати 20% усього світового споживання нафти. Більша частина усього світового пластику оминає ресайклінг та опиняється у ґрунті та океані. До того ж у таких умовах він розпадається на мікропластик, що є більш небезпечним для флори та фауни.

Але зупинити використання пластику далеко не так просто, як здається. Ось деякі причини цього:

Зберігання їжі

Одне з найчастіших застосувань пластикового пакування — це продукти харчування, однак зараз ведуться дебати про те, як найкраще збалансувати харчові продукти та пластикові відходи, залишаючи безпечним їх зберігання. Аргумент полягає в тому, що пластик необхідний для запобігання харчових відходів. Приблизно одна третина або 1,3 мільярда тонн їжі, виробленої для споживання людиною, втрачається або викидається щороку.

Пластикове пакування мінімізує харчові відходи, зберігаючи їжу свіжою довше, а також забезпечує захист від бактерій. Наприклад, 1,5 г пластикової плівки, які потрібні для загортання огірочка, може продовжити термін його зберігання з 3 до 14 днів, а продаж винограду в пластикових пакетах або лотках дозволило скоротити втрати винограду в магазині на 20%. Однак 40% або 9 мільйонів тонн з усього пакування продуктів харчування потрапляє на звалища.

Маноі Дора й Елен Яковід з Лондонського університету Брунеля вважають, що одним зі способів скорочення пластикового упакування є створення коротших ланцюжків постачання харчових продуктів і забезпечення їх ранішого споживання, ніж потрапляння у відходи. Це означає скорочення числа посередників між тим, де вирощуються харчові продукти, і тим, де вони купуються і споживаються.

Переробка не завжди «рулить»

Тільки 14% всього пластикового пакування збирається для перероблювання. Проблема полягає в тому, що пластик не збирається і люди не знають, який тип пластику можна утилізувати.

Існує сім видів пластику, що робить переробку більш складною. Проєктування упаковки, яку легше відокремити — життєво важливе, наприклад, використання водорозчинних клеїв. Як альтернатива, пластик можна обмежити одним стандартом, щоб полегшити переробку. Кольорові пластмаси, такі як чорні лотки, важче ідентифікувати за допомогою сортувальних технологій, що уповільнює процес переробки.

Біопластикові альтернативи

Повинні бути створені альтернативні пластмаси, які такі ж легкі, міцні й зручні, як і звичайні пластмаси. Одним з таких рішень є пластмаси рослинного походження, виготовлені з кукурудзяного крохмалю і цукрової тростини.

Хоча їх біорозкладання є перевагою, більшість біопластмас потребують високої температури промислового компостування, щоб розвалитися, і далеко не всі міста мають необхідну інфраструктуру; тому біопластмаси часто закінчують на сміттєзвалищах, де, позбавлені кисню, вони можуть вивільняти метан. Крім того, коли ці пластмаси не викидаються належним чином, вони можуть забруднювати вже перероблений ПЕТ (поліетилентерефталат, найпоширеніший пластик). Вся партія може бути забракована і відправлена ​​на смітник. Для правильної утилізації біопластмаси необхідна наявність окремих потоків вторинної переробки.

Багаторазовість — краще?

«Реальність така, що вам довелося б використовувати багаторазові пакети 3 000 разів, щоб нейтралізувати вуглецевий слід одноразового пакета», — говорить Карл Дейлі з компанії «Sealed Air», що спеціалізується на екологічно чистому пакуванні.

Спосіб менше покладатися на пластик — не використовувати його взагалі. Але в епоху зручності це не так просто. Ряд стартапів, таких як Loop, служба доставки в супермаркет, що використовує тільки багаторазову тару, починає набирати обертів, і саме ці інновації життєво важливі для скорочення використання пластику.

В умовах, коли такі великі забруднювачі, як Китай, оголошують про заборону одноразових пластикових пакетів, все ще є надія на те, що світ буде менше покладатися на пластик. До того ж кількість матеріалу, що використовується в пакуваннях, скоротилася на 28% в період з 2004 по 2014 рік в результаті застосування передових технологій, що свідчить про глобальний рух до світу менш орієнтованого на пластик.

Анна Мазур, 3 курс, , «In Touch»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram