Чи існує кіно без бюджету?

Якщо ти фільммейкер-початківець або дуже зацікавлений темою кіно, то маєш знати, що в Арт-центрі ім. Віри Холодної відбулася панельна дискусія на тему: «Як зняти кіно без бюджету». Зараз український кінематограф переживає новий етап свого відродження. Певною мірою в нашій країні гальмується прогрес цієї сфери, оскільки виділяється замало коштів для створення якісного контенту.

Однак молоді режисери не падають духом і чіпляються за будь-яку можливість зняти кіно. Візьмемо до уваги зовсім новий фільм «П’ята терапія». Нещодавно він з’явився у прокаті тільки завдяки спільній роботі знімальної команди. Як розповів український режисер Олексій Кононенко, кінострічка не отримала коштів з державного бюджету на зйомки, тому довелося самостійно шукати апаратну й матеріальну підтримку зі сторони родичів, друзів та сайту стартаперів. Інтернет-джерела повідомляють, що бюджет фільму складає 30 тис. доларів, але насправді ця сума в гривнях. Кожна локація за мінімум витрат, економили на чому могли. Навіть за таких умов фільм «П’ята терапія» побачив світ і він став переможцем конкурсу «WorkinProgres»у рамках VII Одеського міжнародного кінофестивалю.

Фільммейкер Ігор Рябчук висунув таку думку, що кіно без бюджету, тобто за 0 гривень, зняти можливо. Якщо ти давно в кіноіндустрії і маєш команду знайомих професіоналів, що допоможуть тобі створити шедевр. Так станеться тільки один-два рази. Навряд чи за третім разом люди погодяться працювати безкоштовно. Вони краще вкладуть свої сили й професійні навички у проект, який принесе їм дохід.

Одеський режисер, сценарист, продюсер Юлія Курбатова пропонує тему відеоблогінга. Той самий фільм, але короткометражний. Можна не вкладати кошти. Потрібна тільки наявність при собі міні-камери або мобільного телефона. Для цього не потрібна знімальна група, режисер, монтажер, актори – ти маєш цю команду в собі. Контент українських відеоблогерів для YouTube,звичайно, поки не можна віднести до кіноіндустрії, але часи змінюються і все ще попереду.

Карина Збираник