Чи можна їсти м’ясо поряд із вегетаріанцем: як розв’язати питання «по-новому»

«Нова етика» – це сучасна зброя масового розповсюдження толерантності. Саме вона, за думкою експертів, має допомогти нашому суспільству стати нарешті демократичними. Так, звичайна суперечка їсти чи не їсти м’ясо поряд із вегетаріанцем може бути вирішена. Редакція «BLACK.WHITE» розповідає про це.

Що таке Нова етика і з чим це їдять?

Вираз «НОВА ЕТИКА» існує в американських медіа вже декілька років, але тільки зараз він став звучати у пострадянському просторі. Нові етичні правила змінюють соціум на очах: ще десятиріччя тому жарти з сексуалізованим підтекстом здавалися цілком звичними, а сьогодні в них яскраво помітна сексистська складова. Що особливо цікаво, поняття «нової етики» існує в російськомовному просторі. Англійською мовою прийнято говорити про це як про еволюцію норм і допустимого.

Концепція «Нової етики» була викладена німецьким психологом Еріхом Нойманом у книжці « Глибинна психологія та нова етика». Суть ідеї полягає у відмові від розподілу на «хороше» та «погане», у звільненні від спроб приборкати тінь — іншу сторону, яка показує нашу недосконалість. У своїй роботі Еріх міркує про те, що в сучасному суспільстві існують етичні проблеми, які не може вирішити «стара етика». Саме тому він пропонує спосіб примирення: пошук шляхів домовленості з психічною меншістю.

Продовжуючи цю тему, викладач медіаетики в ОНУ ім. І. І. Мечникова доцент Олена Хобта дає розгорнуті відповіді на наступні питання:

Чи можна вважати «нову етику» об’єктивною. Чим вона відрізняється від старої?

«Етику не можна назвати новою за суттю. Звичайно, етичні норми змінюються й доповнюються постійно. Але головна складова нової етики — не у появі нових етичних принципів, а у відкритості й масштабності обговорень порушень. Це все завдяки соціальним мережам, у першу чергу. Люди наважуються говорити про особисте. Можна сказати, що завдяки відкритим обговоренням стара етика запрацювала перетворившись на нову.

Звичайно, ці процеси викликають опозиційні рухи. Серед критиків лунає думка, що боротьба з дискримінацією перетворилася на середньовічне полювання на відьом. На слуху розмови про гіпертолерантність — як надмірне захоплення спробами догодити усім; і про агресивну політкоректність — намагання нав’язати нові реалії та правила навіть тим, хто до них ще не готовий.

В українському контексті ці зміни проходять вкрай важко. Свідчення цьому — дискусія, пов’язана з перекладом книги на українську мову шведського психолога для хлопчиків-підлітків. Редакторка зазначила, що з книги буде вилучено розділ про одностатеве кохання, з чим не погодилась перекладачка. І це не поодинокі випадки, але прогрес є, ми намагаємося почути один одного, а це перший крок до розуміння».

Як реагувати на прохання не їсти м’ясо поряд із вегетаріанцем?

«На мою думку, кожна людина обирає зручний для себе раціон і має право їсти те, що їй до смаку і корисно для здоров’я, якщо це не заборонено законом. Як, наприклад, жувальна гумка в Сінгапурі. Їсти чи не їсти м’ясо — вибір людини й треба поважати цей вибір. У цьому й суть толерантності. Прохання не їсти м’ясо поряд з вегетаріанцем — це нав’язування й обмеження прав».

Чи можна просити інших не їсти м’ясо поряд зі мною? «Попросити кого і де? Якщо ви

запрошуєте гостя додому і попереджаєте його, що у вас планується вегетаріанська вечірка — це одна справа. Але якщо ви у ресторані, просите усіх, хто сидить з вами за столиком і за сусідніми столиками, не їсти м’ясо, бо ви вегетаріанець, і повторюєте це при кожній зустрічі — це зовсім інше. Скоріш за все, ви вечерятимете наодинці. Ви не етично себе поводите й обмежуєте права інших. Вегетаріанство — це ваш вибір. Етика — це перш за все про рівність і повагу до вибору інших».

Тож, «нова етика» може стати допоміжною сходинкою в наше світле майбутнє, де всі проблеми можна буде вирішити лише домовленістю, яка описується в книжці Еріха Ноймана. Проблема м’ясоїдів та вегетаріанців — це лише піщинка в безкрайній пустелі невирішених етичних питань. Без сумніву, «нова етика» тільки починає набирати обертів. Цілком можливо, що через 10 років наше суспільство зміниться до невпізнаваності. Правила ігор завжди встановлюються її засновниками. Нам лише залишається чекати умов та звикати до нового етично правильного світу.

Карабажак Іванна, 3 курс, «Black.White»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram