Дихати на повні груди

Умови карантину диктують свої норми та нові правила, але він також має зворотний бік медалі. Поки більшість знаходиться вдома ̶ довкілля стає чистішим. Тільки в Нью-Йорку повітря стало на 50% чистіше, а на Півночі Італії щотижнево на 10% знижується парникові гази. Позитивну динаміку було встановлено і в Україні.

Рівень забрудненості атмосфери повітря в Україні був на верхній межі норми, а в таких містах-мільйонниках, як Київ, іноді шкідливі викиди в атмосферу перевищували відмітку. З початку весни 2020 року трафік в містах кардинально знизився не тільки по країні, але і по всьому світу, що не могло не позначитися на стані планети в цілому.

Італія
Стан повітря зазнав змін найбільше на півночі Італії, де були від самого початку введені найжорсткіші умови карантину серед інших міст середземноморської держави. Там, починаючи з середини лютого викиди парникових газів знижувалися на 10% щотижня, подальші прогнози є вкрай позитивними. Менеджер місії «Copernicus Sentinel-5P» Клаус Зенера розповів TSN, що зниження викидів діоксиду азоту досить очевидне, але спостерігаються невеликі відмінності через зміну погоди. Він впевнений, що все, що відбувається зараз з Італією, збігається з закриттям кордонів, саме це призвело до скороченню трафіку і промислової активності та вплинуло на екологію.

США
Вперше з 2008 року в Нью-Йорку дослідний центр показав, що загазованість повітря знизилася рівно наполовину. Ці зміни пов’язані зі зменшенням кількості автомобілів на дорогах міста. ВикидиСО2 також впали, але вони можуть швидко вирости після закінчення пандемії. В службі «ВВС» стверджують, що до травня, коли викиди СО2 досягають максимуму через гниття листя, рівень забруднення може бути найменшим з часів фінансової кризи десятирічної давності.

«Я очікую, що в травні, коли зазвичай викиди СО2 досягають піку, ми отримаємо найменший показник в Північній півкулі» ̶ зазначив професор Колумбійського університету Русин Команд для BBC

Україна
Проведення карантинних заходів в Україні є слабкішим, ніж в США або Італії, але показники забруднення атмосфери теж покращилися. Попри те, що переміщення людей не заборонене, а лише обмежене, трафік на дорогах помітно знизився. Підприємства, в свою чергу, закрилися на невизначений термін. Через ці зміни повітря стало чистішим.


«Через обмеження пересування громадян певний перепочинок отримають популярні природні об’єкти, а весна – найбільш благодатний час для їх відновлення. Пізні первоцвіти, які в минулі роки винищувалися за незаконну торгівлю, теж отримають шанс для відновлення популяцій. Сподіваюся також на зменшення рубок лісових масивів і більш продуктивний для природи сезон тиші – період масового розмноження диких тварин, який триває з 1 квітня по 15 червня. Зате природоохоронним територіям загрожують підпали. Наша пропозиція – посилити боротьбу з тими, що знищують природи» ̶ прокоментувала для телеканалу 112 голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Не дивлячись на позитивну динаміку, слід пам’ятати про те, як зберегти цей процес, адже карантинний режим тимчасовий. Тетяна Тимочко порекомендовала звернути увагу саме на закріплення позитивних процесів, тому що періоди зменшення забруднення в повітрі вже були, але все повернулося знову. Тому потрібно зробити з цього урок та істотно переосмислити політику

Наша редакція провела свій аналіз стану атмосфери за останній рік в Одесі. Для цього досліджували матеріали NASA і waqi.info й отримали позитивний індекс забруднення повітря в Одесі – 31, що є не найкращим, але непоганим наслідком. В цілому, вся Україна, в порівнянні з осінню 2019, помітно очистилася. Помітно відзначилася Вінницька область, з індексом 62.

Світові прогнози прагнуть до кращого, але дізнатися чи надовго затримаються такі результати ми зможемо через деякий час після кінця всесвітнього карантинного режиму. Однак, екологічні зведення не стоять на місці й Євросоюз на саміті в Брюсселі ухвалив окрему резолюцію, яка буде боротися з забрудненням повітря. Тим часом, Європейська рада підтримала ініціативу Єврокомісії щодо перегляду граничних норм шкідливих домішок в повітрі.

Трегуб Анастасія

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram