#Експертна_думка: Як підготуватися до публічного виступу?

Публічний виступ — один з найкращих способів донесення інформації до аудиторії. І хоча для багатьох виступи на публіці є стресовими ситуаціями, яких хочеться уникати за будь-яких обставин, так чи інакше, кожен студент проходить через важливий у своєму житті публічний виступ — захист дипломної роботи. Вона потребує не тільки часу для написання, але й вдалого представлення.
Представники пресслужби факультету поспілкувалися зі Станіславом Ковальським, завідувачем кафедри журналістики, реклами та медіакомунікацій, аби з’ясувати, яким чином потрібно готуватися до публічних виступів.

На що варто звернути увагу при підготовці до публічного виступу?
Для успішних публічних виступів треба вивчити спочатку себе. Треба з’ясувати для себе наступне: про що вам складно говорити, чи складно вам концентрувати увагу та «слухати» аудиторію? Розуміння своїх «слабких» сторін дозволить покращити свої вміння та самовдосконалюватись. Також дуже важливою навичкою, яка потребує постійної уваги, є відчуття часу. Ви маєте чітко усвідомлювати який обсяг тексту та інформації ви здатні вимовити за певний проміжок часу. Це допомагає як планувати публічний виступ і збирати матеріал, так й, безпосередньо, його презентувати аудиторії.

Як здійснювати підбір теми?
Під час вибору теми передусім варто звернути увагу на захід на якому ви виступаєте, до чого ця тема може бути приурочена. Також тема може обиратись під потреби та інтереси аудиторії.
Докомунікативний, тобто підготовчий, етап рекомендується розпочати саме з обрання теми виступу. Вдало підібрана та аргументована тема — це половина успіху публічного виступу. Потім необхідно оцінити аудиторію, перед якою ви будете виступати. Аналіз аудиторії має бути детальним та змістовим. Ви маєте розуміти, перед ким ви будете виступати, хто ті люди, що будуть вас слухати? Дуже важливим є оцінка того, які факти та сюжети можуть зацікавити аудиторію, викликати у неї відгук, змусити її замислитись. Найгірший варіант — коли ви не можете пояснити аудиторії навіщо їм слухати ваш виступ.
Далі треба підібрати матеріал для формування самої доповіді, він має бути цікавим, помірковано змістовним, не перенасиченим фактами, обов’язково знайдіть дві-три цікаві історії по темі виступу, вербальна ілюстрація завжди робить виступ яскравим та незабутнім.
Коли фактичний матеріал ви знайшли, слід переходити до написання тексту. Тут може бути декілька варіантів: від плану конспекту, найбільш оптимального варіанту, що допоможе вдало виступити, до розгорнутого тексту, що зачитується. Пам’ятайте, що виступ, який зачитується, завжди програє виступу, який розповідається, незалежно від змісту.
На останньому етапі підготовки до виступу варто зробити репетицію. Спеціалісти виокремлюють два підходи до виступу. Перший варіант — це обміркування плану виступу, повторення основних змістових елементів та проговорення про себе окремих, найбільш проблемних частин виступу. Другий варіант — це повноцінна репетиція перед дзеркалом чи невеличкою аудиторією, де відтворюється виступ від початку до кінця, включаючи імпровізації та жарти.

Що варто пам’ятати студенту при підготовці до захисту дипломної роботи?  Студентам під час підготовки до захисту треба пам’ятати, що це один із головних публічних виступів в їхньому студентському житті. Треба чітко слідкувати за часом, відповідь має відповідати регламенту. До виступу треба внести тільки найголовніші результати своєї роботи. Пам’ятайте також, що питання які вам ставлять після виступу — ваш найкращий помічник. Відповідаючи на них, ви зможете більш детально розкрити свою роботу, розказати цікаву інформацію та довести широту своїх знань.

Юлія Мельник,
пресслужба факультету

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram