#Експертна_думка: Пропаганда в медіапросторі: як розпізнати та захистити себе

Одним з найпотужніших способів впливу на суспільство є пропаганда... Пресслужба факультету вирішила розібратися у цьому питанні, з’ясувати, у чому полягає суть феномену пропаганди, а також як захистити себе від її впливу, тому поспілкувалася з Оленою Івановою, деканом факультету журналістики, реклами та видавничої справи, професором, медіаекспертом.

Які наміри має пропаганда?

Комунікаційним наміром пропаганди є контроль індивідуальної і колективної свідомості, а також маніпулювання громадськістю.

Термін «пропаганда» часом використовується в позитивному значенні, наприклад, «пропаганда здорового способу життя», але мені такі асоціації не здаються доречними, враховуючи приховані наміри пропаганди щодо контролю свідомості. Називати пропагандою ініціативи, що не мають намірів жорсткого маніпулювання громадськістю не є правильним.

Чим небезпечна пропаганда?

Пропаганда саме тим і небезпечна, що приховує свої наміри, вона є непомітним інструментом контролю думок, вражень, позицій, поглядів та картини світу. Її легко виявити, якщо знаходитись за межами безпосередньої дії, тобто ззовні того інформаційного поля, в якому вона себе реалізує.

Ще один варіант більш-менш легкої ідентифікації пропаганди це початковий етап розгортання її кампанії щодо цільової аудиторії. За таких обставин варто не ігнорувати враження, що виникають при споживанні інформаційних потоків, які надсилають сигнали про те, що нам досить наполегливо намагаються до чогось привернути увагу, на чомусь зробити акцент, продемонструвати щось на контрастному фоні. Ризик впливу пропаганди тим вищий, чим контрольованішим є інформаційний простір.

Як захиститися від впливу пропаганди?

Захиститися від пропаганди можна через формування навичок критичного мислення. Якщо ж давати прості поради, тоді варто сказати таке:

По-перше, споживайте інформацію з перевірених і якісних джерел, майте широкий діапазон медіа, які надають вам інформацію, адже тоді ризик системних викривлень у баченні дійсності знизиться.

По-друге, памʼятайте, що надмірна емоційність у процесі споживання інформації блокує здатність свідомості адекватно і раціонально оцінювати отриману інформацію. Саме тому ризик пропустити непомітний маніпулятивний вплив різко зростає за таких умов.

По-третє, треба вчитися розуміти світ навколо не лише через масмедіа, але й також за допомогою філософії, мистецтва, науки. Не бійтеся пропаганди, адже страх паралізує. Вона існує давно і досить добре описана науковцями і експертами. Її можна зрозуміти і, тим самим, знешкодити.

Нагадаємо, що студенти-журналісти нашого факультету на 4 курсі першого (бакалаврського) рівня вивчають дисципліну «Критичне мислення та текстотворчість», яка і сприяє формуванню необхідних професійних навичок.

Ангеліна Годулян,
пресслужба факультету

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram