# Експертна_думка: Робота в команді VS індивідуально?

Професія журналіста вимагає володіння багатьма навичками, які можна розвинути під час роботи з різними жанрами та в різних умовах. Які вміння розвиває журналіст під час роботи в команді? Як вдало налагодити роботу? Які матеріали краще робити самостійно? Про це та більше пресслужбі факультету розповіли наші викладачі та журналісти-практики.

Які матеріали краще робити самостійно?

«Журналістика — досить широке поняття, тож варто розділяти жанрові, професійні та умовні особливості. Нині вся журналістика інтегрується до стандарту однієї людини, яка вміє робити все. Це крута візія, яка потребує багато навичок та старання. Тому моя порада: намагатись бути універсальним, при цьому виділяючи власний кей-скіл, який дозволить при кар’єрному зростанні утворювати довкола себе імідж крутого профі», — Богдан Максимець, журналіст-практик.

«Самостійно краще робити аналітичні матеріали, де треба заглибитись, обміркувати. Для самостійної обробки підходять інтерв’ю. На відміну від розслідувань, новин, документування історичних подій, військових злочинів, де краще працювати в команді, самостійна робота передбачає зосередження на одній певній темі, з метою правильно та цікаво побудувати матеріал. Хоча, я вважаю, що й тут краще мати напарника, хоча б редактора», — Тетяна Милимко, викладачка кафедри журналістики, реклами та медіакомунікацій.

«Аналіз контенту. Ось тут студент має “відгородитися” від колег і стати дослідником медіа. Обговорюємо згодом, у кого що вийшло. Завжди прошу здобувача, який проаналізував публікації чи випуски відповідних ЗМІ за запропонованою схемою, зробити власний висновок про сильні та слабкі сторони медіа. І не бути надто категоричним, адже через декілька років (а може, й раніше) студентові чи студентці доведеться поповнити ряди журналістів. Об’єктивність – також важлива навичка, слід привчатися до тверезого погляду на роботу інших. Тоді й свою діяльність зможете оцінювати адекватно», — Євген Блінов, старший викладач кафедри періодичної преси та медіаредагування.

Які професійні навички здобуває журналіст під час командної роботи? 

«Якогось стандарту тут немає. Проте інколи з’являється необхідність розділяти діяльність. Хороший інтерв’юер на великих проєктах займається лише інтерв’ю, фотограф — фото, відеомейкер — відео. І так — до безкінечності. Великі західні ЗМІ, зазвичай, працюють в Україні у групі з шести людей, включно з водіями та перекладачами», — Богдан Максимець, журналіст-практик.

«Вміння комунікувати — необхідна навичка для журналіста. У колективі, серед своїх, можна найкраще навчитися їй. Коли ви плануєте спільний проєкт, розподіляєте повноваження, починаєте працювати, ви стаєте одним організмом. Скажімо, журналіст — голова, оператор — руки, режисер монтажу — шия. І коли все працює як треба, то й результат буде цілісним», — Тетяна Милимко, викладачка кафедри журналістики, реклами та медіакомунікацій.

«Перша навичка, яку здобуває журналіст, — розподіл ролей у групі під час ділової гри. Студенти мають обрати, наприклад, головного редактора, відповідального секретаря, начальника відділу умовного ЗМІ, в якому працюють. Комусь доводиться поступитися амбіціями, хтось, навпаки, боїться відповідальності. Тому важливо, щоб ролі змінювалися на різних заняттях. Друга навичка — вміння підпорядковуватись. Якщо обрали когось керівником — треба його слухати та виконувати його вказівки. Особисті симпатії та антипатії залишати “за бортом’’.  Третя  — розподіл праці між учасниками команди. Кожен здобувач має знати, що робити і за який час. Неправильно, коли найактивніший студент тягне все на собі, а інші лише чекають на результат. Четверта й остання — командна відповідальність. Якщо чотири студенти виконали завдання правильно та вчасно, а п’ятий ні, то програла вся команда. Намагаюся привчити студентів до того, що у дорослому житті замовника цікавить лише результат. Читачу все одно, що пані Анна не взяла коментар, а пан Петро не зробив фото. Відповідає за провал весь колектив», — Євген Блінов, старший викладач кафедри періодичної преси та медіаредагування.

Студентам як майбутнім журналістам уже зараз потрібно вчитися ефективно працювати як у команді, так і наодинці. У нагоді їм знадобиться цілий спектр різноманітних вмінь, котрі допоможуть якнайкраще виконувати свою роботу за будь-яких обставин.

Юлія Мельник,
пресслужба факультету

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram