Фінансова незалежність зі студентських років: вигадка чи реальність?

Серед актуальних питань сучасного українського студентства є питання заробітку. Студенти прагнуть бути самостійними, жити комфортно, не відмовляючи собі в забаганках.  Але існує безліч проблем, перешкод, питань і сумнівів, чому не кожен може працювати. Подаємо моніторинг найпопулярніших професій в Україні, які користуються попитом серед молоді та реально приносять заробіток.

Фізична робота: офіціанта, менеджера, прибиральника тощо посідає чільне місце серед вакансій, але, на щастя, сучасні технології покращили наше життя (80 % опитуваних наголосило на цьому). Студенти мають змогу розвивати інтелектуальні навички та працювати за вільним графіком. Проведене опитування молоді різних вищих закладів і міст України в соціальних мережах засвідчує, що 80% студентів встигають заробляти високі бали й пристойні кошти.   Питання постає в іншому: «Що це за робота?», «Який заробіток може отримати студент?

Топ вакансій для студентів :

  1. Заробіток на YouTube каналі. Якщо ти маєш певну особливість, або просто вмієш зацікавити глядача, то це робота для тебе. Гроші отримуватимеш лише за рекламу та лайки. Одесити на ім’я Кеті та Макс – найпопулярніші діти-відеоблогери, які приносять батькам сотні тисяч доларів у місяць! (джерело: Завтра. ua). Варто замислитись, хіба не так ? «Про такий вид заробітку я думав довго, але сумнівався в правильності вибору. Я боявся, що ніхто не буде дивитися рекламу й чи зможу заробити. Але невдовзі створив профіль, де транслюю ігри «Dota». Натомість кількість підписників поступово збільшувалась і я почав нормально заробляти. Щоб ви розуміли, за 6 місяців роботи зарплата становить 25 тисяч. Це при тому, що витрачаю не так багато часу, не вмію професіонально монтувати за необхідності тощо», – розповів студент Донецького університету імені Василя Стуса м.Вінниця  Поперечний Влад.
  2. Заробіток в Instagram. Ні для кого не секрет, що ця соцмережа стала надзвичайно популярною. Безліч магазинів створюють сторінки та оформлюють замовлення саме там. Власникам необхідні творчі люди, які зможуть створити гарний контент, сторінку, оформити її тощо. Серед опитуваних людей цієї мережі встановлено, що мінімальна зарплата сягає 15 тис гривень. «У мене своя SMM-компанія. Займаємося просуванням сторінок у соціальних мережах. Велика команда, масштабні проекти та неймовірне бажання йти далі. А почалося все з того, що ще студенткою першого курсу журналістики працювала безкоштовно SMM-менеджером на радіо. Читала різні книги, вивчала інструменти та програми й згодом почала заробляти. Спочатку це були маленькі проекти на фріланс і 900 гривень у місяць, пізніше мені відкривались цікаві та більш прибуткові проекти. Щоб працювати ОН-ЛАЙН, треба це любити, занурюватись у світ мережі. Постійно бути в курсі подій. У Каньє Веста ще не вийшов кліп, а ви вже зняли контент для клієнтів на цю тему. Завжди – на крок попереду. Маленька порада студентам, особливо тим, хто навчається на факультеті журналістики : не чекайте четвертого курсу, манни небесної або доброго знайомого сім’ї. Якщо хочете себе реалізувати, починайте зараз, прописуйте плани й цілі – дійте! І як сказав один відомий мені письменник Іван Багряний: «Сміливі завжди щасливі», – розповіла Анастасія, студентка Львівського університету імені І. Я. Франка.
  3. Перекладач англійської мови. Всі ми знаємо, що англійська – мова міжнародного спілкування, той, хто її знає, відкриває безліч горизонтів. Наразі, мінімальна зарплата перекладача 10 тисяч гривень. Найчастіше в такій сфері працюють студенти філологічних наук, але факультет не має різниці, адже головне – знання. Влітку я особисто, студентка факультету журналістики, працювала перекладачем в одеській організації. Я залишилася безмежно задоволеною практикою та зарплатою, адже за місяць отримала 10 тисяч.
  4. Всім відомий Call Center, де важлива людська якість – комунікабельність. Зарплата стартує від 5000 тисяч гривень. Із опитуваних студентів 38 %  працює саме в цій сфері. Головним вмінням називають „ зацікавлення покупця  в товарі “.
  5. Ще один спосіб заробити – біткоін-крани. Сидячи на місці, можна заробити 10000 сатоши – 163 тисячі гривень на день. Перелік достовірних сайтів: Bonus Bitcoin, BIT FUN, Moon Bitcoin. Ця сфера вимагає надзвичайно гарного розуміння економіки, постійних прогнозів, аналізів, спостережень. Серед опитуваних найбільша кількість студентів політехнічних університетів. «Я люблю цю справу, можу не спати, вивчати економіку та систему біткоінів. Особисто не вкладав гроші для накопичування, а заробляв і заробляю досі поступово. Зручний для заробітку сайт «ePay», що платить за розгадування капчі», – прокоментував Артем Скорук, студент  Київського політехнічного університету імені Ігоря Сікорського.
  6. Написання статей. Сьогодні надзвичайно цінуються люди, які пишуть оригінальні, цікаві речі. Початківцям важко спочатку написати щось вагоме, але з часом набувається досвід і зростає зарплата. Мінімальний заробіток за тисячу символів – 12 гривень (джерело: web-zarabotok. ua). «Я пишу статті вже другий рік поспіль і надзвичайно задоволена. По-перше, вдосконалюю знання, здобуті в університеті, так як навчаюсь на факультеті журналістики, по-друге, заробляю приблизно вісім тисяч гривень на місяць, тому що завжди пишу різну кількість матеріалів» – розповіла студентка Харківського національного університету імені В.  Н.  Каразіна Голдова Ольга.

Щоб уникнути різних проблем, що супроводжують такі заробітки, Лариса Сергіївна, юрист одеського державного закладу, пояснила окремі правові аспекти й дала поради: «1) У разі невиплати заробітної плати, студент має право звернутися до роботодавця з письмовою вимогою щодо виплати та компенсації втрати частин заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати. У разі відмови, працівник має право звернутися до територіального органу Держпраці. Також працівник  має право звернутися до суду, без сплати судового збору під час розгляду справи. Щоб поскаржитися на невиплату заробітної плати, можна зателефонувати на номер гарячої лінії Міністерства праці та соцполітики з питань виплати заробітної плати: 1545. 2) Якщо штрафують без вагомої причини,  працівник може подати скаргу в комісію з трудових спорів. У разі незгоди з рішенням комісії оскаржити її вердикт у суді. Але зробити це необхідно в 10-денний строк з дня вручення виписки з протоколу засідання комісії. 3) Коли змушують працювати більше часу,  наднормова робота оплачується додатково. Тому, якщо роботодавець не погоджується на виплату, працівник має право подати скаргу до Держпраці або суду».

Студент ОНУ імені І. І. Мечникова факультету ЕПФ, голова студентської спілки Кирило наголошує: «Якщо змушують студентів працювати більше норми – це понаднормові години. Є допустима норма – це чотири  години протягом двох днів поспіль, і 120 годин на рік. Є категорії громадян, щодо яких не можуть застосовуватися понаднормові години – це вагітні жінки, особи, яким не виповнилося 18 років, і працівники, які навчаються в школах, ПТУ, студенти. Лише за спільною згодою ці категорії працівників виходять на додаткові робочі години, які обов’язково оплачуються».

Насамкінець дамо пораду та наведемо історію з власного життя. Я шукала роботу півроку, якщо не більше, а перед тим, як знайти щось „ для серця “, змінила дві посади. Важливий фактор під час пошуку – це бажання й розуміння наперед усіх перешкод. Перед влаштуванням складіть перелік запитань, які зможете задати адміністратору тощо. Краще, коли робота вдосконалює навички з обраної професії, але головне – це ваша мотивація працювати. Тобто, все можливо, все просто, не поспішайте з вибором і все у вас вийде!

  Джога Вероніка

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram